Про що домовилися Джо Байден і Сі Цзіньпін та як це вплине на світ: підсумовує Клімкін

Український дипломат, ексміністр закордонних справ Павло Клімкін на своїй фейсбук-сторінці підсумував результати зустрічі лідерів США і Китаю. ТЕКСТИ публікують пряму мову Клімкіна.

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images

Зустріч Байдена та Сі не знайде рішення для всіх світових проблем і для наших теж. Занадто велика прірва в позиціях і відсутності довіри.

Але атмосферу відносин вона значно покращила. Назовні, навіть показово, але також і всередині.

Кожен з лідерів може записати собі в плюс серйозні речі: Сі чітку декларацію американцями політики "Єдиного Китаю", а Байден заяву Сі про бажання об'єднатися з Тайванем невійськовим шляхом.

Домовленості про поновлення каналів спілкування у кризових ситуаціях та контроль за експортом з Китаю речовин, що використовуються для виробництва синтетичних наркотиків (від цього у США кожного року гине понад сто тисяч американців) – теж позитивні.

Все це, однак, не означає зростання довіри між США та Китаєм, а скоріше нормалізацію відносин. "Довіряй, але перевіряй", як сказав Байден.

Пекін і Вашингтон і надалі сприйматимуть світ як суперництво Китаю і США і не програти у цьому суперництві для них стратегічний пріоритет номер один. РФ на цьому рівні не гравець, але впливати на баланс протистояння може і буде робити, щоб довести свою користь для Китаю, щонайменше поки Путін при владі, адже принципово інших альтернатив в нього немає.

Китай не полишить російський режим напризволяще, але й не буде дратувати США військовим співробітництвом з РФ

Китай не полишить російський режим напризволяще, але й не буде дратувати США військовим співробітництвом з РФ. Китай здатний натиснути на РФ в питаннях незастосування ядерної зброї, свободи мореплавства у Чорному морі, де в нього є інтерес підтримання світових ринків продовольства та залізної руди, та ударів по цивільних об'єктах.

Навряд він виступатиме зі спільною зі США позицією, але координувати її з американцями – чому б і ні? Але така позитивна координація не виключає виникнення у майбутньому і "негативної", зокрема, щодо "деескалації" бойових дій як мети замість подальшого тиску на РФ.

При всіх фундаментальних розбіжностях позицій Заходу та Китаю щодо нашої війни з РФ, які є і залишаться, вони обидва зацікавлені в "контрольованості" того, що відбувається, а значить ситуативно, хоч і не стратегічно, можуть спробувати скоординовано діяти.

Якщо така зміна обставин виникне, то критично для нас буде переконати Європу в тому, що на кону і її безпека, тобто вона має стати геополітичним гравцем і сказати своє слово. Інакше вся світова політика робитиметься на берегах Тихого океану, а назва Північноатлантичний альянс звучатиме кепсько.

До цього дуже і дуже далеко, але раніше теж любили казати "як пішки до Китаю". Україна є шансом Європи на безпекову суб'єктність, і цей шанс слід використати зараз.

Читайте також: "Нетаньягу не змінить своє ставлення до України". Клімкін про те, як на нас впливають події в Ізраїлі

клімкін глобальна безпека сі цзіньпін байден сша-китай

Знак гривні
Знак гривні