Світ охопили протести через війну в Газі. В яких країнах мітингують найбільше і кого підтримують (КАРТИ)
Протести та публічні демонстрації – як пропалестинські, так і проізраїльські – прокотилися по всьому світу через війну в Газі.
Про це свідчать дані Проєкту даних про розташування та події збройних конфліктів (ACLED), повідомляє Reuters.
Протягом останніх тижнів пропалестинські демонстранти влаштовували акції протесту в Лондоні, Берліні, Парижі, Анкарі, Стамбулі та Вашингтоні, закликаючи до припинення вогню після інтенсивних бомбардувань і наземного вторгнення Ізраїлю, в результаті яких, за даними медичної влади Гази, загинуло понад 11 000 осіб, близько 40% з яких – діти.
Від ТЕКСТІВ: Ці цифри жертв, які The Economist вважає обґрунтованими, й відповідь на них у формі пропалестинських акцій підкріплюють думку директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса про те, що Україні не слід у цьому конфлікті займати відверто проізраїльську позицію, щоб не розгубити і ту невелику підтримку за межами Заходу.
Проізраїльські протестувальники закликали звільнити заручників, захоплених ХАМАСом під час нападів на півдні Ізраїлю 7 жовтня, в результаті яких, за підрахунками ізраїльської влади, загинуло близько 1200 осіб у найсмертоносніший день в 75-річній історії Ізраїлю. Ще 240 осіб були вивезені в Газу як заручники.
Дані ACLED, які охоплюють демонстрації з 7 по 27 жовтня, свідчать, що більшість демонстрацій були мирними, але близько 5% переросли в насильство або були розігнані поліцією чи іншими службами безпеки.
Більшість зафіксованих ACLED демонстрацій – близько 86% – були пропалестинськими, тоді як незначна меншість була нейтральною, закликаючи до миру і припинення вогню, не займаючи явної проізраїльської або пропалестинської позиції.
Найбільша кількість демонстрацій, зафіксованих організацією в усьому світі, відбулася одразу після того, як 13 жовтня ізраїльські сили оборони наказали жителям Гази евакуюватися з північної половини анклаву, а також після суперечливого вибуху в лікарні "Аль-Ахлі аль-Арабі" в місті Газа 17 жовтня, який ХАМАС приписує ізраїльським військам. Ізраїль і багато західних країн рішуче заперечують твердження про відповідальність Ізраїлю за цей удар.
Протести на Близькому Сході та Африці
Тимчасом як протести в таких містах, як Лондон, Берлін і Вашингтон, привернули найбільшу увагу ЗМІ на Заході, більшість демонстрацій, зафіксованих ACLED, відбулися на Близькому Сході та в Північній Африці, переважно в ісламських регіонах, де протестувальники були в переважній більшості пропалестинськи налаштовані.
Демонстрації були особливо частими в Ємені, Ірані, Туреччині та Марокко.
Протести в Європі
По всій Європі великі міста були охоплені протестами та контрпротестами між пропалестинськими й проізраїльськими демонстрантами, деякі з яких переросли в насильство.
У Берліні, за повідомленням ACLED, сотні демонстрантів були заарештовані під час численних акцій протесту в жовтні, коли пропалестинські протестувальники зіткнулися з поліцією.
У центрі Парижа 4 листопада тисячі людей пройшли маршем, закликаючи до припинення вогню з плакатами "Зупинити цикл насильства" і "Нічого не робити, нічого не говорити – значить бути співучасником".
Французька влада заборонила деякі попередні пропалестинські зібрання через побоювання щодо громадських заворушень.
У суботу понад 300 000 пропалестинських демонстрантів пройшли маршем через центр Лондона, при цьому поліція заарештувала понад 120 осіб, намагаючись перешкодити ультраправим контрпротестувальникам влаштувати засідку на головному мітингу.
Протести у США
За даними ACLED, Сполучені Штати були "домом для найбільшої кількості контрдемонстрацій за участю протилежних проізраїльських і пропалестинських протестувальників".
Пропалестинські марші у Вашингтоні були одними з найбільших за останні роки.
В американських університетах протиборчі групи студентів-протестувальників зіткнулися в напружених протистояннях, і є повідомлення про переслідування і напади як на проізраїльських, так і на палестинських студентів.