Чому не вражена "геном совка" молодь стає пособником ворога. Історія 21-річної Ангеліни, засудженої за держзраду на довічне

21-річну жительку Кіровоградської області Ангеліну Д. засудили до довічного ув'язнення за державну зраду. Вона передавала російським спецслужбам дані про українські оборонні підприємства. Судовий репортер побував на судових засіданнях, де досліджували докази й допитували обвинувачену, та розповідає про перебіг справи. ТЕКСТИ публікують ключові фрагменти матеріалу.

Фото: Судовий репортер
Фото: Судовий репортер

Ангеліна родом із Павлиша, це містечко неподалік Світловодська Кіровоградської області. Дівчина закінчила гімназію у сусідньому Кременчуці на Полтавщині, де жила під час навчання. Після того вступила на юридичний факультет університету, але за два роки її відрахували. На момент повномасштабного вторгнення вона нічим не займалася і жила то у Кременчуці, то у Києві, проводячи час із друзями.

У лютому 2023 року їй написав співрозмовник, який представився російським офіцером, на ім’я Ігор Рускіх. Запропонував за гроші надсилати відео та координати військових й інфраструктурних об’єктів. Дівчина, каже слідство, погодилася. До того ж вона не приховувала, що мала проросійські погляди. Свій профіль у соцмережі TikTok вона назвала «Russianlady» та зберігала відео про російських солдатів і президента РФ.

img_4346-400x671

Тож слідство кваліфікувало її дії за двома статтями: держзрада в умовах воєнного стану та виправдання збройної агресії РФ. На час судового розгляду з березня цього року за рішенням суду вона перебувала у слідчому ізоляторі.

Яку інформацію передавала дівчина

На судовому засіданні стало відомо, що протягом лютого-березня співрозмовник Ангеліни доручав їй відзняти інфраструктурні та військові об’єкти у Павлиші, Світловодську та Кременчуці. Слідство зафіксувало як мінімум 10 випадків, коли вона фотографувала чи передавала інформацію росіянину.

Дівчина безпосередньо відзняла електропідстанцію, військові частини, адмінбудівлі, блокпости поблизу оборонного підприємства і стратегічного мосту в Кременчуці. На об’єкти вона виїжджала особисто, а також знаходила інформацію у телеграм-каналах. Зокрема, передала файл з фрагментом карти, де позначила розташування блокпостів біля Кременчуцького нафтопереробного заводу: стрілочкою вказала куди можна пройти, колом де прохід обмежений.

У рідному Павлиші вона відзняла залізничну станцію та склади поблизу, а у Світловодську будівлю оборонного підприємства.

У суді дослідили відео, які обвинувачена робила для російського військового. Окрім зафіксованих об’єктів, які цікавили росіянина, у них були й особисті думки Ангеліни. Наприклад, у березні дівчина записала йому повідомлення, в якому розповіла, що її всі засуджують, а вона ненавидить українські силові служби. Попросила Ігоря берегти себе і сказала, що «всі знають, де добро, а де зло». Також додала, що витратила всі надіслані ним кошти, адже «ніколи не жила на маленькі суми». При цьому на фоні гарчав генератор. Через російські обстріли у березні були тривалі відключення електроенергії.

В іншому файлі зафіксовано, як Ангеліна записувала Ігорю відео біля колишнього ТЦ «Амстор» у Кременчуці та сказала: «невідомо ще, хто його обстріляв. Але тут вже роблять якийсь склад». Як відомо, унаслідок російської атаки на торговий центр 27 червня 2022 року там загинуло 22 людини.

Двоє друзів Ангеліни дали свідчення у суді. Її колишня подруга розповіла, що перестала із нею спілкуватися, коли побачила, що дівчина фотографується на тлі російських військових і прапорів. Товариш засвідчив, що, зі слів Ангеліни, вона має якусь роботу у Кременчуці, а також їздила до РФ, де у неї друзі. Охарактеризував її як «забавну і глупу дівчину».

Як Ангеліна стала на шлях держзради

Дівчина розповіла, що за місяць до повномасштабного вторгнення вона приїхала з друзями на відпочинок у Крим. У березні добиралася додому й опинилася у Маріуполі. Через обстріли переховувалася у підвалах. Одного дня російські військові знайшли її та відвели на перевірку. Певний час вона провела у Маріуполі, «була волонтером». Згодом почала проситися додому. Її відпустили з вимогою підписати документ про конфіденційне співробітництво.

Зі слів обвинуваченої, коли вона була вже у Павлиші, їй зателефонував згаданий Ігор, сказав, що бачив її у Маріуполі й запропонував співпрацю. Спершу вона відмовилася. Невдовзі він подзвонив знову, але вже з українського номера, нагадав про підписаний документ і сказав, що тепер вона колаборантка і має співпрацювати.

Дівчина визнала, що працювала заради грошей. Спершу він надсилав їй по 2-3 тисячі гривень, а згодом за кожну координату по 20-30 тисяч. Усього отримала близько 150 тисяч гривень.

"Чи розуміли ви наслідки своїх дій і те, що відбувається у нас в країні?" запитав прокурор в дівчини.

"Я розумію наслідки і тоді розуміла. В мене в голові були лише ці фінанси. Так, мене тривожило, що батько може загинути, і я просила його брати вихідні, але я виконувала цю роботу", відповіла обвинувачена.

Світогляд зрадниці

Колегія суддів поставила низку запитань антропологічного характеру, щоб з’ясувати, як обвинувачена опинилася на лаві підсудних. Суд цікавили освіта й світогляд дівчини. Вона розповіла, що вчилася у гімназії Кременчука, де усі розмовляли російською, але «це не було проблемою». З її слів, часто їздила з тіткою на відпочинок до анексованого Криму, а також до друзів у Санкт-Петербург.

— Коли у вас сформувалася думка, що Росія — це благо і ви почали діяти проти України? почала допит суддя Тамара Гармаш.

Та воно саме так вийшло, полюбила більше, сказала Ангеліна.

Саме собою нічого не виходить. Можливо, якийсь вплив на вас був? Ви ж молода дівчина. У нас різні люди в таких справах проходять. Є ті, хто ностальгують за Радянським Союзом та своєю молодістю. У вас які причини? запитала суддя.

Ну в мене деякі знайомі є у Росії.

— Де і у якому віці ви були у Росії?

— У Санкт-Петербурзі, коли було 18 років, і пізніше приїжджала.

— Дивіться, коли тривали воєнні дії на Донбасі, пряме сполучення з Росією ще було. Чому ви тоді не виїхали, якщо ви така патріотка Росії?

— Я більше з мамою хотіла бути. Мені нічого не заважало їздити туди й назад.

— Ви прекрасно знаєте, що відбулося в «Амсторі». Може, хтось із ваших знайомих там був?

— Так, загинули знайомі.

— Напевне, там такий самий координатор, як ви, знімав відео. А якби ви там були, чи ваша мама, яку ви дуже любили? На відео, яке ви знімали біля місця, де загинули люди, ви пояснюєте Ігорю, що там «довбануло», щоправда, ви вжили інше слово. Ви говорили це з певним задоволенням. Що відбувається із вашою свідомістю, що ви за людина? — запитала суддя.

— Ні, я не можу пояснити, лише сказала обвинувачена.

Ваша мама проживає у Павлиші?

— Так, із вітчимом. У нас хороші стосунки.

От ви знімали різні об’єкти, але ж ви знімали і Павлиш, де живе ваша мама. Про що ви думали, коли це знімали? Що вас це може оминути, чи вам Ігор повідомляв? Ви розуміли, що зворотного зв’язку немає: ви передали, а завтра летить смерть. Можливо, і на вас. Ви готові були вмерти за Росію?

— Ні.

— Ви хочете на обмін у Росію. Ми теж хочемо, бо нам краще, аби нас захищали наші солдати. А що ви там будете робити? Кому ви там потрібні?

— Я не знаю, як складуться обставини: деяких відправляють служити, деяких — відпускають.

— І ви готові стати військовослужбовцем РФ?

— Так.

— І йти стріляти у наших солдатів?

— Ну, а якщо вони будуть у мене стріляти?

Суддя запитав в Ангеліни, яким коштом вона їздила у Крим. Дівчина розповіла, що незадовго до вторгнення її хлопець, який служив у ЗСУ, надіслав їй «крупну суму грошей». Додала, що він загинув на навчаннях незадовго до повномасштабної війни.

"Я не держслужбовець і не давала присягу цій країні. У мене немає великої честі, аби в містах України на плакатах вивішувати гасла «Російський військовий корабель і т.д.». Я не український воєнний солдат, щоб кричати «Слава Україні». Я не російський воєнний солдат, щоб кричати «Слава Росії». Просто слава Богу. В мене все", заявила обвинувачена під час останнього слова.

13 жовтня суд ухвалив вирок щодо Ангеліни: довічне позбавлення волі та конфіскація майна.

держзрада колаборанти суд

Знак гривні
Знак гривні