Браун замість Міллі. Збройні сили США очолив експілот F-16: чи вплине це на авіаційну допомогу Україні

1-го жовтня Збройні сили США очолив генерал Чарльз Браун. Він став першим за останні 20 років афроамериканцем і першим за останні 18 років представником військової авіації на посаді голови Об’єднаного комітету начальників штабів. Таким чином він очолив усі гілки американського війська: армії, флоту, морської піхоти, авіації й космічних сил, замінивши на цій посаді Марка Міллі.

Хто такий Чарльз Браун

Браун в минулому – пілот та інструктор літаків F-16 із майже трьома тисячами годин нальоту, командувач американської військової авіації у Європі, Південній Азії й Тихоокеанському регіоні, а останні два роки – командувач усіх Повітряних Сил США.

Як пише Голос Америки, західні оглядачі почали дискутувати про те, чи принесе Браун певні зміни до рішень військового командування. Зокрема, до рішень щодо посилення Повітряних Сил США чи авіаційної допомоги Україні, як-то навчання на F-16 чи надання дронів Gray Eagle.

97e8e0f44e9a4aef3c93a4197da6fb0a

Чарльз Браун. Фото:U.S. Air Force

Генерал-лейтенант ВПС США у відставці Девід Дептула, декан Інституту досліджень авіакосмічних сил, каже, що хоча Військово-повітряні сили США не очікують особливої уваги з боку Брауна, він принесе на посаду краще розуміння важливості авіації у світлі загроз з боку Китаю.

У питанні України, каже колишній генерал, до цього моменту міноборони США концентрувалось на допомозі на суходолі, адже міністр оборони Ллойд Остін і попередник Брауна – Марк Міллі – армійські генерали.

"Це чудові люди, але вони не розуміють вагу повітряних сил так, як генерал Браун. Сподіваюсь, він надаватиме поінформовані поради президенту США щодо цінності та потенціалу повітряних сил для України", – додає він.

Які уроки виніс Браун з російсько-української війни

За вторгненням Росії в Україну 2014-го року Браун спостерігав із бази Рамштайн у Німеччині, адже тоді командував Повітряними Силами США у Європі. У липні цього року під час слухання у Сенаті щодо затвердження його на посаді очільника американського війська, Брауна запитали: які уроки він виніс із російської війни в Україні.

Він відповів, що він побачив значення інформування про ситуацію ще до початку війни: "Стратегічно, я думаю, це те, наскільки цінна інформація до початку кампанії, до початку конфлікту, і також як це змогло зблизити не лише НАТО, а й об’єднати союзників і партнерів навколо світу".

Також Браун відзначив важливість логістики: "Думаю, росіяни побачили, що якщо ви не звертаєте уваги на логістику, важко виграти і важко рухатися вперед".

"Щодо тривалості воєнних дій, конфлікту, ми розуміємо, що іноді він триває довше, ніж ми можемо очікувати, і це також виклик, – додав командувач. – І ще я хотів би виділити просто волю до боротьби й рішучість українського народу та його лідерів. Це те, що важко виміряти до початку конфлікту, і це приносить величезні дивіденди".

З погляду льотчика Браун також підкреслив значення повітряних сил у війні: "Ми побачили цінність протиповітряної оборони, інноваційної протиповітряної оборони, і те, як це допомогло українцям у захисті свого народу".

Браун виступав за надання Україні винищувачів четвертого покоління

У той час як Міллі та Остіна критикували за певні затримки у затвердженні зброї, яку надавали Києву, українські посадовці на умовах анонімності сказали виданню Politico, що вони сподіваються, що Браун виступатиме за надсилання сучасного високотехнологічного озброєння. У Києва склалося сприятливе враження про Брауна, сказав виданню радник українського уряду.

Генерал Браун – як і генерал Дептула та інші авіатори – давно виступали за надання Україні винищувачів четвертого покоління. Однак полковник морської піхоти США у відставці, експерт аналітичного центру CSIS Марк Кенсіен каже, що не очікує у цій політиці Вашингтона кардинальних змін із приходом Брауна.

"Я думаю, що в цій ситуації здатність Сполучених Штатів та союзників нарощувати сили української авіації під час війни дуже обмежена, –вважає він. – Є плани щодо, можливо, 24 літаків після війни, можливо, більше можливостей, і це те, ймовірно, де генерал Браун зможе мати більше впливу. Можливо, він зможе прискорити плани з підготовки українських пілотів на F-16 і передачі літаків. Можливо, він захоче бути більш рішучим щодо зобов’язань США щодо F-16, але я не очікую радикальної зміни позиції".

Кенсіен пояснює, що голова Об’єднаного комітету начальників штабів є радником президента та міністра оборони США, він не ухвалює рішень щодо допомоги Україні. Натомість він повідомляє, що саме американська армія може надати Києву.

союзники україни допомога сша

Знак гривні
Знак гривні