"Відгомін совєтської пропаганди". В'ятрович про скандал з ветераном СС "Галичина" у парламенті Канади

Спікер нижньої палати канадського парламенту, Палати громад, Ентоні Рота оголосив про відставку з посади на тлі скандалу із запрошенням 98-річного ветерана дивізії СС "Галичина" Ярослава Гуньки на виступ Володимира Зеленського минулого тижня. Запрошення Гуньки до парламенту Канади викликало обурення єврейських організацій Канади та Польщі, які зажадали від спікера пояснень, після чого колеги й члени уряду закликали Роту піти у відставку.

Скандал прокоментував історик і народний депутат Володимир В'ятрович. Він наголошує, що сама по собі служба у Ваффен СС дивізії «Галичина» не є ані виявом героїзму, ані підставою звинувачень у злочинах. Далі пряма мова В'ятровича.

086158a-photo-2023-09-26-16-47-41

Ярослав Гунька у парламенті Канади. Фото: THE CANADIAN PRESS

Героїзм у Другій світовій виявили ті українці, які, кидаючи виклик обом тоталітарним режимам, йшли боротися з ними в лавах УПА.

Інших українців силою чи пропагандою долучали до лав німецької чи радянської армії, там вони проливали кров за чужі інтереси, іноді вбиваючи інших українців у одностроях ворожого війська. Такою була доля представників бездержавної нації.

Але це точно не робить ані солдат червоноармійців, ані солдат дивізії «Галичина» злочинцями через їхній вибір, часто зовсім не «вибір».

Тим паче дивно, коли порушують питання про злочинність самої причетності до дивізії саме в Канаді. Адже тут ще в середині 1980-тих було створено спеціальну комісію Дешена, яка вивчила це питання і дійшла до таких висновків:

«- Висунення колективного звинувачення проти Дивізії «Галичина» як групи — недоцільно, а сама участь у Дивізії «Галичина» не є достатньою підставою для переслідування;
- Усі члени дивізії пройшли перевірку перед еміграцією до Канади;
- Звинувачення у воєнних злочинах проти Дивізії «Галичина» не були доведені;
- Не існує підстав для позбавлення громадянства Канади та депортації колишніх членів Дивізії».

Тези про її причетність до масових злочинів щодо польського чи єврейського населення, які нині озвучують політики чи медіа, є нічим іншим як відгомоном совєтської пропаганди. І точно вони використовуються сучасною російською, для якої важливо далі говорити про українців-нацистів. Адже нинішні злочини Росії Кремль намагається приховати «денацифікацією».

Прикро, що іноді й наші союзники допомагають пропаганді, роздуваючи безглузді скандали довкола важких подій минулого, які не надаються на прості чорно-білі оцінки.

Друга світова дивізія галичина вятрович канада скандал

Знак гривні
Знак гривні