Швидкоплинний заколот Вагнера підірве вторгнення Росії в Україну
ТЕКСТИ публікують переклад статті експерта аналітичного центру Atlantic Council про те, як невдалий бунт Пригожина може вплинути на подальший перебіг російсько-української війни.
Автор: Пітер Дікінсон, редактор служби UkraineAlert в Atlantic Council.
Переклад: Павло Космачевський
Так само раптово, як і почалося, повстання керівника Вагнера Євгена Пригожина проти військового керівництва Росії припинилося. Деталі угоди, укладеної між Пригожиним і Кремлем, залишаються туманними, але російський воєначальник, схоже, вийшов із драми відносно неушкодженим, принаймні на цей момент.
Цього не можна сказати про Володимира Путіна, який був публічно дуже принижений цією справою і тепер виглядає слабшим, ніж у будь-який момент свого двадцятитрьохрічного правління. Хоча сам заколот був надзвичайно коротким, наслідки, ймовірно, будуть глибокими, зокрема, і для вже невдалого російського вторгнення в Україну.
Найбільш очевидним практичним наслідком заколоту Вагнера є послаблення позиції сили Росії всередині України.
Повідомляється, що понад двадцять тисяч військовослужбовців ПВК «Вагнера» вийшли з України для участі в повстанні, що становить близько п’яти відсотків усіх російських сил вторгнення. Важливо те, що це були, безумовно, найефективніші бойові підрозділи російської армії, і вони відповідальні за майже всі успіхи, досягнуті за минулий рік.
Збитий вагнерівцями літак Ил-22 у Кантемирівці Воронезької області. Фото: Медуза
Залежно від точного характеру угоди про припинення заколоту, багато бійців "Вагнера" цілком можуть повернутися на передову, можливо, інтегруватися до регулярної російської армії. Однак їхні товариші та командири, які не належать до ПВК, зрозуміло, ставитимуться до них із надзвичайною підозрою, обмежуючи їхній вплив на поле бою. Що б не сталося далі, часи, коли війська "Вагнера" очолювали російське вторгнення в Україну, здається, минули.
Повстання також підкреслило відносну беззахисність самої Росії. Військам "Вагнера" знадобився майже рік, щоб зайняти маленьке українське місто Бахмут, але вони захопили майже у двадцять разів більше російське місто Ростов-на-Дону без бою за лічені години. Справді, варто підкреслити, що Ростов-на-Дону є найбільшим містом, захопленим російськими військами з початку так званої «спеціальної військової операції» Путіна шістнадцять місяців тому. Відсутність внутрішньої оборони Росії було ще більше виявлено безперешкодним просуванням бронетанкової колони Пригожина, яка дійшла в межі двохсот кілометрів від Москви практично без опору, перш ніж вирішила повернути назад.
Хоча безпосередня загроза походу на Москву минула, очевидно, потрібні радикальні заходи для зміцнення внутрішньої безпеки Росії. Путін знає, що зайнятий спостереженням світ помітив цю вразливість. Тепер він повинен терміново вжити помітних кроків, щоб не дати іншому амбітному російському полководцю чи командиру української армії розпочати нову кампанію всередині своїх незахищених кордонів. Де Путін знайде для цього необхідні війська і техніку? З огляду на те, що переважна більшість російських військ зараз дислокована в Україні, відповідь на це запитання є одночасно очевидною та незграбною.
У Росії не буде іншого вибору, окрім як зменшити свої сили вторгнення, щоб розв'язати серйозні проблеми внутрішньої безпеки країни.
Величезний російський військовий і державний апарат безпеки тепер також опиниться зайнятим у полюванні на зрадників і можливих відступників, що неминуче відверне увагу та ресурси від завдання перемогти Україну. Внутрішня боротьба між різними військовими кланами була виснажливим фактором під час російського вторгнення в Україну; тепер ця тенденція посилиться, оскільки російська влада намагатиметься звести рахунки з багатьма керівниками поліції, місцевими чиновниками та військовими командирами, які або стояли осторонь, або непомітно підтримували заколот ПВК "Вагнера".
Читайте також: Десять висновків після маршу Пригожина на Москву, – Тімоті Снайдер
Тим часом заколот порушив деякі фундаментальні питання щодо подальшої здатності Путіна керувати. Він був відсутній у перші години кризи, з’явившись лише наступного ранку у короткому відеозверненні до нації. Він також, здається, був відсторонений у переговорах з Пригожиним, дозволивши білоруському диктатору Олександру Лукашенку взяти на себе лідерство. Це не дії сильного правителя. Як зазначив старший директор Євразійського центру Atlantic Council і колишній посол США в Україні Джон Гербст в ефірі CNN, «Це ніби Пригожин — це та людина, яка дивилася за екраном на «Чарівника країни Оз» і бачила, що великий і жахливий Оз був просто цією маленькою наляканою людиною. Путін назавжди був принижений цією справою».
Хоча всі ці фактори підірвуть російське вторгнення в Україну, найважливіший вплив, ймовірно, буде на моральний дух у лавах російської армії.
Деморалізація вже була основною проблемою для сил вторгнення Путіна, з постійним потоком відеозвернень у соціальних мережах протягом першої половини 2023 року, які свідчать про широке невдоволення серед російських військ через «м’ясні штурми» та катастрофічні втрати. Тепер ці проблеми посиляться, оскільки російські війська ставлять під сумнів лояльність своїх лідерів і всю мету вторгнення.
Напередодні заколоту Пригожин опублікував вибухове відеозвернення, в якому звинуватив Кремль у навмисному введенні російської громадськості в оману щодо виправдання війни в Україні. Керівник «Вагнера», якого багато хто в Росії вважає одним із небагатьох вартих довіри коментаторів в істеблішменті, відкинув ключові елементи офіційного кремлівського наративу, включно з твердженнями про те, що вторгнення запобігло неминучому українському наступу за підтримки НАТО на окуповану Росією східну Україну та Крим. Він також прямо спростував широко поширені російські звинувачення про те, що українські військові бомбардували Донбас на сході України протягом восьми років до повномасштабного вторгнення. Натомість Пригожин звинуватив у війні особисті амбіції міністра оборони РФ Сергія Шойгу та окремих російських олігархів.
Подібні заяви неминуче підірвуть бойовий дух серед російських військових і змусять багатьох запитати, за що саме вони воюють в Україні. Це вже давно є проблемою для російської влади, яка намагається сформулювати свої воєнні цілі на тлі жахливих, але необґрунтованих заяв про «українських нацистів» та «західних імперіалістів». Ккоментарі Пригожина, які викривають брехню, використану для виправдання війни, тепер проливають невблаганне світло на проблеми довіри до Кремля та ще більше розпалюють невдоволення серед російських військ, які воюють і гинуть на передовій.
Короткотривалий заколот «Вагнера» також виявив глибокі розбіжності в російському військовому відомстві та службі безпеки, які вказують на надзвичайно низький рівень лояльності до режиму Путіна. Є деякі припущення, що Пригожин отримував підтримку з боку військових під час планування та проведення свого заколоту, враховуючи, що він зміг захопити Ростов-на-Дону з такою очевидною легкістю, попри те, що місто служить штаб-квартирою для всього вторгнення в Україну. А потім бронетанкова колона Вагнера Пригожина пройшла сотні кілометрів через серце Росії, не зустрівши значного військового опору.
Вдалий початковий успіх заколоту Вагнера у захопленні контролю над великим містом і наступі на столицю спричинив поштовх у Росії, який також відчують окупаційні сили Путіна в Україні.
Якщо російські солдати та командири не готові захищати власну країну, чому війська, введені в Україну, повинні жертвувати собою заради такої, начебто, сумнівної мети? Якщо Пригожин і його приватна армія можуть залишитися безкарними за оголошення війни російській державі, чому прості мобілізовані росіяни повинні відчувати себе зобов’язаними виконувати самогубні накази в Україні?
З очевидних причин Кремль тепер намагатиметься применшити значення короткочасного заколоту "Вагнера". Насправді, однак, наслідки цієї безпрецедентної події відбиватимуться ще деякий час і визначатимуть майбутнє Росії, включно з результатами війни в Україні. Рік тому Путін вихвалявся поверненням історичних російських земель і порівнював себе з Петром Першим. Сьогодні він набагато більше схожий на царя Миколу II, чиї військові невдачі та слабке керівництво спровокували заколот і остаточний крах Російської імперії.
Заколот Вагнера є ще одним доказом того, що катастрофічне вторгнення Путіна в Україну призвело до розділення, деморалізації та ослаблення Росії. Оскільки його власний особистий авторитет зараз стрімко випаровується, російський диктатор незабаром може зіткнутися з внутрішніми проблемами настільки серйозними, що вони затьмарять навіть перспективу поразки в Україні.