Якої зброї для захисту неба передусім бракує Україні: звіт RUSI

У звіті лондонського дослідницького центру Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI) йдеться про те, якої зброї бракує Україні, щоб повністю захистити небо.

Про це повідомляє BBC Україна.

Досі ані Росія, ані Україна не змогли встановити контроль над українським небом – головним чином через роботу систем ППО.

Російські військово-повітряні сили переважають українські як за розміром, так і за технікою, але Росія вдалася до обстрілів балістичними та крилатими ракетами великої дальності, нещодавно посиливши атаки дешевими іранськими безпілотниками Shahed-136.

Україна досягла певних успіхів у знищенні багатьох із них, але ті, що оминули ППО, завдали серйозної шкоди українській енергетичній та водопостачальній інфраструктурі на порозі зими.

І тепер новий звіт попереджає, що Україні загрожує нестача зброї, необхідної для відбиття масованих російських повітряних атак.

У звіті лондонського дослідницького центру Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI) йдеться, що якщо західні країни не збережуть і не збільшать постачання засобів протиповітряної оборони в Україну, то Росія, найімовірніше, використає ті самі методи бомбардування, які використовувала в Сирії, з руйнівним ефектом.

Фахівці зі зброї з RUSI провели місяці в Україні, опитуючи офіцерів військової розвідки та операторів ППО, а також досліджуючи залишки збитих російських ракет.

Малі портативні ракетні установки, відомі як ПЗРК, зіграли тут важливу роль поряд із більшими системами, такими як самохідні зенітні системи Gepard, поставлені Німеччиною, і Україна значно потребує їх у короткостроковій перспективі, зазначають фахівці.

Провідний автор звіту Джастін Бронк сказав ВВС, що Україні гостро бракує сучасних багатоцільових бойових літаків, щоб стримувати російські ВПС. Він каже, що одним із варіантів є винищувач F16 НАТО, яких побудували тисячі.

Але недоліком цього літака є те, що йому потрібні довгі злітно-посадкові смуги, які будуть уразливими для російських обстрілів. Іншим кандидатом, за словами Бронка, є шведський літак Grippen, який зможе виконувати операції з невеликих непомітних лісових баз.

Але західні країни не поспішають із наданням Україні такої потужної зброї, яка може спровокувати президента РФ Путіна на ще різкіші дії.

Звіт RUSI закликає Захід не заспокоюватись у питанні протиповітряної оборони України. Зазначається, що великі міста України не перетворились на руїни тому, що Росія не змогла знищити українські зенітно-ракетні системи, її військово-повітряні сили не повторили свою стратегію в Сирії. І саме тому посилення оборони України, кажуть автори звіту, є таким нагальним питанням.

захист неба військова допомога західна зброя

Знак гривні
Знак гривні