У Софії Київській знайшли мощі митрополита Рафаїла Заборовського, які вважалися знищеними за радянської доби

У Софійському соборі знайшли мощі київського митрополита Рафаїла Заборовського, які вважалися знищеними радянською владою, повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

"Напередодні Дня Києва у Софійському соборі Національного заповідника «Софія Київська» були проведені роботи з виконання архітектурного зондажу гробниці Рафаїла Заборовського. Донедавна вважалося, що кістки київського митрополита, були знищені за радянської доби, але мощі дивом вціліли. Аби зберегти пам'ять про людину, яка подарувала українцям «архітектурне обличчя» Києва, нині створена комісія з канонізації Рафаїла Заборовського", – йдеться у повідомленні. 

moshhi-e1653930315868.jpeg

Фото МКІП

У міністерстві наголошують, що саме у «добу Рафаїла Заборовського» в Києві були закладені, збудовані або відновлені шедеври архітектури. Це – Андріївська церква, дзвіниця Києво-Печерського монастиря, Староакадемічний корпус Києво-Могилянської академії, грецький Катерининський монастир на Подолі, дзвіниця та мури Святої Софії, Брама Заборовського та Митрополичий палац на подвір’ї Софійського собору.

Донедавна вважалося, що кістки Рафаїла Заборовського, що зберігалися у фондах заповідника, були знищені за радянської доби з формулюванням – «не мають наукової цінності». Але дослідження останніх місяців повністю спростували ці уявлення, повідомляють у МКІП. 

moshhi-3-900x400.jpeg

Фото: МКІП

"Наразі відомо, що у 1937 році археологи відкрили гробницю митрополита Рафаїла. Предмети з його поховання нині зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська». Вивчення архівних документів лишало мало надії на те, що мощі Рафаїла і зараз у Софії. Адже факт вилучення черепа та кісток спочилого архіпастиря з гробниці документально засвідчено.

Та розкопки у 1937 році очолював Теодосій Мовчанівський. Вчений, який закінчив духовну семінарію та за деякими свідченнями планував стати священником, чітко розумів, що митрополит Рафаїл був за крок від канонізації. Чи могла така людина знищити мощі святого? Сучасні українські вчені розгадали таємницю. Теодосій повернув мощі у крипту і замурував гробницю.

Таким чином зберіг мощі митрополита. Нинішні вчені вважають цей вчинок подвигом археолога. Адже у 20-30 роки радянська влада знищувала все, що було пов'язане з церквою й духовністю. Самого Мовчанівського розстріляли за антирадянську діяльність у 1938 році", – зазначають у Мінкульті.

археологія київ історична пам'ять софійський собор

Знак гривні
Знак гривні