Земля нагрівається ще швидше, ніж думали. Можливостей уникнути цього дедалі менше

Земля нагрівається швидше, ніж вважалося раніше, і впливає на це, зокрема, діяльність людини. Водночас можливостей уникнути катастрофічних наслідків від змін клімату меншає, але вони все ще є.

Швидкість росте

Про це йдеться у звіті Міжурядової групи експертів із питань змін клімату, який опублікували 9 серпня. У документі міститься інформація за останні 7 років дослідження, – передає Громадське.

Експерти зазначають, що нині середня температура у світі піднялася на 1,1 градуса за Цельсієм. Згідно з Паризькою кліматичною угодою 2015 року, політики домовилися не допустити підвищення температури більш ніж на 1,5 градуса. Це теоретично допустима норма, перевищення якої може призвести до зменшення врожайності рослин, а отже, до змін в екосистемах світу.

Нагрівання неминуче

Фахівці кажуть, що за будь-яким сценарієм планета у середньому нагріється на 1,5 градуса до 2040 року. Якщо ж викиди вуглецю не скоротяться упродовж найближчих років, цей поріг перейдуть раніше.

Різке скорочення викидів може запобігти погіршенню змін клімату, але, на думку вчених, не поверне світ до менш екстремальних погодних умов. Вчені кажуть, що довгострокові наслідки потепління неминучі: зокрема відбуватиметься підвищення рівня моря, продовжують танути льодовики. Якщо викиди різко скоротяться, глобальна температура підніметься вище 1,5 градуса до 2050 року.

Такий рівень температури призведе до теплових хвиль, інтенсивніших штормів, посух, повеней, пожеж, які вже фіксують у Західній Європі та США. У звіті зазначають, що раніше сильні опади випадали раз на 10 років, але тепер їхня частота збільшилася на 30%, а посуха трапляється на 70% частіше.

Вчені кажуть, що збільшення температури на понад 1,5 градуса змінить планету до невпізнаваності: можливі обвали льодовиків та масштабніші пожежі.

Що можна зробити?

«Сьогоднішній звіт — червоний сигнал для людства. Якщо ми об'єднаємося зараз, то зможемо уникнути кліматичної катастрофи. Як показує звіт, у нас немає часу на затримки та виправдання», — сказав генсек ООН Антоніу Гутерреш, цитує BBC.

Експерти зазначають, що хоч прогнози й невтішні, все ще є шанс запобігти найстрашнішим наслідкам. Зокрема, якщо удвічі скоротити викиди вуглецю до 2030 року, тоді до середини століття можливо зупинити зростання температури. Зменшувати викиди пропонують за допомогою технологій, висаджування дерев.

Звіт опублікували за декілька місяців до кліматичного саміту у Глазго в листопаді 2021 року.

абзац катастрофа клімат майбутнє

Знак гривні
Знак гривні