Близько 50% новобудов у Києві мають проблеми із законом. Як перевірити забудовника, щоб не втратити гроші

Щороку в Україні поповнюється список “проблемних” новобудов. Лише в Києві більш ніж половину новозбудованих житлових комплексів (ЖК) можна зарахувати до категорії ризикових. Близько 10% з них стоять “замороженими” роками, а інвестори втрачають надію на добудову оплаченого ними житла.

Про те, де та як за допомогою відкритих даних швидко і безкоштовно перевірити забудовника, – в матеріалі YouControl.

Що таке “проблемна” новобудова?

На законодавчому рівні цей термін відсутній. По факту – це об'єкти незавершеного будівництва, що не відповідають вимогам містобудівного законодавства та державним будівельним нормам. Є два основні види “проблемних” новобудов: ті, на яких припинено будівництво та зупинений продаж житла, та ті, що активно продаються на ринку, попри невідповідність законодавству.

Ризики очевидні. Порушення забудовником законодавства може як затягнути процес введення будинку в експлуатацію, так і призвести до повної втрати покупцем коштів та житла у будь-якій часовій перспективі.

Розмір не має значення

Як показує практика, на ринку нерухомості це саме так. Ще у 2017–18 роках скандальні нині, а тоді шалено популярні будівельні компанії “Укрбуд” та “Аркада” займали лідерські позиції за кількістю зданого житла у столиці. Проте на сьогодні обидві визнані банкрутами. Їхні об’єкти – “заморожені”, а інвестори “оббивають пороги” чиновників у надії, що їхні ЖК хтось таки добудує. При цьому механізму страхування вкладених клієнтом коштів ні через страхові компанії, ні за допомогою банківської застави в Україні немає.

За оцінкою СЕО експертного бюро “Нерухомі” Дениса Петрова, на столицю припадає більш ніж половина “проблемних” новобудов: з 215 ЖК, в яких станом на липень 2021 року продають житло, 123 вважаються “проблемними”. Близько 10% з них: а саме – 49 стоять “заморожені” роками.

За даними “Нерухомі” основні порушення, до яких вдаються забудовники:

  1. Відсутність дозвільних документів на будівництво або права користування земельною ділянкою. Наприклад, ЖК будуються відповідно до дозволу на виконання будівельних робіт, який анульований Держархбудінспекцією. Ані ввести в експлуатацію, ані здійснити законне продовження будівельних робіт неможливо. А у випадку відсутності оформлених прав на земельну ділянку, розв'язання питання затягується на роки.
  2. Повідомлення про початок будівництва замість отримання дозволу. Скажімо, ЖК будується на багатьох земельних ділянках, що належать різним фізичним особам. Використання присадибних ділянок для будівництва висотних багатоквартирних будинків. Якщо на присадибних ділянках будуються не одноквартирні будинки до чотирьох поверхів, тоді слід подавати не повідомлення про початок будівництва, а отримати дозвіл на початок робіт.
  3. Порушення цільового призначення земельної ділянки та невідповідність документації фактичним намірам забудови. Найпоширеніше порушення серед забудовників. Починаючи від використання присадибної ділянки для індивідуального будівництва, закінчуючи землями для розміщення будівель промислового призначення. В обох випадках, всупереч обмеженням, будуються ЖК.
  4. Будівництво не за проєктом (добудова зайвих поверхів тощо). Відхилення від проєкту (добудова зайвих поверхів) або порушення лінії забудови (коли ЖК виступає за сусідні будинки) є істотними порушенням будівельних норм. Це може спричинити відтермінування прийняття в експлуатацію з необхідністю коригування проєкту.
  5. Невідповідність намірів забудови фактичному будівництву. Наприклад, реконструкція гуртожитку з побудовою житлових квартир чи перебудова експериментального корпусу на землях НАН України під багатофункціональний комплекс на непризначених для житлового будівництва землях.

З чого почати перевірку забудовника?

За словами адвоката, заступника директора з правових питань YouControl Данила Глоби, із самого початку слід зрозуміти, хто такий «забудовник». Адже в ідеальному розумінні землях це компанія, яка будує об'єкти нерухомості та сама ж їх реалізує. Наприклад, за договорами підряду або купівлі-продажу майбутнього об’єкта. Проте насправді таких «класичних» варіантів майже не існує.

“Більшість сучасних способів продажу квартир в новобудовах є різновидами інвестування в житлове будівництво, що реалізуються через такі механізми, як продаж майнових прав на майбутній об’єкт, участь у фондах фінансування будівництва, укладення інвестиційних договорів для залучення коштів для будівництва, участь у житлово-будівельних кооперативах, придбання цільових облігацій з наступним обміном на житло тощо. Відтак, маємо «комплексного» забудовника, що здебільшого складається з таких суб’єктів: замовник будівництва, забудовник (фактичний), генпідрядник (підрядник), також управитель ФФБ, ЖБК, емітент” – зазначає Глоба.

Навіщо ж ускладнювати? Річ у зниженні витрат за рахунок податків: квартира спочатку передається до підконтрольного забудовникові суб’єкта (наприклад – до інвестфонду або інвесткомпанії) за нижчою ціною, який надалі передає квартиру кінцевому покупцеві за остаточною вартістю. Таким чином відсутній податок на прибуток і занижується база оподаткування ПДВ.

У таких схемах покупець зазвичай віддалений від забудовника щонайменше одним «посередником». Це, а також правова природа укладеного покупцем правочину, що лише фактично сприймається ним як придбання нерухомості, де-юре передбачає зовсім інші права та обов’язки сторін. Мають наслідком відсутність у покупця як інвестора гарантій щодо отримання тієї нерухомості, на яку він розраховує.

За відсутності реальних альтернатив покупці просто змушені ризикувати. Втім, і в такій ситуації можливо знизити ризики шляхом перевірки забудовника. А точніше – всіх суб'єктів, що входять до його складу. Зробити це можливо за допомогою надійних відкритих джерел: державних реєстрів, аналітичної системи YouControl.

На що звернути увагу під час перевірки забудовника за допомогою відкритих джерел?

В інвестиційного фонду, компанії з управління активами, управителя фонду фінансування будівництва має бути чинна ліцензія на провадження професійної діяльності на фондовому ринку. Останній повинен мати статутний капітал не менш як 1 000 000 €.

Якщо за результатами перевірки доходимо висновку про наявність ризиків – варто переглянути рішення щодо придбання об’єкта будівництва.

будівництво бізнес київ

Знак гривні
Знак гривні