Штам «Дельта» стає домінантним у світі. Коли чекати на нову хвилю в Україні?

Штам коронавірусу «Дельта» стає домінантним у світі. Вперше виявлений в Індії, він поширився і в інших країнах, а зараз активно циркулює, зокрема і в сусідній Росії.

Delta-Variant-min-scaled.jpeg

Як і попереджали:

Велетенська друга хвиля ковіду в Індії – катастрофа для всього світу

Розбиралося Громадське:

Що таке штам «Дельта» і в чому його небезпека

Це один із чотирьох штамів коронавірусу, зафіксованих зараз у світі, названий Всесвітньою організацією охорони здоров’я буквою грецького алфавіту. Він також відомий як «індійський штам», оскільки вперше був виявлений у цій країні. (За аналогічним принципом іменують британський штам «Альфа», південноафриканський «Бета» та бразильський «Гамма»). 

Наразі він поширений у 92 країнах світу. У Всесвітній організації охорони здоров’я застерігають: цей штам коронавірусу має високий рівень зараження та — прогнозовано — охоплюватиме передусім території, де погано проводиться вакцинація.

«Дельта» передається швидше та спричиняє більше ризиків госпіталізації, заявив на пресконференції виконавчий директор програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я Майкл Раян. Штам оцінюють як удвічі заразніший проти «Альфи», вперше виявленої у Великій Британії. У півтора раза частіше захворювання цим штатом призводить до реанімації. 

Дельта-варіант має кілька мутацій — іноді вони посилюють вірус, дозволяючи йому обходити дію вакцини, іноді його послаблюють. Точні функції дельта-мутацій ще не досліджені науковцями. Проте відомо, що вони дають змогу вірусу легше проникати в клітини організму та уникати деяких імунних реакцій, пише Deutsche Welle

Крім власне «Дельти», існує версія «Дельта плюс» (або AY.1). Цей варіант вважається заразнішим, проте досі він практично не встиг поширитися

Прояви штаму «Дельта» часто подібні на сильну застуду, каже дослідник захворювання професор Тім Спектор, — особливо у молодих людей. Та попри не найважчі симптоми, вірус має високу заразність. 

Британські медики підтверджують: є ймовірність підвищеної госпіталізації у випадку зараження «Дельтою» — вона вища у 1,5–2 рази. (Висновки базуються на даних, зібраних у Шотландії).

Які ризики для України

Дослідники з Національної академії наук України на основі математичних розрахунків змоделювали ситуацію поширення штаму. За їхніми прогнозами, «Дельта» має всі шанси домінувати на території Європи вже до кінця літа 2021 року й потіснити інші штами коронавірусу. 

Попри нинішню позитивну динаміку в Україні, викликає занепокоєння те, що штам «Дельта» швидко поширюється у країнах Європи. Там, де він уже домінує, епідемічна динаміка погіршується. Країни, де переважає цей штам, мають спільність: вони пройшли останній пік у січні 2021-го і не мали весняного піка захворювання, який був в Україні, Польщі, Румунії, Угорщині. Зараз динаміка України найбільш схожа на динаміку Польщі та Румунії (там епідемічні показники сягнули мінімумів весни 2020 року).

Такі фактори, як низький рівень вакцинації, сусідство та міграція з Росією, де активно циркулює «Дельта», спричиняють додаткові ризики для України. Як наголошують дослідники, штам може поширитися в Україні швидше, ніж у західних сусідів, та обернутися для них важчими наслідками.

Що відбувається у сусідній Росії

За короткий час штам вірусу поширився у Росії та витіснив інші види: частка штаму становить приблизно 72 відсотки (вибірка даних зосереджена у Санкт-Петербурзі). Зростає кількість госпіталізацій — три тижні поспіль на 40 відсотків у Московській області, меншає ліжок. Зростання смертності наразі не спостерігається — хвороба поширюється здебільшого серед молодих людей, які не були вакциновані. 

Російські фахівці повідомляють про те, що у тих, хто підхопив штам, спостерігаються такі симптоми: болі в шлунку, втрата апетиту, нудота, діарея. Рідше спостерігаються кашель і висока температура. 

Актуальні дані щодо кількості захворювань у Росії можна відстежувати за цією картою. Вона створена на основі даних, зібраних у міжнародній базі GISAID.

Уже стало відомо, що перший випадок штаму «Дельта» виявлений у Словаччині — у людини, яка прибула з Росії.

Чи можна в Україні уникнути спалаху

Дослідники з НАНУ прогнозують, що нова хвиля захворювання може розпочатися зі сходу України — через сусідство з Росією. Науковці зауважують, що варто розглянути доцільність встановлення додаткового контролю та обмежень щодо міграції між Україною та країнами, в яких стрімко збільшується частка варіанту «Дельта». Уряд України також розглядав можливість закриття кордонів із країнами, де поширюється цей штам. 

У МОЗ оголосили, що починають готуватися до нового штаму. Хоча поки в Україні немає технічної можливості виявляти «Дельту», голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький заявив, що МОЗ направив у лондонську лабораторію 500 зразків із різних регіонів. Також очікують від ВООЗ нових тест-систем. 

Через високу заразність та вірулентність (здатність викликати хворобу) штаму, не випадає сподіватися, що якась із країн, зокрема й Україна, зможе уникнути потрапляння штаму на свою територію. Секретар РНБО Олексій Данілов у інтерв’ю ТСН заявив, що штам виявили вже у двох людей.

Які вакцини ефективні проти «Дельти»

Фахівці з наукових та медичних кіл досі з’ясовують, наскільки наявні вакцини захищають від нового штаму — поки що щодо цього немає консенсусу. А втім, не підлягають обговоренню твердження, що найбільш ефективним рішенням проти нового штаму є прискорення темпів вакцинації.

У звіті Національної служби охорони здоров’я Великої Британії вказано: незалежно від типу вакцини, ефективність від штаму «Дельта» після введення двох доз становить 80,8%. Після однієї дози вона становить лише 33,2%. Дослідження PHE також свідчить: вакцини, вироблені Pfizer Inc і AstraZeneca, ефективні проти важких станів у разі інфікування «Дельтою» на понад 90 відсотків. 

світ росія україна індія пандемія медицина вакцинація коронавірус

Знак гривні
Знак гривні