Де ховатися від пандемії літнім людям? – Lancet
Госпіталізація та смертність від коронавірусу концентруються серед старших людей. На Заході, до того ж, саме серед них відбуваються випадки суперпоширення, оскільки часто літні люди скупчено перебувають у спеціальних закладах.
The Lancet Healthy Longevity зібрав у статті всі дані про першу хвилю хвороби у шведській столиці Стокгольмі серед людей у віці понад 70 років. Їх проаналізували й виявили:
- найбільший ризик серед усіх категорій становлять будинки літніх людей.
- літні люди, які живуть із дорослим, який працює, мають вищий рівень ризику, ніж ті, хто живе сам з іншими родичами похилого віку.
- літні люди, які живуть самотньо, ризикують так само, як ті, хто живе з молодшими родичами: через брак підтримки їм доводиться багато пересуватися самотужки, зокрема до магазинів і аптек.
- що більше людей у помешканні та що густонаселеніший квартал – то більша була смертність серед літніх людей, особливо порівняно з тими, хто живе в приватних будинках у рідконаселених районах "приватного сектора".
Висновок полягає в тому, що великий ризик для людей у віці понад 70 років становить контакт із дорослими робочого віку: або вдома, або в будинку літніх людей, або в районі з високою густотою населення за потреби самостійно купувати потрібні товари. Усе це корелює з вищою смертністю серед літніх людей, порівняно з тими людьми похилого віку, які були здатні не мати таких контактів або мати їх менше.
Про будинки літніх людей було відомо й раніше, але досі не було визначено ризики для людей похилого віку, які живуть у різних типах спільнот.
Виявлені дані збігаються з математичною моделлю передачі та смертності від коронавірусу.
Крім того, дані показують недоречність порад для літніх людей залишатися вдома, якщо є ризик передачі хвороби від молодших родичів. Можливо, більша кількість часу перебування надворі, але саме там, як-от у парках, була б доречнішою.
Незважаючи на емоційну та фізичну підтримку родичів, перебування вдома з молодшими членами сім'ї може становити значний ризик.
З іншого боку, життя без підтримки також призводило до високої смертності через потребу порушувати самоізоляцію заради задоволення базових потреб, як-от їжа та ліки.
Тож літні люди потребують ізоляції від членів сім'ї та водночас підтримки через доставку їжі, ліків та інших життєво важливих речей.
Найнижчий рівень смертності був у тих старших людей, які живуть тільки з іншими старшими родичами (літня подружня пара – найтиповіший приклад). Життя з дітьми становило більший ризик.
Отже, найкращий варіант, якщо літня людина може перебувати вдома з партнером-партнеркою, але тільки з ними, та щоб люди ззовні (діти чи соціальні служби) дбали про потреби самоізольованих людей похилого віку.