Гірше за коронавірус: учені знову моделюють "маленьку" ядерну війну. Найгірший вплив ядерної зими, зокрема, на Україну – Nature

Наростання напруги між ядерними державами поновило інтерес до того, який вплив матиме навіть "маленька" ядерна війна на світ. Якщо коротко – це буде ****.

Дивіться також:

США недавно випробували оновлену термоядерну бомбу (ФОТО)

2_rRMvwHz.original.jpg

Це може початись, ну наприклад, через суперечку щодо Кашміру між Індією та Пакистаном, – моделює ситуацію Nature. – Якийсь терорист атакує Індію, вона у відповідь надішле танки на кордон. А Пакистан через страх вторгнення підірве маленьку бомбочку. Індія відпвість тим самим. Винятково по військових мішенях, звісно. Спочатку.

Учені моделюють, що війна між Індією та Пакистаном могла б, наприклад, призвести до ядерної зими такого масштабу, що в десятках країн не дозріють аграрні культури, і це призведе до голоду серед мільярду людей.

"Учені хочуть зрозуміти такі речі, бо ядерна загроза зростає", – пише Nature.

Він Ірану й до Північної Кореї – різні країни нарощують ядерні арсенали. А деякі, включно зі США, виходять із договорів щодо контролю за зброєю.

Вчені почали досліджувати "ядерну зиму" під час Холодної війни. Після розпаду СРСР у 1991 році така загроза начебто почала зменшуватися – але тепер виникають нові: меншого масштабу, ніж повний армагеддон у випадку взаємної анігіляції США та Росії.

Наприклад, у 1998 році як Індія, так і Пакистан тестували ядерну зброю, й разом вони можуть випустити близько сотні бомб завбільшки як та, яку США підірвали в Хіросімі.

Цього досить, аби спричинити ядерну зиму. Вона починається з вогняного виру та диму, після чого попіл, що кружляє в атмосфері, спричиняє похолодання. Вчені математично моделюють економічні та сільськогосподарські наслідки.

Група, що займається цим, розглянула кілька сценарів.

Війна США-Росія означатиме 150 млн тонн попелу в атмосфері, конфлікт Індія-Пакистан – "лише" 5 млн тонн.

У першому сценарії температура за три дні знизиться одразу на 10 градусів. У другому – на один градус (ядерної зими не буде). Але навіть така "маленька" війна спричинить голод у всьому світі.

Ракета Shaheen II, показана на військовому параді в Пакистані, може бути носієм ядерної бомби – яка у Пакистану теж, до речі, є
Ракета Shaheen II, показана на військовому параді в Пакистані, може бути носієм ядерної бомби – яка у Пакистану теж, до речі, є

У випадку ядерної зими зменшиться також здатність світових океанів поглинати вуглець, що значно зменшить їхню кислотність – це протилежність того, що відбувається зараз через глобальне потепління.

Через кілька років після ядерної війни, за моделюванням учених, у Тихому океані виникне "Ядерний ель-Ніньо", що призведе до зміни клімату на наступні кілька років: посухи в одних місцях, де їх не бувало раніше – й урагани в інших.

Jonas Jägermeyr із інституту космічних досліджень NASA моделює також вплив ядерної зими на врожаї різних сільськогосподарських культур.

Навіть порівняно невелика ядерна війна між країнами на кшталт Індії й Пакистану матиме катастрофічні наслідки для всього світу. Впродовж наступних п'яти років урожаї кукурудзи впали б на 13%, пшениці – на 11%, сої – на 17%.

Найгірший вплив у будь якому сценарії припадає на регіони-"житниці" середніх широт, такі як Середній Схід США – та Україна, – згадує нашу країну Nature.

Запаси зерна у світі зникнуть за рік-два. Більшість країн не зможе імпортувати їжу, адже самі житниці потерпатимуть від зменшення врожаїв найбільше.

Це дослідження NASA – найдетальніше з усіх проведених досі щодо впливу ядерної зими на світові запаси їжі. Вчені не рахують прямо, скільки людей "голодуватиме", але голод буде гіршим за будь-який у задокументованій історії.

Все зведеться до того, що навіть війна, яка задіє менш ніж 1% ядерного арсеналу світу, може спричинити голод планетарного масштабу.

"Несподіваний висновок", – каже Jägermeyr із інституту NASA, – "що навіть сценарій малої війни матиме руйнівні наслідки світового масштабу".

Повністю англійською тут. У статті Nature також посилання на технічні наукові статті, що стали джерелом їхнього тексту.

абзац війна аграрії україна наука

Знак гривні
Знак гривні