Що не так із Прямим каналом? (АНАЛІТИКА)

Героїчні подвиги Порошенка, щоденна демонізація Зеленського та ведучі, які ностальгують за попередньою владою — та сама пропаганда, тільки навиворіт.

212.jpg

Про це йдеться в матеріалі Media Sapiens.

Прямий намагається позиціонувати себе як найбільш патріотичний та навіть «єдиний об’єктивний» канал. І, варто одразу віддати ЗМІ належне, українські цінності, принаймні, як їх тут розуміють, Прямий справді відстоює. От тільки всю цю боротьбу майже неможливо сприймати серйозно. Не на фоні новин про похід Порошенка в кіно, не на фоні закликів до Коліївщини, не на фоні хворобливої зацикленості на Зеленському, якого тут без доказів звинувачують у державній зраді. Колись із Прямого планували зробити «українське CNN та BBC», але на сьогодні телеканал (де-факто) Петра Порошенка радше нагадує щось середнє між пресслужбою та інформаційним кілером.

Рідній партії — усе...

Один із найпростіших способів оцінити політичні вподобання каналу — це подивитися, чиї заяви він викладає на своєму ютубі. В ідеалі співвідношення між спікерами має відображати розподіл влади та актуальні новини. Але на Прямому в будь-який день найбільша кількість відео стосуватиметься членів «Європейської солідарності» або наближених до них коментаторів. В «об’єктивного каналу» навіть була заставка з написом «Пряма опозиція».

Від Текстів: Така інформаційна політика Прямого моблізує ядро електорату, але в довогостроковій перспективі шкідлива для країни, адже нагнітає істерію і сварить виборців між собою. Поточні світові тенденції в інформаційному просторі якраз відповідають концепції Прямого: народ любить фейки і чекає їх від своїх політичних кумирів. До цього більшість українських телеканалів вже перетворилася на зброю для знищення політичних опонентів: яскравим прикладом став канал 1+1 під час виборчої кампанії. Але ми переконані, що критика має грунтуватися на фактах і тверезих аргументах. Тим більше, що в Україні приводів — хоч відбавляй. І чесне, якісне медіа принесло б більше користі і країні, й Порошенку. Бо таке наповнення каналу, як зараз, приведе до влади якогось умовного Білецького — він більше підходить під порядок денний, який показує Прямий. Політики накручують народ у своїх цілях, а потім приходить хтось абсолютно безбашенний і підминає під себе виборців, у яких забрали мозок, а залишили їм тільки страх. Таке за останні роки в світі траплялося неодноразово.

313.jpg

Фіолетовий — «Європейська солідарність» та наближені коментатори. Зелений — «слуги народу». Жовтий — усі інші партії. Станом на ранок 6 березня.

Проте проблема не лише в тому, як часто Прямий говорить про рідну партію. А й у тому, що саме він розповідає. Новина про повторний прокат стрічки «Мої думки тихі» тут називається «Петро Порошенко з дружиною відвідали показ…». Новина про концерт Kozak System — «Глядачі концерту "KOZAK SYSTEM" підтримали Петра Порошенка гучними аплодисментами». Прем’єра опери? «Петро та Марина Порошенко відвідали прем’єру "Різдвяних симфоній" у Київській опері». Прем’єра фільму? «Фільм про супергероїв, які живуть серед нас: Порошенко відвідав показ "Наших котиків"». Петре Олексійовичу, люди для такого заводять інстаграм, а не інформаційний канал.

І це далеко не все. Ведучий Матвій Ганапольський в ефірі зізнається, що ностальгує за часами Порошенка. Його колега Пітер Залмаєв розповідає, як Порошенко героїчно стояв у черзі в аеропорту й «купався у всенародній любові». Ведуча Світлана Орловська звертається до п’ятого президента: «Ви — єдиний президент, який ішов з Банкової під оплески». Про чотири (!) передвиборчі марафони Прямого з неприкритою агітацією взагалі краще не згадувати. Хіба що вам подобається, коли в Порошенка запитують: «Як не втратити ваші здобутки?» та «Чи готові ви бути мозковим центром парламенту?».

Епіфаній називає отримання Томосу «героїчним подвигом Порошенка». Ведучий Юрій Петрушевський у своїй сатиричній програмі (вчаться в найкращих) так описує привітання колишнього та нинішнього очільників держави: «Від кого точно Зеленський не боявся заразитися, так це від сивочолого гетьмана. Як відомо, святі не хворіють. А тому глава держави із задоволенням занурив свої долоньки в п’ятірню п’ятого президента». Отже, що в нас тут: фізична дискримінація, пафосні титули, причислення Порошенка до лику святих. Звичайний день на Прямому.

А цитату екснародного депутата Валерія Івасюка взагалі варто визнати слоганом каналу: «Усе, що Порошенко робив як президент особисто, — все якісне, результативне й надзвичайно потрібне Україні. Все те, що робили люди, які так чи інакше мали статус, коли він був президентом [...], все робилося на шкоду Україні».

... ворогам — Поярков

При цьому найбільша проблема Прямого полягає не в ідолопоклонстві Порошенку, а в демонізації його опонентів. Серед усіх українських каналів (тобто без ЗМІ Медведчука), саме на Прямому концентрується найогидніша та найабсурдніша мова ворожнечі.

Справжнім пам’ятником передвиборчій риториці каналу став мультфільм «Зашкварені». Тут Ігор Коломойський під тортурами змушує Зеленського піти у президенти, а потім Олег Ляшко наспівує: «Ой, ой, ой, ой, ой, ой, ой, постой. Хирлява агітка як трухлява гілка. У Коломойського смокчеш як дівка». В інший час нам показували жарти про пластичні операції Юлії Тимошенко та її «гази». Крім того, Прямий висміював колег з інших каналів за підігрування власникам.

Також у розпорядженні Прямого є справжня брудна бомба — Сергій Поярков. В ефірі каналу він розповідає, що Зеленський усе життя був невігласом і що шостим президентом «спорожнився медіахолдинг Коломойського». Показує схожий на пеніс огірок і називає його «сортом Зе-команда». Грає Януковича, який хвалить ґвалтівників у «Слугах народу» (жарти про вазелін та «раз и на матрас» у комплекті). Називає народного депутата «зеленомордим чмом». Порівнює Зеленського з «тупим предметом»: «Чем радостнее люди поддерживают своим голосованием тупой предмет, тем громче он идёт в сраку». Ось так на шоу Пояркова відгукуються про українців: «Виборці Зеленського готові прийняти з будь-якого конца». А ось що казав про них сам ведучий: «Чому вся та лохотня, яке це в себе всмоктувала, зараз ніхто з них не хоче запитати: "А шо ж нас так жорстко без вазєліна вставили?"».

Більше того, Дмитро Корчинський на Прямому розповідає, що Зеленський — не українець, а його виборці їстимуть своїх дітей. І що Зеленського обрали дезертири. Перед президентськими виборами Корчинський також стверджував, що Коломойський принижує Зеленським націю; називав тоді ще кандидата у президенти «клоуном» та «істотою»; вирішив, що комік на все ладен за гроші.

Валерій Івасюк тим часом називав Зеленського «предтечею Леніна» і прямо закликав до Коліївщини. Та ділився інсайдом, що після парламентських виборів Віктор Медведчук очолить Конституційний суд, разом зі ставлениками «Слуги народу» скасує закон про мову й почне громадянську війну.

І це тільки найабсурдніші приклади. Прямий поширює мову ворожнечі про «слуг народу» та особисто Зеленського буквально щодня. Інколи це беруть на себе ведучі, як Микола Вересень: «Гей-парад був, а військового параду не буде. Ну, який президент, такі й паради». Інколи про «перші прищики сифілісу нинішньої влади» розповідає Антін Мухарський. Пообзивати Кабмін Гончарука «дурнями» та «неадекватами» можуть міністри часів Порошенка. Олександр Бригинець, колишній народний депутат від БПП, візьме й заявить, що Зеленський прийшов до влади, аби знищити проукраїнську, демократичну Україну. На Прямому кажуть — краще сядьте! — що армія, мова й віра для Зеленського нічого не варті!

І всіх цих людей, незважаючи на будь-яку, навіть найбільш ницу риторику, канал продовжує запрошувати в ефір. На Прямому просто немає інформаційної гігієни. Окремі ведучі, як інколи Матвій Ганапольський, намагаються втихомирити гостей. Але загальне правило, здається, таке: поки це ображає Зеленського, це може звучати.

Порошенківська правда

Проте, звісно, не вся риторика Прямого зводиться до прямолінійної ненависті. Інколи канал намагається вдаватися до тонших маніпуляцій.

Наприклад, ведуча Альона Курбанова може показати глядачам підбірку всіх народних депутатів, які встигли потрапити до скандалів. Але тільки серед «слуг народу». Або підбірку найбільших прогульників Ради. Але тільки серед «слуг народу». Підбірку цитат тижня. Але тільки від «слуг народу». Крім того, Курбанова може перебрехати заяву Давида Арахамії про воду для Криму, вилучивши звідти згадки про умови такого рішення. Зманіпулювати вмістом сайту ДБР, замовчавши всі повідомлення про топкорупцію. Розкритикувати владу за субвенції для «слуг народу», замовчавши, що в часи Порошенка найбільші субвенції теж отримували в БПП.

Подвійні стандарти — це взагалі серйозна проблема Прямого каналу. Ігор Лапін прогнозував, що «Слуга народу» може прийняти закон про імперативний мандат і це стане «реальним кроком рабовласницького періоду». Знаєте, хто перший в Україні застосував імперативний мандат? Блок Петра Порошенка. Дмитро Корчинський розповідав, що перемир’я з Росією, зокрема, ті, до яких може вдатися Зеленський, закінчаться поїданням українцями своїх дітей (ну любить він це порівняння). А перемир’я Порошенка чим від цього відрізнялися? Тетяна Чорновол остерігалася відкритих партійних списків. Не зовсім зрозуміло, що саме мала на увазі екснародна депутатка, але, сподіваємося, не ту саму виборчу реформу, яку вона підтримувала. Також Прямий сміється з перепризначення Авакова в уряді Шмигаля. Нагадати, під час чийого президентства він п’ять років пробув міністром?

Окремо варто виділити модерацію на токшоу каналу. Зазвичай вона стосується лише ворожих партій і у випадку «слуг народу» може виглядати так: «Пане Володимире, вам скільки років? У мене ейджизм. Вам скільки років?», «Ви не навчилися вести себе в парламенті, я вас навчу вести себе в ефірі», «Ви спочатку навчіться бути парламентарем, а потім ви будете вчити мене бути журналістом», «Нє, це ви будете відповідати на мої запитання, бо тут запитання ставлю я», «Вчіться, сонечко, вчіться», «Перестаньте брехати», «Дитячий садочок», «Це дитячий майданчик», «Який абсурд».

Серед ведучих Прямого справжньою чемпіонкою з підігрування інтересам власника каналу є Світлана Орловська. І не лише тому, що вона анонсує інтерв’ю з Порошенком як із «гідним президентом своєї держави». А й тому, що може натякнути Зеленському на імпічмент чи долю Януковича. Списати фейк міністра часів Порошенка на Давида Арахамію. Приплести піар улюбленого президента до будь-якої розмови: «Справді, немає в Зеленського того розуміння керування державою, розуміння в економіці і все таке інше. А як ви вважаєте, щодо попереднього президента можна було так сказати?».

Інший ведучий Матвій Ганапольський може крикнути Зеленському з телевізора: «Твою мать!». Або заявити, що «найогиднішим моментом у його журналістському житті» стала інавгурація Зеленського, в якій новообраний президент образив парламент та уряд. А ми думали, те інтерв’ю з Луценком на Прямому, де генпрокурор розповідав свою історію кохання. Також Ганапольський порівнював критику Порошенка перед виборами з «Радіо тисячі пагорбів», яке сприяло геноциду в Руанді. А сам проводив паралелі між Зеленським та пропагандисткою Скабєєвою, мовляв, вони обоє вдаються до схожих маніпуляцій. Крім того, Матвію Ганапольському належать цитата «Вакарчук — це Зеленський з розумом». І сценка знайомства «слуг народу» між собою. З іншого боку, ведучому є за що подякувати. Наприклад, за пояснення, що Прямий демонструє: «Ну, не незалежність. Критику Зел... нової влади, скажемо так».

Узагалі, якщо вам цікаво, як працюється на Прямому, можете почитати Євгенія Кисельова.

Зеленський ТВ

Насправді, кількість критики Зеленського на Прямому просто комічна. Канал Порошенка може перетворити на хвилинку ненависті рішуче будь-яку тему.

Зміна Конституційного ладу в Росії? Світлана Орловська переживає, що Зеленський може перейняти погані ідеї. Новий рік? Прямий влаштує хіт-парад, де в кожній номінації знущатиметься з партії президента. Іран збив український літак? Профільна програма про міжнародну політику The Week спочатку звинуватить Зеленського в поганій комунікації, потім посміється з його географічних помилок, потім заявить про відсутність «притомних версій та пояснень» і ще раз нагадає, що раніше команда президента «писала гуморески». І це вже не згадуючи про вічну актуалізацію старих тем. За три тижні після поїздки в Оман тут досі присвячували їй сюжети на токшоу.

Під час останніх активних парламентських перипетій (4.03–6.03) Прямий виклав на своєму ютубі 13 сюжетів зі згадками про Зеленського в назві. Серед них такі: «Зеленський змінив всіх патріотичних людей в команді на проросійських», «Зеленський хоче мати на 200 % свого генпрокурора», «Україна через помилки Зеленського втрачає свою суб'єктність», «Бути проросійським і "малоросом" — це світогляд Зеленського», «У всьому винен Зеленський, — Гончаренко». Говорити про президента в часи масштабних політичних змін — це природно. Тільки на Прямому це було не обговорення, а чорний піар.

На каналі Порошенка взагалі майже немає напівтонів, місцеві гості та ведучі, як ситхи — усе зводять до абсолюту. Зеленський ніколи не думає про наслідки своїх дій (відео); Зеленський винен у всіх діях усіх членів своєї фракції (відео); чим швидше піде Зеленський, тим краще (відео); Зеленський особисто відповідальний за вбивства на передовій та заперечує російську агресію (відео). Крім того, Зеленському без доказів закидали державну зраду. І ще кілька разів на неї просто натякали.

Прямий намагається насолити Зеленському в найдрібніших речах. Зараз канал активно розганяє історію про падіння рейтингів шостого президента, завищуючи при цьому рейтинги Порошенка. Після дебатів на стадіоні Ігор Лапін розповідав, що «половина» людей у фанці Зеленського — це ветерани, які підтримують Порошенка, але пішли до його опонента стежити за порядком. Окей, це вже просто сумно.

Патріотичний самостріл

У результаті Прямий, який позиціонує себе найбільш патріотичним каналом, просто дискредитує власні цінності. Це стара як політика технологія. Хочеш дискредитувати українську мову? Пов’яжи її з Іриною Фаріон. Хочеш дискредитувати Революцію гідності? Пов’яжи її з електоральною підтримкою Порошенка. Хочеш дискредитувати патріотів? Змусь людей думати, що всі вони нагадують коментаторів Прямого каналу.

При тому, що «слуг народу» є за що критикувати. І справи проти Марусі Звіробій та деякі справи проти Порошенка виглядають дивно. А в обшуках та справі Пояркова справді можна вгледіти вибірковий тиск. Але як пересічному глядачу вірити Прямому в цих випадках, коли для каналу буквально кожна подія — це підігрування Росії, ознаки державної зради та знищення держави? Вибачте за це порівняння, але Прямий нагадує того хлопчика, який постійно кричав «Вовки, вовки». Тільки з іменем шостого президента.

Пропорошенковість Прямого «Детектор медіа» відзначав із перших днів його роботи, але все не завжди було так погано. На фоні ЗМІ Медведчука канал інколи навіть видавався місцем для тверезих дискусій. І тут виходили та виходять загалом непогані шоу, як The Week. Справжнє політичне загострення почалося ближче до президентської кампанії, досягло своєї кульмінації в тиждень голосування, а потім… Прямий просто не відпустило. Канал став найгіршим прикладом токсичного, заангажованого, агресивного ЗМІ серед українських телеканалів, до яких ми не відносимо медіа Медведчука, звісно. А якщо додати до цього «Ваташоу», то взагалі сумно, що при цьому в каналу такі рейтинги. Тобто, попит на подібний контент є, але чи може спиратися на такий електорат проукраїнська та проєвропейська опозиція – якщо вже з «українським ВВС»  не склалося?

Якщо Прямий справді хоче просувати проукраїнські посили або хоча би знадобитися Петру Порошенку на місцевих виборах, йому треба терміново піднімати рівень дотримання журналістських стандартів. Провести санацію в рядах гостей. Розбавити Зеленського іншими темами (вже ведучі жаліються). Інакше такими темпами Прямий доведе свою репутацію до статусу міського божевільного. І його крики про кінець світу сприйматимуться відповідно.

змі аналітика

Знак гривні
Знак гривні