Чому «Шахеди» стало важче збивати і як вони летять на Київ (карти)
Останнім часом зросла кількість випадків, коли «Шахеди» долітають до Києва та інших українських міст. Це не збій у роботі ППО, а результат змін у тактиці ворога. Чому не вдається перехоплювати всі «Шахеди»?
Атаки великими групами
Це питання варто розглядати в комплексі. «Шахед» зазвичай запускається з мобільної пускової установки, замаскованої в кузові вантажного автомобіля цивільного призначення. Один такий автомобіль випускає залпом до п’яти дронів.
Ці дрони, як правило, запускають одночасно у великих кількостях — сотні штук із різних напрямів. Вони йдуть різними маршрутами, причому часто орієнтуються за вишками стільникового зв’язку. Є ведучий «Шахед», і далі за ним тягнуться всі.






На сьогодні є кілька основних способів відбивати атаки російських дронів на українські міста.
Донедавна мобільні групи були досить ефективними, але останнім часом росіяни запускають БПЛА на великій висоті — від півтора до двох кілометрів, тому збиття із землі мобільними групами стає все менш результативним.
Використання німецьких «Гепардів» із двома 35 мм зенітними гарматами і радара Skynex теж уже не таке ефективне, як було раніше.
Хибні цілі
Протягом останніх трьох місяців росіяни стали запускати разом із «Шахедами» БПЛА «Пародія». Це такий собі дерев’яний літачок, у якому розміщений простий пристрій, що обманює радар. Такі пристрої створюють хибну ціль осторонь від маршруту руху «Шахедів». Радар Skynex бачить за цим натовпом «Шахедів» величезний літак типу Іл-76 і в результаті не влучає в них.
Кожен «розумний» снаряд для зенітки із запрограмованим підривом коштує близько 9000 доларів. І лупашить Skynex цими снарядами довгими чергами. Можуть витратити 30–40 снарядів по одному «Шахеду» і не збити його.
Використання гелікоптерів
Останнім часом найефективніший засіб знищення «Шахедів» — гелікоптер. Двох-трьох черг із гелікоптера вистачає для того, щоб збити «Шахед». Тобто спочатку виявляють «Шахед», далі гелікоптер супроводжує його до безпечного для збиття місця, де немає забудови, там відкриває вогонь і збиває. Причому стрільці б’ють спеціально в двигун БПЛА, щоб не вибухнула бойова частина, а гелікоптер тримається на досить безпечній відстані від нього.
Головна «зброя» гелікоптера — 30-кілограмова система спостереження FLIR (Forward looking infrared system). Потужна камера дає змогу контролювати простір у будь-який час доби та за будь-якої погоди. Наприклад, автомобіль можна знайти на відстані 20 кілометрів, і на моніторі буде видно навіть номерні знаки.
Тож тепловізійна камера використовується вдень, інфрачервона — вночі. Далі бортові оператори зв’язуються з підрозділом і передають інформацію для підтвердження об’єкта.
Але використовувати гелікоптери безпосередньо поблизу кордонів чи лінії фронту ризиковано — там працює ворожа ППО. Тому чергують вони вже там, де їх не можуть дістати російські ЗРК.
На сьогодні гелікоптери працюють у парі. Один підсвічує FLIRoм, другий знищує. Є вертолітні екіпажі, які вже мають по 150–160 збитих «Шахедів», і це лише за два минулих місяці.
Чому не вдається перехоплювати всі «Шахеди»?
Ширина коридорів, якими заходять зграї «Шахедів», зазвичай 60–70 кілометрів. Закрити їх наявною кількістю гелікоптерів сьогодні нереально. Тому ми вдячні нашим льотчикам, РЕБівцям і зенітникам, які суттєво проріджують летючу смерть.