Б

Битва екстрасенсів з коронавірусом. Як астрологи та езотерики «проґавили» пандемію

Ми живемо у дуже швидкоплинному світі. Наприклад, ще три тижні тому ніхто не міг передбачити масштабної кризи у Казахстані. Що вже казати про пандемію, в якій, до речі, ми перебуваємо вже практично два роки.

Згідно з даними Інституту соціології НАН України, українці довіряють астрологам навіть більше, аніж політикам. Можливо, рівень довіри змінився б, якби люди частіше звіряли прогнози з реальністю.

Дивіться також статтю New York Times:

Чи доб'є коронавірус астрологію, яка його не передбачила?

Назад у майбутнє

Якщо подивитися на прогнози кінця 2019 року астрологів, нумерологів та інших езотериків, виявиться, що значна частина з них обіцяла, що 2020-й буде успішним та безпроблемним роком, зокрема багатим на подорожі. Водночас певна кількість цих «спеціалістів» прогнозувала і різноманітні кризи — від війн до фінансової нестабільності та екологічних катастроф, однак абсолютно ніхто не зміг сказати, що в усьому світі уже в березні оголосять глобальну пандемію коронавірусу і практично весь рік люди сидітимуть удома.

Наприклад, через кілька днів після оголошення пандемії Павло Глоба, один із найвідоміших на пострадянському просторі астрологів, запевняв, що в тотальну пандемію вірус не переросте, а пік захворювань зафіксують у період від 4 до 10 квітня 2020 року.

Коли Глобу невдовзі запитали, чому ж він не передбачив пандемію, але роздав купу інших прогнозів, що не збулися, він не зміг придумати нічого кращого, ніж відповісти, що про пандемію його не запитували.

Здавалося б, Глоба, який займається астрологією вже понад 30 років, мав би точно розгледіти якісь підказки на небі, але ні — його прогнози такі ж відірвані від реалій, як і прогнози його колег по цеху
Здавалося б, Глоба, який займається астрологією вже понад 30 років, мав би точно розгледіти якісь підказки на небі, але ні — його прогнози такі ж відірвані від реалій, як і прогнози його колег по цеху

Принцип астрологічних прогнозів у тому, щоб казати максимально розпливчасті тези, які підійдуть більшості людей, а якщо ні, то нічого страшного — пощастить наступного разу (або ще краще: запропонують прийти на особистий прийом).

Та іноді астрологи чи нумерологи роблять прогнози про те, що можна легко перевірити з часом — наприклад, хто переміг на виборах або чи закінчилася пандемія у певному місяці.

Однак журналісти, замість того, що проаналізувати попередні прогнози «експертів» і порівняти їх із тим, що ж насправді з того всього справдилося, натомість пропускають цей етап і знову дають їм слово, щоб ті напрогнозували чергову порцію маячні.

Одна річ, коли астрологи складають розпливчасті поради типу рекомендацій займатися спортом, присвятити час своєму духовному розвитку або ж не ухвалювати важливих рішень щодо роботи у понеділок після обіду, а інша — коли вони цілком серйозно коментують ситуацію з пандемією чи переконують, що переможе певний кандидат. При цьому астрологи у своїх передбаченнях часто вдаються до політологічних оцінок, прикрашаючи їх космічними термінами.

Кейс Влада Росса — найпопулярнішого українського астролога

Розгляньмо Влада Росса. На власному сайті він називає себе «міжнародним астрологом вищої категорії та астрополіттехнологом». Росс вважається чи не найпопулярнішим українським астрологом, його часто називають учнем Глоби. Кількість його інтерв'ю та виступів вимірюється сотнями.

Політичні прогнози Росса зазвичай дивним чином збігаються з поглядами власників видань, яким він ці самі прогнози озвучує. При цьому Росс робить прогнози абсолютно на будь-які теми — від політики та економіки до того, хто стане чемпіоном світу з футболу.

З появою коронавірусу Росс почав роздавати передбачення про те, коли закінчиться пандемія та винайдуть вакцину. Більшість його прогнозів не збуваються, але це не заважає йому регулярно писати про свої успішні передбачення (він навіть переконував, що передбачив пандемію, хоча це не так).

Усе, що сталося, нібито було передбачене Владом Россом (насправді ні). Скріншоти з його Facebook-сторінки
Усе, що сталося, нібито було передбачене Владом Россом (насправді ні). Скріншоти з його Facebook-сторінки

Після початку пандемії Росс навіть давав антинаукові поради щодо лікування коронавірусу, пропонуючи… пити коньяк:

03. 2020-03-20 Влад Росс - Пропонує пити коньячок для боротьби з ковідом (strana.ua).png

На своїй Facebook-сторінці Влад Росс регулярно «стібеться» з вакцинації:

Скріншоти з Facebook-сторінки Влада Росса
Скріншоти з Facebook-сторінки Влада Росса

Він також поширює фейки про вакцини:

Усі ці фейки були спростовані незалежними фактчекерами. Скріншоти зі сторінки Влада Росса
Усі ці фейки були спростовані незалежними фактчекерами. Скріншоти зі сторінки Влада Росса

Такі маніпуляції та фейки, що звучать з вуст відомих людей (особливо якщо їх публікують популярні ресурси), можуть відлякати певні категорії людей від вакцинації або ж посилити недовіру до заходів влади з протидії пандемії. Що потім виливається в один із найвищих у світі рівнів смертності від ковіду.

Але найбільше Росс відомий тим, що з року в рік пророкує смерть Путіна і розвал Росії:

Уже багато років Влад Росс грає на побажаннях багатьох українців, однак Путін усе ніяк не вмирає. Утім, подібні прогнози дають і інші астрологи, зокрема учасники «Битви екстрасенсів» Юлія Мечникова (1, 2, 3), Сабухі Іманов (1) та інші
Уже багато років Влад Росс грає на побажаннях багатьох українців, однак Путін усе ніяк не вмирає. Утім, подібні прогнози дають і інші астрологи, зокрема учасники «Битви екстрасенсів» Юлія Мечникова (1, 2, 3), Сабухі Іманов (1) та інші

Роль «Битви екстрасенсів» у легалізації езотериків

Важливу роль у легалізації та популяризації різноманітних «магів», тарологів і «чаклунів» відіграло псевдонаукове шоу «Битва екстрасенсів», перший сезон якого вийшов ще в далекому 2007 році. За нашими підрахунками, за 21 сезон лише українського варіанту програми свою порцію слави дістали щонайменше 136 українців (ще 100 учасників представляли інші країни, насамперед Росію). Участь у шоу легко конвертується у популярність та увагу ЗМІ, а потім і в особисті прийоми та онлайн-консультації. ЗМІ регулярно просять так званих екстрасенсів зробити прогноз стосовно того, чого очікувати в наступному році, хто переможе на виборах, що буде з курсом гривні або чи закінчиться війна на Донбасі.

І знов-таки, багато з учасників шоу постійно коментують політичні, економічні та медичні теми. І хоча астрологія вважається псевдонаукою, це не заважає українським ЗМІ у гонитві за трафіком з дивною періодичністю брати коментарі у різноманітних пройдисвітів.

Деякі ЗМІ дозволяють астрологам (а особливо учасникам «Битва екстрасенсів») нести будь-яку нісенітницю. Скріншоти з сайтів «Обозреватель», «РБК-Україна» та «Главред»
Деякі ЗМІ дозволяють астрологам (а особливо учасникам «Битва екстрасенсів») нести будь-яку нісенітницю. Скріншоти з сайтів «Обозреватель», «РБК-Україна» та «Главред»

Популярні онлайн-медіа часто мають цілі розділи про астрологію, де регулярно публікують як досить невинні гороскопи, так і підміняють думку справжніх галузевих експертів коментарями людей, які, як їм здається, можуть бачити майбутнє. І ось уже вас переконують, що коронавірус — «рукотворний» і «штучний», пандемія закінчиться влітку, а вакцина з'явиться вже за кілька місяців (а дехто, навпаки, переконує, що ніколи не з'явиться).

Характерно, що моніторинги Інституту масової інформації фіксують пряму залежність: що більша кількість гороскопів та астрологів на сайті, то нижчим є дотримання журналістських стандартів. Неможливо нехтувати стандартами лише в чомусь одному, тому поряд із коментарями різноманітних езотериків часто поряд іде «джинса», клікбейтні заголовки та маніпулятивні й фейкові новини.

І навпаки, серйозні медіа, що поважають своїх читачів, уникають низькоякісного астрологічно-екстрасенсорського контенту. До цих медіа, зокрема, належать: «Українська правда», Liga.net, BBC Україна, «Тексти», «Суспільне», «Громадське», «Бабель», «Український тиждень», «Заборона».

Меркурій крутиться — баблішко мутиться

Той же Влад Росс радить своїм читачам не читати прогнози у ЗМІ, а ходити на особисті прийоми до астрологів.

Астрологічний бізнес завжди приносив добрі прибутки. Так, у 2018 році американці витратили понад $2 млрд на послуги з передбачення майбутнього, включно з астрологією. Після початку пандемії астрологія переживає справжній бум. Розробник Nebula — одного з найпопулярніших астрологічних застосунків — пояснював це так: «Соцмережі народжують невпевненість у собі, а пандемія коронавірусу підсилює тривогу за майбутнє. Люди хвилюються, не знають, що робити, впадають у депресію. Вони шукають моральної підтримки й опори та знаходять її в астрології». Програму Nebula за три роки встановили 3 мільйони разів, а дохід розробників становить $1 млн на місяць. При цьому в одному лише App Store 5000 тематичних застосунків, але оскільки програми нічим не відрізняються, то Apple обмежив можливість додавати нові.

Основний прибуток астрологи заробляють на приватних консультаціях. Однією з найбільш популярних послуг є складання натальної карти (персонального гороскопа, побудованого з урахуванням дати та місця народження). Ця карта нібито потрібна для більш точних прогнозів. Утім, дослідження понад 2000 людей, народжених з інтервалом менш ніж одна хвилина, не підтвердило, що між ними існують якісь подібності.

Кожен астролог має широкий асортимент «зіркових» послуг
Кожен астролог має широкий асортимент «зіркових» послуг

Для порівняння: прийом у психотерапевта чи психолога, тобто професіоналів з вищою освітою, обійдеться удвічі дешевше.

Іноді послуги астрологів доходять до смішного: хочете відповідь «Так» або «Ні» на Ваше запитання — будь ласка, з Вас 100 грн. Скріншот зі сторінки «провідного астролога України Валерія Московченка»
Іноді послуги астрологів доходять до смішного: хочете відповідь «Так» або «Ні» на Ваше запитання — будь ласка, з Вас 100 грн. Скріншот зі сторінки «провідного астролога України Валерія Московченка»

До речі, про Московченка. Навіть якщо закрити очі на його сумнівні прогнози (на 2020 рік він пророкував масовий виїзд (!) українців за кордон, що зараз, звичайно, нічого, крім сміху, не викликає), то ми побачимо дуже цікаві речі: тут і українофобські пости про «бандерівський шабаш» та «недорозвинених вуйків, що повилазили з хуторів», і антисемітизм (подібне ми бачили й у представників антивакцинаторського руху).

Скріншот зі сторінки астролога Валерія Московченка
Скріншот зі сторінки астролога Валерія Московченка
Останнім часом з'явилися і нові види «спеціалістів»
Останнім часом з'явилися і нові види «спеціалістів»

Кейс Джессіки Адамс, що нібито передбачила коронавірус, але проґавила появу вакцин

Не тільки в Україні інтернет переповнений клікбейтними заголовками про астрологів, що нібито передбачили коронавірус. У такому контексті на Заході, наприклад, часто згадують британську астрологиню Джессіку Адамс.

У листопаді 2019 року вона писала у своєму блозі про те, що в березні 2020-го можуть з'явитися комп'ютерні та людські віруси (хоча про небезпеку появи небезпечного вірусу говорив ще у 2015 році Білл Гейтс — «лялька вуду» антивакцинаторів та конспірологів).

Проблема лише в тому, що в березні 2020 року ніякий вірус не виникав (цей час ми всі пам'ятаємо як дату, коли було оголошено про пандемію). За даними вчених, Covid-19 з'явився, найімовірніше, на початку жовтня — у середині листопада 2019 року, тобто саме в той час, коли Адамс писала свій блог.

Відкиньмо жарти й погляньмо, що говорила Адамс у жовтні 2020 року: виявляється, вакцину проти COVID-19 не винайдуть, а «ми всі просто навчимося жити з ним, як зі СНІДом». Та не так сталося, як гадалося — вже через кілька місяців після цих «прогнозів» у Європі почнеться масова вакцинація. «Я завжди могла бачити світ духів і знаю про речі до того, як вони відбулися», — казала Адамс британському таблоїду Daily Mail, та чомусь духи не підказали їй, що вже тривають випробування вакцин від провідних фармацевтичних компаній світу.

Астрологія (як, до речі, і гомеопатія, доказовість та ефективність якої приблизно на тому самому рівні) може здатися невинною забавкою, але лише до того моменту, поки людина для розв'язання своїх проблем не заміняє думку спеціалістів — медиків, психологів тощо — порадами тих, хто нібито має екстрасенсорні здібності.

астрологи ковід коронавірус дезінформація

Знак гривні
Знак гривні