(Не)прихована загроза: російські військові бази. Супутниковий моніторинг

Ми зробили візуалізацію, яка дозволяє стежити за російською військовою технікою навколо України та на окупованих територіях. Вона буде оновлюватися постійно, як тільки з'являтимуться нові знімки.

Read this article in English

У березні 2021 року Росія почала суттєве нарощення сил на кордонах України та в окупованих Криму і частинах Донецької та Луганської областей.

Після втручання США і перемовин Байдена з Путіним Кремль відвів частину особового складу і техніки від кордонів, але далеко не всю. Восени 2021 року почався другий етап нарощування, і за різними оцінками, станом на кінець грудня 2021 року у безпосередній близькості від кордонів України або на окупованій території перебувало не менш ніж 120 тисяч військових, важка техніка, артилерійські та ракетні системи армійського рівня, засоби ППО та логістичної підтримки військ.

На інтерактивній карті (точками й полігонами) ми показали всі відомі нам з відкритих джерел місця розташування техніки, де останнім часом відбувалися зміни. Але найцікавіше знаходиться внизу карти: ми використовуємо дані супутника Sentinel-1 для того, щоб оцінити наскільки багато техніки міститься на тій чи іншій базі.

Населений пункт: Yelnya / координати: 54.60600330049135, 33.157733220304166

Якщо наблизити карту у відповідному місці, можна побачити ділянку, де розташована постійна або тимчасова база. Після кліку на полігон з ділянкою ви побачите знімки, створені нами на основі даних Sentinel-1, за якими можна стежити за присутністю техніки. Дата поруч з кожною базою показує час найбільш свіжого знімка. Натискайте на картинку, і ви перейдете на інтерактивну версію цього знімку, якщо він є на сайті що використовує дані від Sentinel.

Використані супутникові зображення зроблені радарним датчиком і не залежать від погоди й часу доби. Супутники Sentinel-1 знімають місцевість щонайменше раз на шість днів ( це приблизно справедливо для Європи, докладніше читайте у методології). Водночас, через відносно невелику роздільну здатність (приблизно до 10x10 метрів на 1 піксель), окремі одиниці техніки побачити практично неможливо, натомість її скупчення видно як набір більш яскравих точок (пурпурні, зелені або білі). Для прикладу, розглянемо базу в Єльні (Смоленська область), для якої є детальні супутникові фото за листопад 2021 року, і порівняємо із зображеннями на нашій візуалізації:

Ліворуч – супутниковий знімок від MAXAR (листопад 2021), праворуч – зображення від Sentinel-1 у той самий час
Ліворуч – супутниковий знімок від MAXAR (листопад 2021), праворуч – зображення від Sentinel-1 у той самий час

На супутниковому знімку від MAXAR (коричневий, повернутий, у центрі картинки) видно вишикувані ряди важкої техніки. Білою лінією показані кордони майданчика з технікою. Детально роздивитися цей знімок можна також за цим посиланням. Праворуч, на радарі Sentinel-1 вся ця техніка всередині білого контуру виглядає як кластер кольорових пікселів, більш яскравих, ніж тло. Отже, під час перегляду нашої інтерактивної карти, вам потрібно звертати увагу на скупченні подібних пікселів пурпурного, рідше зеленого або ще рідше білого кольорів всередині білих контурів баз.

Для порівняння, наводимо знімок Sentinel-1 , але більше року тому. Видно, що техніки (скупчення яскравих пікселів у білому контурі) на ньому немає.

Ліворуч – зображення з Google Satellite тої ж території що вище, праворуч – дані від радарного сенсору Sentinel-1 за минулий період, коли техніки ще не було.
Ліворуч – зображення з Google Satellite тої ж території що вище, праворуч – дані від радарного сенсору Sentinel-1 за минулий період, коли техніки ще не було.

Ми дуже вдячні за приклади аналізу супутникових знімків OSINT-експертам The_Lookout_N, Mike Eckel, C O U P S U R E, Michael J. Sheldon, Konrad Muzyka, та використовували їхні дослідження під час створення цього проєкту.

Супутникові знімки, які ви бачите у цій візуалізації, насправді не знімки а композитні зображення, які ми створюємо за допомогою нашої комп'ютерної програми на основі даних від Sentinel-1.

Кожен знімок під картою базований на даних, що отримані супутником під час проходження одної і тої ж орбіти. Річ у тім, що зображення радара залежить від кута сигналу з нього до поверхні Землі, а він різний для різних орбіт (щоб покрити всю Землю, супутникам потрібно декілька десятків обертів, які вони роблять на різних орбітах). Тому коректніше порівнювати між собою не всі показники радара, а лише ті, що зроблені на однакових орбітах, що ми й робимо. Алгоритм такий: ми беремо найбільш свіже зображення і знаходимо для нього всі попередні з тієї ж орбіти – саме ці картинки ви бачите під картою.

Супутники Sentinel-1 знімають місцевість щонайменш раз на шість днів, якщо говорити дуже грубо. Однак реальність значно складніша: всього є два супутники Sentinel-1A та Sentinel-1B. Повний період кожного становить 12 днів. Тобто раз на 12 днів один і той самий супутник пролітає над якоюсь точкою поверхні Землі. Однак, через те що їх два, то з однакової орбіти можна робити знімки якоїсь точки поверхні раз на шість днів, але це в теорії. На практиці, такий 6-денний період гарантовано лише для Європи. Наприклад, ще рік тому Sentinel-1 моніторив практично всю поверхню Росії. Тепер, з невідомих для нас причин, значно менша територія цієї країни залишається під наглядом цього супутника, для деякиї її регіонів період оновлення складає 12 днів, і лише на фрагментах європейської частини час оновлення може бути 6 днів.

Через те, що поверхню можна побачити з декількох сусідніх орбіт, то оновлення для якоїсь місцевості можуть з'являтися частіше ніж раз на шість днів, однак це будуть зображення з різними радарними характеристиками, і їх важче порівнювати між собою.

Ми використовуємо мову програмування Python та сервіс Google Earth Engine для щоденного пошуку й обробки нових супутникових зображень з Sentinel-1

Цікаво, що дані від Sentinel-1 дозволяють моніторити багато природних і створених людьми явищ: від потопів до пошуку радарів ППО або моніторингу морських перевезень.


агресія ескалація війна російсько-українська війна

Знак гривні
Знак гривні