Заради газу (і грошей) від газогону Північний Потік-2 німецький уряд іде на порушення законодавства ЄС
Для того, щоб вивести газопровід Північний Потік-2 з під впливу європейського законодавства про енергетичну безпеку і задовольнити своїх партнерів з Росії, за 48 годин до голосування уряд Німеччини змінив критично важливу умову в німецькому законопроекті. Зробили це з порушенням директиви ЄС.
Нагадаємо, що газова директива ЄС, ухвалена в 2019 році, передбачає, що трубопроводи з третіх країн до Європейського Союзу будуть підпадати під правила, що застосовуються до трубопроводів ЄС. Зокрема, в Європі існує вимога про розподіл видобутку та постачання сировини. Тобто, газопровід і видобутий газ, який через нього прокачується, не можуть перебувати під контролем однієї компанії. Також до використання трубопроводу повинні мати доступ “треті” компанії. Ці правки покликані частково послабити монополію Газпрому.
Однак навіть цей не дуже надійний запобіжник може бути скасовано, якщо Бундестаг проголосує законопроект, поданий урядом Німеччини. Згідно з директивою ЄС, винятки з застосування директиви можливі, якщо газопроводи вступили в експлуатацію до конкретної дати, 23 травня 2019 року.
У новому ж німецькому законопроекті, як повідомляє Bild, це обмеження по датах щезло. І якщо його ухвалять, то Німеччина зможе застосувати виняток для Північного Потоку-2 (який буде введений в експлуатацію ще невідомо коли, але точно після травня 2019-го). Таким чином, комфортна монополія Газпрому буде збережена.
Чому виконання газової директиви ЄС є дуже важливим для нас? Тому що якщо її застосувати до Північного Потоку-2, це принаймні на деякий час не дозволило б росіянам та німцям прокачувати достатні об'єми газу, щоб повністю скинути з рахунків українську газотранспортну систему.
Чи може будь-який раціональний спостерігач очікувати, що уряд Німеччини буде хоч якось враховувати інтереси України не лише в галузі транспортування газу, але й більш широко, у конфлікті з Росією? (Адже Німеччина є однією з країн-учасниць "нормандської" четвірки). Відповідь - ні, якщо заради комерційної вигоди німці готові йти навіть на конфлікт із Єврокомісією.