Кабмін скорочує майже 19 тисяч місцевих чиновників. Кого, звідки та за що? - Liga.net

До кінця року буде звільнений кожен дванадцятий чиновник. Який принцип звільнень, кого скоротять і що буде з людьми?

31 жовтня Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет оголосив про безпрецедентне скорочення - до кінця року роботу втратять 18 449 чиновників. Це 8% усіх державних службовців.

Всі "скорочені" - це співробітники районних державних адміністрацій (РДА). Вони будуть звільнені після перегляду Секретаріатом Кабінету Міністрів функцій цих відомств.

За словами Дубілета, логіка оптимізації - позбутися від дублюючих, застарілих, неефективних функцій або перенести деяких з них на вищий рівень - обласні державні адміністрації, територіальні органи центральних гілок влади і навіть на рівень Києва.

LIGA.net вивчила документ, де зібрані всі рекомендації Кабміну щодо оптимізації структурних підрозділів РДА. Коротко переказуємо, кого безпосередньо торкнуться звільнення, і які саме функції РДА збираються змінити.

Контекст: навіщо все це затіяли

В Україні відбувається реформа децентралізації, в рамках якої створюються Об'єднані територіальні громади (ОТГ). Відповідно до закону, ОТГ не поступаються за статусом містам обласного значення, а їхні бюджети безпосередньо пов'язані з державним.

Для повноцінної імплементації реформи місцеві держадміністрації повинні стати префектно-наглядовими органами, а не органами загальної компетенції.

Це означає, що РДА замість реалізації покладеної на них політики перевірятимуть законність рішень інших органів місцевого самоврядування, крім ОТГ - рішення останніх контролюватимуть обласні адміністрації. Реформа також передбачає скорочення кількості районних адміністрацій (замість нинішніх 490 буде 100-120), але поки про це не йдеться.

В результаті, секретаріат Кабміну після консультацій із міністерствами переглянув мінімальну кількість співробітників РДА та їхні функції.

Географія звільнень

Найбільше чиновників скоротять в Черкаській і Одеській областях - майже 40%, трохи менше в Київській - 37,9. Найкращі шанси зберегти роботу мають чиновники Чернігівської районної держадміністрації: звільнять тільки кожного четвертого.

Як буде виглядати апарат кожної з РДА

Кожна РДА має апарат і структурні підрозділи (наприклад, управління освіти, про які піде мова пізніше).

Зараз в апараті РДА працюють мінімум 18 осіб. Туди входять голова РДА, його заступники, фахівці, відділи та сектори (відмінності між останніми двома незначні).

Згідно з чинною урядовою постановою, у відділі має бути не менше трьох людей, а в секторі - не менше двох.

Кабмін пропонує переглянути ці норми: зрівняти відділи та сектори за мінімальним числом співробітників, а мінімальну кількість співробітників апарату зменшити з 18 до 13.

Для цього пропонується об'єднати нинішні чотири сектори, які має кожна РДА, в два:

1) сектор управління персоналом об'єднати з сектором документообігу;

2) сектор правової роботи об'єднати з уповноваженим з питань запобігання корупції.

Крім того, планується об'єднати в одну посаду функції фахівця режимно-секретної роботи та фахівця мобілізаційної роботи.

Структурні підрозділи

За нинішнім законодавством, РДА рекомендується створювати 18 структурних підрозділів (17 + служба у справах дітей). Згідно з запропонованими змінами, Кабмін хоче скоротити цю кількість удвічі - до дев'яти (або восьми + служба у справах дітей).

Будуть ліквідовані управління агропромислового комплексу, взаємодії з громадськістю, економічного розвитку й торгівлі, туризму і курортів та охорони здоров'я.

З'явиться один мегаблок. Чотири підрозділи - житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури, інфраструктури, екології - планується об'єднати в один. В його назві також буде фігурувати енергетика.

Відповідно, повністю скоротять чиновників, чия робота стосується сфери Міністерства економіки та МОЗу, на 52% - штат, який "належить" до Мінрегіону, на 45% - той, що "належить" до міносвіти.

Що буде з людьми

У коментарі LIGA.net Дубілет повідомив, що процес скорочення вже почався і триватиме упродовж листопада. Всіх співробітників попередять про звільнення за два місяці, виплатять всю компенсацію, в тому числі за невикористану відпустку, і допоможуть знайти роботу.

«Разом зі Службою Зайнятості ми працюємо над тим, щоб знайти кожному держслужбовцю нову роботу, навіть до моменту звільнення. Кожного буде супроводжувати кар'єрний радник, який складе індивідуальний план працевлаштування», - запевнив Дубілет.

Чи зможуть вони знайти роботу? Важко оцінювати проблему, оскільки невідомі параметри скорочення - за регіонами, статтю, віком і досвідом, зазначає HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Негативний сценарій - всі скорочені підуть до Центру зайнятості, а держава отримає додаткові витрати на виплати допомоги по безробіттю, а також на те, щоб навчати службовців новим професіям або, в разі необхідності, оплатити їхній достроковий вихід на пенсію.

"Кабміну, можливо, варто зробити пілотний проект, наприклад, у великому і маленькому містах відповідно. Подивитися - як ідуть там процеси, чи все працює, провести, при необхідності, роботу над помилками - і вже потім здійснювати скорочення в інших регіонах", - відзначає експерт.

Знак гривні
Знак гривні