Тітушки та зростання насильства. Чому протести в Гонконгу дедалі більше нагадують Майдан (ФОТО, ВІДЕО)
Все до болю схоже. Протест, який почався зі співів у піднесеному настрої - переходить у протест, який дедалі більше визначається поліцейським насильством, війною пропаганди й навіть нападами найманих бандитів на протестувальників - траєкторія протестів у Гонконгу починає нагадувати Євромайдан в Україні.
Про це пише Quartz.
Мало який з численних протестів у світі резонує з гонконгзькими так, як Євромайдан. Він почався за кілька місяців до "руху парасольок" - а через п'ять років, коли в Гонконгу почався протест зі значно вищими "ставками" й інтенсивністю, український досвід здається ще більш знайомим і повчальним.
Документальний фільм "Зима у вогні", номінований на Оскар - одна з точок відліку й обговорення для багатьох протестувальників у Гонконгу.
"Протестувальники в Гонконгу зацікавлені Майданом, бо він для них дуже повчальний. Це Давид проти Голіафа. Протестувальники в Гонконгу справді захоплюються українськими за їхню стратегію й незламний дух опору", - каже Lee Ngao, адміністратор сторінки Resistance Live Media, яка висвітлює протести в Гонконгу.
Давид і Голіаф - порівняння, яким часто описують конфлікт в Україні. Росія й Китай - Голіаф, який використовує насильство для придушення протестів.
Брутальні сцени цього місяця, коли бандити зі зброєю б'ють людей на станції електрички в Гонконгу, шокуюче знайомі тим, хто стежить за ситуацією у Східній Європі. Цих бандитів порівнювали з "тітушками" - термін, який використовують українці для молодиків спортивної статури, яких, як вважають, наймала держава для нападів на продемократичних протетувальників та журналістів:
These kind of unofficial attack squads of an authoritarian regime have been labelled "titushky" in Ukraine, after one such marital arts fighter Vadym Titushko who was filmed attacking Ukrainian TV journalists. https:/
/ t.co/ Uobd8Z0oh8 a> p>— Andreas Umland (@UmlandAndreas) 24 липня 2019 р.
Схожість навіть у тому, що Євромайдан і рух парасольок почалися як студентський протест, спершу мирний та піднесений, зі співами та "певною мірою наївності".
Наразі є одна важлива різниця: в Гонконгу не було смертельних випадків. Поліція наразі відповідає на те, що вона називає "насильством з боку протестувальників", лише сльозогінним газом і кийками. Але вже перейшли до гумових куль.
"Протести в Гонконгу на 90% нагадують українські. Єдина різниця - в Гонконгу поки що не використовували справжні кулі", - написав Zuki Po, користувач Фейсбук.
Поліція вже дала знати, що готова вдаватися до дедалі "потужнішої" тактики "контролю над натовпом".
Наразі також Пекін не говорив про армію - на відміну від Росії, яка прислала свої війська спершу в Крим, а потім і на Донбас.
Але, дивлячись на сцени штурму протестувальниками парламенту в Гонконгу, протестувальники кажуть: "Це нагадує фільм, де люди казали, що готові загинути. Й вони таки гинули".
***