Перепливти пів річки і вернутися назад. Коломойський закликає Зеленського до дефолту - «рівнятися» на Грецію чи Аргентину

Олігарх Ігор Коломойський, який, як вважається, має значний вплив на президента Зеленського, в інтерв'ю Financial Times виступив за оголошення Україною дефолту. "На мою думку, ми повинні повести себе з нашими кредиторами, як Греція. Це приклад для України", - цитує видання Коломойського. У 2015 році Греція стала першою розвиненою країною, яка не сплатила кредит Міжнародного валютного фонду, хоча й тимчасово.

Стаття на FT називається "Український олігарх закликає Володимира Зеленського оголосити дефолт по боргах" - Ukraine oligarch urges Volodymyr Zelensky to default on debt

Коломойський вважає, що в дефолті немає нічого страшного. "Скільки разів Аргентина оголошувала дефолт? І що, вони його реструктуризували", - сказав олігарх.

Він вважає, що перемога Зеленського на виборах свідчить про втому українців від вимог МВФ. "Якщо Зеленський буде слухати [Захід] ... він закінчить, як Порошенко. У нього будуть такі ж рейтинги - 5, 10, 15 замість 73 відсотків", - сказав Коломойський.

На його думку, США і Євросоюз могли б списати зовнішні борги України. "Це ваша гра, ваша геополітика. Вас не цікавить Україна. Ви хочете зашкодити Росії, а Україна - просто привід", - сказав він.

Нагадаємо, що Коломойського не вперше говорить про необхідність дефолту України. У листопаді в інтерв'ю шеф-редактору LB.ua Соні Кошкіній олігарх сказав, що не бачить у дефолті нічого поганого.

"Подивіться на Грецію, які красені, сказали: "500 млрд не повернемо", і все, до побачення. Його [грецький сценарій] потрібно було застосовувати ще в 2014 році, тому що країну розікрали під заступництвом, в тому числі, й Міжнародного валютного фонду, і під заступництвом всіх іноземних посольств. Куди вони дивилися? Спостерігачі... Країни не було, в скарбниці - нуль, оголошуйте дефолт. Дефолт ще ніколи нікому не завадив, а що стосується країни - так сто відсотків", - сказав він.

У той же час перший заступник глави НБУ Катерина Рожкова застерігала, що дефолт для України - в будь-якому випадку погано.

"Уявіть ситуацію: ви "дефолтнули"! Це означає, що в найближчому майбутньому вам ніхто грошей не дасть. Уряд вийти на зовнішні ринки не може, внутрішній ринок вже максимально віддав можливе. Що виходить: ми перестанемо платити пенсії, зарплати, фінансувати армію? Або будемо змушені поміняти керівництво НБУ для того, щоб нове включило друкарський верстат? Інфляція залізе в гаманець кожного", - попередила Рожкова.

Цю ідею вдало прокоментував політолог Володимир Горбач:

Навесні 2014 у пограбованій Україні справді можна було б оголосити дефолт. Причому не лише по зовнішнім, але й по внутрішнім боргам. Провести грошову реформу, роздати населенню по 100 нових гривень і почати життя спочатку.

Це якби у нас не було російської анексії Криму і ми не потребували б так критично зовнішньої допомоги. Але російська загроза була і вона швидко переросла у відкриту агресію на Донбасі.

Саме тому уряд Яценюка і в.о. президента Турчинов не могли собі дозволити такої "розкоші" як дефолт. Натомість вони були змушені звертатися за допомогою до тих, у кого були ресурси опиратися зовнішній агресії - до олігархів України. І Ігор Коломойський був найрішучішим із них. Ахметов виставив поперед себе Таруту. Начебто були й пропозиції Пінчуку та Ярославському...

Після стабілізації лінії фронту на Донбасі міністр фінансів Наталка Яресько провела реструктуризацію боргів України перед зовнішніми кредиторами. Так, її умови виявилися не настільки вигідними для України, як нам би хотілося і на що ми насправді заслуговували як жертва агресії, але кредитори виявилися невблаганними. Не в останню чергу й тому, що частиною зовнішного боргу України анонімно володіли ті ж самі соратники Януковича.

І тоді теж проголошення дефолту замість реструктуризації обвалило б усю нашу зовнішньополітичну й безпекову стратегію, позбавило б нас союзників, унеможливило б програму реформи армії й переозброєння і припинило б європейську інтеграцію.

А пропонувати дефолт вже сьогодні, як пропонує олігарх Коломойськвий президенту Зеленському, можна лише з метою прискорити капітуляцію. Якщо це станеться, то нагадуватиме анекдот про Чапаєва, який майже доплив до протилежного берега, але втомився і... поплив назад

Лівий берег

економіка зеленський коломойський

Знак гривні
Знак гривні