Війна спецслужб. Чим запам'ятався Герой України, голова СБУ Грицак (ЦИТАТИ)

Укрінформ зібрав добірку повідомлень про боротьбу з російськими терористами і шпигунам, які генерал-полковник Грицак, робив на прес-конференціях і брифінгах протягом свої служби.

…Про три дні в одному липні

Ми маємо оперативну інформацію щодо ескалації розвідувально-терористичної діяльності російських спецслужб на території нашої держави. Нами було попереджено ряд терористичних атак. Зокрема, у Харкові 17 липня ми затримали керівника й виконавця, головного організатора групи, яку підготувало Головне управління Генштабу Збройних сил Російської Федерації. Вони отримали завдання вчинити вбивство кількох громадських і державних діячів в Україні. Прізвища не можу назвати через те, що ці люди не дали дозвіл на оприлюднення їхніх прізвищ.

13 липня в Маріуполі було затримано групу, яка планувала підірвати базу одного з підрозділів Національної гвардії України. Їх було затримано якраз під час закладення протипіхотної міни. Хочу зазначити, що така міна в Україні не виготовляється, не використовується, це міна російського виробництва. ПОМ-2П1 вона називається.

Ми затримали двох диверсантів, які скоїли підрив автомобіля в місті Одесі 24 липня. Того ж дня був затриманий той, хто підривав цей автомобіль.

…Про спроби «повісити» на українців сплановані ФСБ теракти в Росії

ФСБ заради досягнення геополітичних цілей вищого російського керівництва не тільки планує вбивство українських громадян, але й готова «організувати» масові жертви серед свого населення. Головна «новинка» російських спецслужб – це використання колишніх учасників АТО для прикриття своїх операцій.

Ми отримали інформацію про те, що ФСБ через підконтрольну структуру в Росії – федеральний інформаційний центр, який називається «Аналітика і безпека», готують чергову провокацію проти нашої держави. Громадяни Росії Мільченко Руслан і Соколов Сергій отримали завдання від ФСБ підібрати з числа колишніх воїнів АТО громадян України – нібито для заробітку в Росії. Трьом колишнім учасникам АТО посередники запропонували виїхати до Москви і провести там незначні будівельні роботи за хорошу винагороду. Їм видали сумки з робочим одягом, з певними інструментами і дали трохи грошей на дорогу.

Нас не дивує цинізм російських спецслужб, але саме на них, на цих колишніх бійців, вони планували «повісити» власноруч підготовлені, як ми вважаємо, диверсії або теракти в Москві, і не тільки в Москві. Ми затримали обох зловмисників. Оренда квартири в Москві була оформлена на одного з них. Вже в Москві агент ФСБ провів одного з хлопців московським метрополітеном. В такий спосіб російські спецслужби фіксували перебування і пересування наших колишніх бійців на інфраструктурних об'єктах. Для того, щоб задокументувати їх перебування, і «псевдозвіти» нібито українським кураторам, для вони й були змушені робити «дзвіночки» в Україну.

У папці, яку перевозив один з чоловіків, знайшли інструкції від російських кураторів, згідно з якими замовники мали імітувати необхідні розмови з українськими кураторами, у них був заздалегідь розписаний кожен крок, кожна фраза. Процитую лише один фрагмент з інструктажу, який був у папці: «выйдя на станции Комсомольская, включишь смартфон и начинаешь на видео записывать пути и начало туннелей, саму станцию, переход на кольцевую линию в центре зала…». Надалі все це мало бути використано як докази підготовки та здійснення терактів у Москві українською владою.

Я слабо вірю в те, що цих хлопців випустили б живими з Росії, але один з них, на щастя, зрозумів, що їх використовують втемну у злочинних цілях. Вони вимкнули телефон. Сеанс зв'язку планувався на наступний день, я думаю, саме це і дало змогу хлопцям залишити квартиру, хоча я теж думаю, що там велося спостереження, але вони виходили по одному.

Співробітники СБУ задокументували, що агенти російських спецслужб отримали за організацію невдалої провокації 100 тисяч доларів гонорару, про це вони зізнаються вже під час допитів. (…) Це може бути не єдина група українських хлопців, колишніх воїнів АТО, яка в такий спосіб виманена була спецслужбами Російської Федерації на територію Росії, щоб, вчинивши теракт, диверсію, що завгодно, звинуватити в тому українську владу, щоб поновити активні бойові дії на Донбасі, щоб поперти всією своєю силою в Україну.

…Про обстріл Маріуполя регулярними частинами російської армії

Про трагічні події, які сталися в місті Маріуполі у зв’язку з обстрілом району Східний 24 січня 2015 року. В цей день загинуло 29 українських громадян, ще 92 отримали поранення.

Нашими слідчими та оперативниками було встановлено та задокументовано, що злочин було вчинено кадровими військовослужбовцями з двох реактивних дивізіонів Збройних сил Російської Федерації. З території Росії операцією безпосередньо керував начальник ракетних військ та артилерії Південного військового округу Збройних сил Російської Федерації генерал-майор Ярощук. У тимчасово окупованому Донецьку обстрілом керував полковник Збройних сил Російської Федерації Цаплюк Олександр Йожифович, позивний Горець. Координацію дій російських дивізіонів здійснював підполковник Збройних сил Російської Федерації Власов Максим Володимирович, позивний Югра.

Оперативниками та слідством Служби безпеки все задокументовано похвилинно - від моменту перетину двома ракетними дивізіонами кордону між Російською Федерацією та Україною і до виїзду на позицію, як це вони називають, «на грядки».

…Про спроби розпалити сепаратизм на заході України

Робляться спроби використати етнічний фактор для провокування автономістських настроїв і дестабілізації ситуації на заході і південному заході нашої країни. Увагу Москви привертають громади етнічних угорців, румунів, болгар, гагаузів, а також українська етнографічна група русинів. Російські спецслужби штучно намагаються розхитати ситуацію, але ми успішно протистоїмо цим операціям. Служба безпеки контролює ситуацію і не потрібно драматизувати, водночас ми не маємо упустити тонкий момент, щоб ніхто не зміг запалити той «фітільок», який може призвести до незворотних процесів.

…Про інформаційну війну

Відбулися кардинальні зміни в підходах Російської Федерації до інформаційної політики стосовно України. Як результат маємо справу не просто з ворожою пропагандою, а з тим, що фахівці слушно називають війною сенсів. Протидія цим проявам російської експансії стала справою честі та водночас важким випробовуванням для вітчизняного безпекового сектору. На жаль, вдалося не все, проте, найголовніше було зроблено – зірвано плани ворога здійснити «бліцкриг» та взяти під повний контроль майбутнє України.

…Про кібернетичну війну

Протягом останніх кількох років Україна, в першу чергу, це державний сектор, піддавалася багаточисельним кібернетичним атакам. За 2017 рік нами зафіксовано понад 50 таких атак. Якщо великий бізнес чи малий зацікавлений у співпраці з нами, ми запрошуємо всіх до співпраці, ми готові підказати, як організувати ефективно систему кібернетичного захисту.

…Про боротьбу за наших полонених і заручників

Ще у 2014 році Службою безпеки України було зареєстроване кримінальне провадження за фактами нелюдського ставлення до наших заручників, які перебувають у катівнях на території Донеччини і Луганщини, не підконтрольній українській владі. Ми готові надати всебічну допомогу представникам українських, міжнародних, громадських правозахисних організацій та ЗМІ щодо передачі відповідних матеріалів та допомоги в організації зустрічей, підкреслюю, за згоди тих, хто пройшов ці катівні.

Нам це потрібно, щоб створити ефективний механізм доведення до світової спільноти і міжнародних судових інституцій із захисту прав людини прямих свідченнь про збройну агресію Російської Федерації проти України, факти фізичного насильства та катувань, морально-психологічного знущання та нелюдських умов утримання заручників на території ОРДЛО.

Всього нашому Центру взаємодії з волонтерами, взаємодії з патріотично налаштованими громадянами вдалося звільнити з полону 3082 осіб. Чому досі, це я хочу запитати, звертаючись до так званого керівництва так званих «Донецької і Луганської народних республік», у вас люди сидять у ямах, місця розташування яких ми назвали, в підвалах з нечистотами, не маючи жодного процесуального статусу, чому – ми це бачимо, коли повертаємо їх з полону – у них на спинах вирізані тризуби, поламані руки, ноги, прострелені коліна?

Ми будемо далі документувати факти нелюдського поводження і катувань, ми уже маємо величезний фактаж, який буде використано у міжнародних судах. За кожного нашого – військового, цивільного – ми будемо боротися до кінця.

…Про участь в агресії ПВК «Вагнер»

Хочу акцентувати увагу на участі за завданням Кремля в збройному конфлікті на нашій території та в Сирії так званих приватних військових компаній, найбільшою з яких є група Вагнера. Коли ми вперше зафіксували діяльність Вагнера на нашій території? 29 травня 2014 року.

На сьогодні нами встановлено, що в Україні задіяно 1587 осіб членів ПВК «Вагнер». Взагалі зараз їх близько 5 тисяч осіб. Географія застосування: Україна – це ОРДЛО (червень 2014 – серпень 2015 років), потім Сирія з 15 серпня 2015 року. Міста Холм, Хама, Латакія, Алеппо, Дамаск, Пальміра. А тренувальна база – це село Молькіно, Краснодарський край, 10-а окрема бригада спеціального призначення.

…Про те, чому росіянам не вдався «бліцкріг»

Гібридна війна, розпочата на сході нашої держави, передбачала створення поясу нестабільності від Чернігова і далі – Харків, Донецьк, Луганськ, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Херсон, Миколаїв, Одеса. Бліцкриг у ворога не вийшов завдяки рішучим діям не лише українського війська, а й представників спецслужб, Національної гвардії, міліції, потім поліції, добробатів, волонтерів. А ще – завдяки нашому дипломатичному корпусу, санкційному тиску, ворогу не вдалося створити отой пояс нестабільності.

Програма максимум, яку ворог собі на той час ставив – це «пробити» дорогу до Криму, бо дуже складно забезпечити логістику через Керченську протоку. Але складно і ховатися довго за спинами місцевих сепаратистів і говорити, що це громадянська війна, коли на українській території перебуває від 4 до 6 тисяч російських кадрових солдат, офіцерів. Бліцкриг не вдався, оскільки ми витягли на світло факти – про російську присутність, про російську участь у війні. Ми всьому світу вже 150 разів довели те, що ми воюємо не з місцевими сепаратистами, а з добре організованим росіянами, з військом, яке управляється ГРУ…

Підготував Ігор Петрук, Київ

грицак сбу росія агресія

Знак гривні
Знак гривні