Ріст ВВП заповільнився, зате зменшується державний борг

Зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в першому кварталі 2019 року сповільнилося до 2,4% по відношенню до аналогічного періоду минулого року (3,1%).

Про це йдеться в інфляційному звіті Національного банку, який цитує Ліга.

У НБУ вважають, що уповільнення зростання ВВП обумовлено очікуваним зменшенням позитивного внеску сільського господарства внаслідок вичерпання впливу ефекту рекордного врожаю зернових і олійних культур в 2018 році.

Крім того, ослабли показники промисловості: як в енергетичному секторі (через теплу погоду цього року в порівнянні з попереднім), так і в окремих видах переробної промисловості, додали в Нацбанку.

"Не дивлячись на певне уповільнення, основним фактором економічного зростання залишився внутрішній попит (перш за все, споживання домогосподарств та інвестиційна діяльність підприємств)", - йдеться в документі.

Про подальше стале нарощування споживчого попиту свідчило прискорення зростання роздрібного товарообігу і пасажирообороту, які підтримувалися стійким зростанням реальних заробітних плат і пенсійних виплат, пояснили в НБУ.

За даними Держстату, в четвертому кварталі зростання ВВП становило 3,5%, в цілому за 2018 рік економіка України виросла на 3,3%.

Зате зменшується борг

За перший квартал 2019 року співвідношення державного боргу України до ВВП скоротилося до 59%, говориться в інфляційних звіті Національного банку.

У НБУ нагадали, що на початку року уряд активно залучав боргові ресурси.

"Це, по-перше, пов'язано з щільним графіком погашення боргу, а по-друге, з потребою у фінансуванні дефіциту, з огляду на незначні надходження від приватизації. Засоби залучалися як на зовнішньому, так і на внутрішньому ринках. Зокрема, отримані кошти від дорозміщення ОВДП і позику під гарантії Світового банку ", - говориться в документі.

Ключовим джерелом фінансування дефіциту залишилися запозичення на внутрішньому ринку - як у національній, так і в іноземній валюті.

Левову їх частку становили короткострокові папери. Хоча обсяги погашення зобов'язань були значними, залучення істотно їх перевищили, відзначили в НБУ.

"Не дивлячись на такі залучення, державний і гарантований державою борг в цілому зменшився на 1% з початку року - до 2,15 трлн грн станом на кінець березня 2019 року. Це обумовлено виплатами по гарантованому боргу, зокрема перед МВФ. Додатковим фактором було незначне зміцнення гривні", - завершили в Нацбанку.

бюджет фінанси

Знак гривні
Знак гривні