ЄС більше не вважатиме Росію стратегічним партнером - у першу чергу через агресію в Криму та на Донбасі

Росія більш не може вважатися стратегічним партнером ЄС. Головна причина - порушення Москвою міжнародного права і демократичних принципів, зокрема окупація і анексія Криму, "пряма й опосередкована" участь у збройних конфліктах у східній частині України.

Депутати Європейського парламенту підтримали резолюцію, що оцінює відносини між ЄС і Російською Федерацією. Про це повідомляє ЛБ з посиланням на Deutsche Welle.

За резолюцію у вівторок, 12 березня, на пленарному засіданні в Страсбурзі проголосували 402 євродепутати. Проти висловилися 163 парламентарії, 89 утрималися. Текст резолюції склали на підставі доповіді, підготовленої латвійським євродепутатом Сандрою Калнієте.

Згідно з документом, Росія більше не може вважатися стратегічним партнером ЄС. Головна причина - порушення Москвою міжнародного права і демократичних принципів, зокрема: окупація та анексія Криму, "пряма й опосередкована" участь у збройних конфліктах у східній частині України, а також те, що Росія продовжує порушувати територіальну цілісність Грузії і Молдови.

"ЄС не може розглядати поступове повернення до звичайного стану справ, поки Росія не імплементує повною мірою Мінські угоди і не відновить територіальну цілісність України", - наголошено в резолюції.

Також євродепутати засудили РФ за дії на території ЄС, наприклад, за причетність до отруєння Сергія Скрипаля в британському Солсбері, кампанії дезінформації й кібератак, зв'язки уряду РФ з крайніми правими і популістськими силами в ЄС.

У той самий час Європарламент бачить і позитивні приклади співпраці, що об'єднує ЄС, Росію, Норвегію, Ісландію і Раду Баренцевого/Євроарктичного регіону. Таку співпрацю Європарламент хоче зміцнювати.

"ЄС залишається відкритим до посилення відносин і до діалогу", - наголошено в резолюції.

Щодо газопроводу "Північний потік-2", то в резолюції наголошено, що він збільшить залежність ЄС від постачань газу з Росії, загрожує внутрішньому ринку ЄС і не відповідає енергетичній політиці ЄС і його стратегічним інтересам.

"Тому його (проект, - ред.) слід зупинити", - підкреслили євродепутати.

Також у резолюції висловлено жаль через порушення прав людини в РФ, надмірні обмеження свободи слова і свободи зібрань, а також з приводу переслідувань і утисків правозахисників та активістів. У цьому контексті євродепутати закликали звільнити правозахисників і всіх громадян, затриманих за мирне висловлення своєї думки або участь у мітингах. Окремо вони згадали голову чеченського "Меморіалу" Оюба Тітієва.

Крім того, Європарламент "стурбований повідомленнями про необґрунтовані затримання та тортури чоловіків, яких вважають геями в Чечні, а також засуджує заяви уряду Чечні, що заперечують існування гомосексуалів".

У резолюції наголошено на необхідності підтримати російське громадянське суспільство, наприклад, шляхом надання довгострокових віз правозахисникам і членам їхніх сімей, а також збільшення фінансування тренінгів для журналістів.

Нагадаємо, в грудні минулого року Європарламент прийняв резолюцію щодо доповіді "Про реалізацію Договору про асоціацію ЄС - Україна", в якій, серед іншого, також виступив за припинення реалізації російського проекту трубопроводу "Північний потік-2".

крим росія окупація агресія анексія Європа

Знак гривні
Знак гривні