Як свідомі українці поширюють кремлівські фейки. Розбір польоту (ФОТО)

Про те, як "свідомі українці" поширюють фейки, які можуть бути складовою інформаційної війни проти України, пише редактор Європейської правди Сергій Сидоренко:

Відомий інформаційникам "лайносайт" bbcccnn написав "новину", яка є класичним фейком і цілком може бути складовою інформвійни проти України (свічку не тримав, але текст ну дуууже типовий, про це нижче).

Суть "новини" (мал.1) така: мовляв, у Канаді сталася катастрофа національного масштабу, розбився автобус із хокеїстами (і це правда), - а в Україні це нікого не цікавить, бо навіть співчуття не було (а це - брехня).

Далі - класика. На підставі брехні робиться висновок, що Банкова працює на РФ, бо співчуття звідти лунають, лише якщо гинуть росіяни. На це нанизується ще одна маніпуляція (до слова, класична для інформвійни проти нас): так, вся українська влада - гівно, але ж ми з вами гарні, не такі, як вони, тому ми, ті хто читають - співчуваємо. "Канадійці, ми з вами". І красіва картинка з кленовим листочком.

Цей прийом - справді ефективний. "Я ж їм співчуваю, це правда. А отже, все інше - також правда". Лайк, шер, оце ось усе. Меседж "українська влада = проросійське гівно" донесений і підсвідомо закріплений.

А тепер - про головне. Про масштаби. За якихось 10 годин ця "новина" набрала понад 30000 (прописом - понад тридцять тисяч!!!) фб-реакцій, тобто, лайків та репостів (мал.2).

Одне лише повідомлення на фб-сторінці цього гівноджерела має >8000 шерів і майже 8000 лайків (мал.1), а до того ж, лінк поширюють і звичайні читачі. Причому, показник лайків-репостів стрімко зростає: рівно за годину кількість фб-реакцій зросла на майже 5000!!!

Поширення "новини" від сайту, який спеціалізується на фейках, саме по собі є моветоном, але ясно, що не всі знають про таку "спеціалізацію". Але навіть тим, хто не є знавцем медіаполя, знадобилося б рівно 10 секунд, щоб пересвідчитися, що повідомлення - фейкове.

Гугл видає співчуття від Порошенка у перших же посиланнях (мал.3), причому, воно було вчасним, оприлюднили його ще 7 квітня (мал. 4). І з України, звісно ж, надходили й інші співчуття.

Але читача не цікавить реальність. Фейки - значно цікавіші. Постправда рулить. Ще менше реальність цікавить того, хто писав "новину". Вагу мають лайки-поширення-перегляди. А до того ж, цілком імовірно, така "новина" могла бути щедро оплаченою.

А тепер - вишенька на торті.

Не думайте, що добровільними солдатами фабрики фейків стають лише ті, хто не чули про фактчекінг та медіагігієну. Якби ж то...

Лінк на цю псевдоновину я побачив у коментарі... піарниці з комерційного сектора, яку колеги вважають однією з найкращих в Україні. Її послужний список доводить - так, це людина з еліти цеху. До речі, вона цілком проукраїнська, та й пости пише лише українською.

Вона ТОЧНО знає що таке bbcccnn, для неї точно не є проблемою фактчекінг за 10 секунд, але це не завадило висококваліфікованій проукраїнській фахівчині навести посилання на цей фейк у фб-дискусії як доказ злочинності української влади.

Тобто актиукраїнський сигнал, задуманий генераторами фейку - підсвідомо, не замислюючись, засвоїла навіть професійна піарниця. Не хочу писати прізвище, про кого конкретно йдеться, це не так важливо (друзям можу повідомити). Та йдеться не про персоналії, "на її місці міг бути кожен".

Це просто показник того, як МИ З ВАМИ часом працюємо на фабрику фейків. Лайк, шер, емпатія - і побігли далі. А сигнал - спрацював.

І це насправді якийсь адський ад.

Від цього дуже сумно і я не знаю, що з цим робити.

соцмережі маразм змі

Знак гривні
Знак гривні