Низка західних експертів несхвально оцінює видворення Саакашвілі (ОГЛЯД)

Історія Саакашвілі – це попередження українській опозиції. Такий підсумок робить Радіо Свобода з опитування та огляду думок західних експртів.

Саакашвілі не герой, але його видворення з України є поганим вирішенням ситуації. Про це у Twitter заявив колишній заступник помічника глави Пентагону з питань України та Євразії в адміністрації Барака Обами, а нині директор аналітичного Центру Байдена при Пенсильванському університеті Майкл Карпентер, якого цитує Голос Америки.

Некрасиво вийшло

Видворення з України Міхеїла Саакашвілі вказує на те, що президент Петро Порошенко готовий жертвувати міжнародним іміджем України заради досягнення власних політичних цілей, заявив аналітичному центру Atlantic Council міжнародний оглядач Михайло Боцюрків, колишній глава прес-офісу спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. «Кваплива депортація сигналізує про початок президентської виборчої кампанії в Україні. Очевидно, що Порошенко, якого критикують за згортання реформ, хоче за будь-яку ціну прибрати зі сцени подразливого та харизматичного опонента... Сьогоднішні події не обіцяють доброго опозиції, бо вказують, що Адміністрація Порошенка готова грати жорстко та ставити свої власні інтереси вище за імідж країни», – подають слова міжнародного оглядача Михайла Боцюрківа в Atlantic Council.

***

Між тим, американський політолог Адріан Каратницький сказав Atlantic Council, що не вважає історію із Саакашвілі завершеною для України.

«Очевидно, що кар’єра Саакашвілі стрімко сходить нанівець. Колишній президент Грузії продовжує мріяти про нові революції, які піднесуть його нагору. Але його швидкий занепад є наслідком невірного тлумачення плюралістичної за суттю політики в Україні, де народ іноді підтримує популістів, але ніколи до кінця не довіряє своїм лідерам і не вклоняється їм, як ідолам. Доля Саакашвілі парадоксальним чином вказує на успіх революцій, які він допомагав організовувати. Вони дали світу міцні громадянські суспільства в Грузії й Україні та віддалили політичний дискурс далі від вулиці, до царини технічних експертів, медіа, інститутів та політичної боротьби, які є головними інструментами змін у демократичних суспільствах. Втім, з огляду на енергію та харизму Саакашвілі, його не можна скидати з рахунку», – вважає Каратницький.

***

Несхвально про видворення Саакашвілі відгукнувся і колишній міністр закордонних справ Швеції, радник Порошенка, Карл Більдт. "Позбавлення Саакашвілі його єдиного громадянства є очевидним порушенням його прав людини. Примусова департація лише погіршує ситуацію", - твітує Карл Більдт.

***

Між тим, для цілої низки оглядачів обставини видворення Саакашвілі стали свідченням того, що Україна, по суті, не змінилась за багато років. "Бійка між Порошенком та Саакашвілі нагадує мені бійку Ющенка з Тимошенко у дні після Помаранчевої революції - обидва випадки викликали сумну думку, що на фундаментальному рівні політика в Україні мало змінилась", - твітує Ден Пелещук, журналіст низки англомовних видань, який працює в Україні.

***

Ситуація з Саакашвілі засвідчила, що в Україні відсутнє верховенство права, вважає Даєн Френсіс, дослідник аналітичного центру Atlantic Council. «Сага Саакашвілі почалася, коли Порошенко своєю імперською забаганкою десантував його до України, надавши йому важливу роботу, а потім надав йому громадянство. За лічені місяці Саакашвілі подав у відставку та звинуватив Порошенка у корупції та виступив проти нього... Які висновки? Порошенко то проявляє милість, то скасовує, щоб змусити незгодних мовчати. Суди України відкинули міжнародне право, коли не надали Саакашвілі статус біженця через те, що він є політичним ворогом. Такі зловживання – вкупі з іншими – вказують, що в Україні досі не існує верховенства права. Там править олігархія», – вважає вона.

***

Україна сама собі завдала рани, зазначає Пітер Дікінсон, видавець журналу Business Ukraine. «Зовнішнім спостерігачам (за ситуацією навколо Саакашвілі – ред.) вбачається, що в Україні панує беззаконня та хаос. Останній епізод цієї комедії помилок з авторитарним присмаком – силові заходи щодо Саакашвілі. Оскільки він досить помітна на міжнародній арені особа, Україні гарантований негативний піар, а йому – місця на перших шпальтах ЗМІ. У майбутньому він, імовірно, намагатиметься повернутись до української політики, оскільки там його єдине сподівання залишитись на арені історії. Він іще замолодий, щоб узятися за академічну роботу - й намагатиметься будь-яким чином повернутись до України», – зауважує Дікінсон.

***

Більше за лінками: ані Голосу Америки, ані Радіо Свобода, ані Atlantic Council не вдалося знайти незалежних від українською політики західних експертів, які схвально б відгукнулися на вчорашні події.

Консенсус: Не поважають закон обидві сторони конфлікту

саакашвілі змі порошенко

Знак гривні
Знак гривні