Штучний інтелект за мовою людини навчився діагностувати розвиток психозу
Американські вчені використовували зразки мовлення підлітків з групи ризику розвитку психозу для навчання штучного інтелекту. Після цього алгоритм із точністю у 83% зміг передбачити появи цього стану, йдеться в статті Digital Journal, яку переклав Новий час.
Вченим з Дослідницького центру Томаса Уотсона вдалося виявити характерні для такого порушення мовлення семантичні і синтаксичні маркери: мінімальна семантична зв'язність, заплутаність оповідання, відхід від теми, зменшена довжина речень і скорочення використання вказівних займенників.
Потім автори використовували ці дані для навчання класифікатора, який зможе визначити ймовірність подальшого розвитку психозу у людей в групі ризику.
Комп'ютерний аналіз дозволив передбачити, які молоді люди зіткнуться з психозом протягом двох років з точністю у 83%. Це було продемонстровано з використанням двох незалежних груп молодих людей, які, на думку лікарів, схильні до ризику психозу.
У дослідженні розглядалися стенограми з інтерв'ю, проведених з молодими людьми з групи ризику з двох різних вибірок. Одна група складалася з 34 молодих жителів Нью-Йорка, в іншій були 59 підлітків з Каліфорнії. Їхня мова була проаналізована за допомогою комп'ютерної програми автоматизованих методів обробки природної мови.
Зразки усного мовлення розбили на токени, привласнили їм теги частин мови, а також побудували семантичні вектори, які вказують на смислову схожість двох найпов'язаніших одне з одним слів.
"Результати цього дослідження цікаві, тому що ця технологія може поліпшити прогноз психозу і в кінцевому підсумку допомогти нам запобігти психозам, допомагаючи дослідникам розробити нові методи терапії", - розповідає провідний автор дослідження Черіл Коркоран.
В майбутньому автори планують випробувати метод визначення ймовірності початку психозу на великій вибірці, а також спробувати адаптувати його для інших мов, окрім англійської.
Відзначається, що запропонований вченими метод може бути використаний для того, щоб попереджати про загострення психічних захворювань.