МОЗ закликає щепитися від дифтерії

Через небезпеку хвороби та низький рівень охоплення щепленнями в Україні МОЗ закликає провести вакцинацію для дітей та ревакцинацію для дорослих. Для лікування дифтерії в Україні є протидифтерійна сироватка.

"Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та попередити розвиток небезпечних ускладнень - вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих (кожні 10 років)", - сказано в повідомленні, яке цитує Цензор.

Під час епідемії дифтерії в Україні з 1991 до 1998 року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 000 осіб, 696 з них померли.

У відомстві нагадали, що вакцинація від дифтерії призначена не лише дітям, а й дорослим.

Зазначається також, що в Україні щеплення від дифтерії дітям можна зробити безкоштовно цільноклітинною вакциною проти коклюшу, дифтерії та правця АКДП, яка забезпечує найкращий захист. Також є безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, однак ризик померти від дифтерії значно вищий, ніж ризик серйозної реакції на вакцину. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість у місці ін'єкції або невелике підвищення температури - це звичайне явище.

Станом на 1 січня 2018 року в Україні наявні 2 700 000 доз вакцини АКДП, 700 000 доз АДП та 6 100 000 доз АДП-М.

За 11 місяців 2017 року 45,4% дітей віком 18 місяців отримали три дози вакцини АКДП, 38,7% дорослих захищені від дифтерії вакциною АДП-М.

"Для лікування дифтерії в Україні наявні 900 доз протидифтерійної сироватки, які як гуманітарну допомогу Україна отримала наприкінці 2017 року. Препарати мають сертифікат якості GMP, який гарантує, що продукція постійно виробляється і контролюється за стандартами якості, які відповідають її призначенню, та відповідно до вимог реєстраційного досьє. Також на 2018 рік МОЗ заклав у бюджет 40 200 000 гривень для закупівлі сироваток та імуноглобулінів для лікування хворих на небезпечні інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем смертності, серед яких і дифтерія. Препарати будуть придбані через міжнародні організації та відповідним чином зареєстровані, наразі триває планування закупівель", - йдеться у повідомленні.

У МОЗ також наголосили, що дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти, навіть із сироваткою залишається ризик смерті до 20%.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, що руйнує тканини дихальної системи. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли в горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Токсин може спричинити: слабкість, біль у горлі, лихоманку, набряк залоз у шиї.

Токсин також може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему.

Ускладнення від дифтерії можуть включати: блокування дихальних шляхів, пошкодження серцевого м'яза (міокардит), ушкодження нерва (поліневропатія), легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію).

Відомий педіатр і популяризатор науки Євген Комаровський також пише: "Кір уже тут, чекаємо на дифтерію"

"Найстрашніше, що може бути, це коли в суспільстві половина вакцинується, а половина – ні", - пише він у своїй колонці для Захід.нет.

медицина суспільство

Знак гривні
Знак гривні