НБУ не знає, чи вважати Біткоін грошима. Досвід інших країн

Національний банк офіційно не визначився з визначенням і статусом Bitcoin в Україні.

Про це заявив заступник голови Національного банку України (НБУ) Олег Чурій, коментуючи статус Bitcoin в Україні, передає БізнесЦензор із посиланням на прес-службу регулятора.

"Зараз Bitcoin не має певного правового статусу в Україні. Визначення такого статусу в Україні ускладнюється відсутністю консолідованого підходу до класифікації Bitcoin і регулювання угод з ним в світі", - зазначив Чурій.

Заступник глави НБУ зазначив, що в ряді країн офіційно дозволені операції з Bincoin.

Зазвичай вони розглядаються як товар або інвестиційний актив і для цілей оподаткування підпорядковані відповідним законодавчим актам. У деяких країнах Bitcoin визнають розрахунковою грошовою одиницею.

Наприклад, законодавство ЄС сьогодні класифікує Bitcoin як "цифрове представлення вартості, яку не підтверджено центральним банком або державним органом і не прив'язано до юридично встановлених валютних курсів, але може використовуватися як засіб обміну для покупки товарів і послуг, їх передачі та зберігання, і може набуватися в електронному вигляді".

При цьому обмін традиційними валютами на одиницю Bitcoin звільняється від сплати податку на додану вартість.

В Ізраїлі Bitcoin не підпадає під юридичне визначення валюти ні як фінансове забезпечення, ні як оподатковуваний актив. Кожен раз, коли Bitcoin продається, продавець повинен сплатити податок на приріст капіталу.

Народний банк Китаю вважає Bitcoin віртуальним товаром, а не валютою, і його продаж може обкладатися ПДВ.

В Японії Bitcoin визнається цінністю, подібною до активів (asset-like values). Його продажі обкладається японським аналогом ПДВ.

В Австралії Bitcoin розглядається як власність, а транзакції з ним - як бартер.

У Канаді Bitcoin взагалі визначається як "нематеріальний актив", а транзакції з ним - також як бартер.

"Таким чином, в різних країнах Bitcoin класифікують по-різному - як віртуальну валюту, грошовий сурогат, нематеріальну цінність, віртуальний товар тощо. Зі свого боку, Національний банк України поки офіційно не підтримує жодне з наведених визначень", - заявив Чурій.

Заступник глави НБУ додав, що для вироблення спільної позиції щодо правового статусу Bitcoin і його регулювання Національний банк почав діалог з Міністерством фінансів, Державної фіскальною службою, Державною службою фінансового моніторингу, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а також Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

"За участю зазначених державних установ це питання буде розглядатися на найближчому засіданні Ради з фінансової стабільності, яке планується провести до кінця серпня", - зазначив Чурій.

Як повідомлялося, останнім часом правоохоронці почали активно вилучати техніку, яка використовується для "видобутку" Bitcoin в Україні, посилаючись на те, Bitcoin є криптовалюта, а випуск і обіг грошових сурогатів на території України законодавчо заборонено.

При цьому Bitcoin з початку серпня дорожчає рекордними темпами.

технології банки бізнес нбу гроші

Знак гривні
Знак гривні