Вчені довели, що ворони справді злопам'ятні

З часом незрозумілою агресією ворон стикалися багато людей, і часом ми думаємо: може, ми їм когось нагадуємо. Але, думаємо ми, не може такого бути. Може!

Вчені заявили про те, що ворони виявилися дуже злопам'ятними птахами: вони пам'ятають обман і образи навіть через місяць. Висновки дослідників опубліковані в журналі Animal Behaviour, - передає Дзеркало тижня.

У ході дослідження вчені навчили ворон грати в просту економічну гру. Під час гри експериментатори поміщали в клітку з воронами миску зі звичайними сухариками, які птахи могли вільно брати. Ці сухарики служили своєрідною валютою, яку ворон міг обміняти на більш смачний і значимий предмет – шматочок сиру.

Такий обмін, як відзначають вчені, сам по собі є досить складним інтелектуальним завданням для тварин, оскільки їм слід розуміти, що відмова від малоцінних порцій їжі, вже наявних в їхньому розпорядженні, дозволяє отримувати більш поживний і смачний сир.

Крім того, процедура обміну передбачає наявність почуття довіри до людини і очікування того, що та не забере хліб просто так, нічого не даючи в обмін. Разом з тим, саме цю довіру вчені стали обманювати.

У ролі шахраїв виступала спеціальна група дослідників, одягнена в костюми, колір яких відрізнявся від костюмів тих, хто навчив ворон грі.

"Шахраї" не давали сир в обмін на сухарики, а демонстративно з'їдали їх на очах у ворон і птахів у сусідніх клітинах, які не брали участь в експерименті.

Через деякий час ворони ображалися на експериментаторів і переставали намагатися отримати у них сир, що завершило першу стадію експерименту.

Через два тижні вчені перевірили, чи збереглася пам'ять про цей обман у птахів, помістивши їх у клітки, де вони могли обміняти сухарі на іншу їжу у трьох різних людей – їх первісного тренера, "шахрая" і незнайомого експериментатора, який міняв сухарі на шматочки хліба.

Як показав повторний експеримент, птахи не забули образи і завжди уникали контактів з "шахраєм" навіть у тих випадках, якщо той їх обманював усього один раз.

Подібна пам'ять зберігалася у ворон і через місяць після першого експерименту, що говорить про гарну пам'яті птахів і вміння асоціювати дії з конкретними людьми.

наука

Знак гривні
Знак гривні