Freedom House: вимога декларування для антикорупційних активістів підриває їхню роботу

Міжнародна організація Freedom House розкритикувала новий український закон, що вимагає від активістів-антикорупціонерів подавати е-декларації.

Про це йдеться у заяві на сайті FH, пише Українська Правда.

"Введення в Україні нав'язливих вимог щодо обов'язкової звітності антикорупційних активістів та неурядових організацій підриває їхню роботу, яка має вирішальне значення для відновлення довіри населення до влади", - цитуються в заяві слова директора євразійських програм Freedom House Марка Берендта.

"Нові вимоги захищають політиків, які незадоволені пильною увагою громадськості, і дає їм можливість обмежувати тих, хто займається антикорупційними розслідуваннями", - додає він.

Крім того, йдеться у заяві, новий український закон про зміни в е-декларуванні порушує стандарти Ради Європи, які забороняють довільне і дискримінаційне втручання в незалежну діяльність громадянського суспільства.

В понеділок, 27 березня, президент Петро Порошенко підписав закон, згідно з яким члени антикорупційних громадських організацій зобов'язані подавати електронні декларації. Голова держави пояснив, що мусив так зробити, оскільки цей закон має основною метою позбавити військових клопоту заповнювати електронні декларації.

Але президент пообіцяв створити робочу групу за участі депутатів Ради представників громадських організацій та АП, яка передивиться правки до закону, що зобов'язують громадські організації декларувати статки.

Як відомо, 23 березня Рада скасувала необхідність подачі електронної декларації військовослужбовцями контрактної форми служби і мобілізованими військовими. Цим же законом парламент зобов'язав членів громадських антикорупційних організацій і кандидатів в депутати і президенти подавати електронні декларації. Відповідні правки внесла "з голосу" у сесійній залі депутатом Тетяною Чорновол.

На це відреагувала світова спільнота. Брюссель заявив про неприпустимість норми, за якою антикорупційні активісти та їх контрагенти мають подавати е-декларації. З протестами щодо схваленого Києвом законодавства також публічно виступили представники Великої Британії, США та Канади.

Також проти деяких норм закону виступила міжнародна громадська організація по боротьбі з корупцією Transparency International.

Одна з підстав для критики – те, що ці зміни суттєво ускладнюють роботу антикорупційних активістів, примушуючи інші організації відмовлятися від співпраці з ними.

Після прийняття закону група працівників громадських організацій. які займаються антикорупційною діяльністю зустрілася з Петром Порошенком.

Про результати зустрічі написав один з найвідоміших лобістів антикорупційного законодавства Віталій Шабунін:

"Короткі підсумки зустрічі з Президентом:
1) він погодився, що норми з контрагентами і зашироким колом громадських декларантів треба прибирати;
- при цьому сьогодні (28.03.2014 - ред.) підпише закон в редакції, проголосованій ВРУ;
2) він готовий подати свій законопроект як невідкладний, щоб прибрати проблеми з п.1.;
- при цьому відмовився ветувати закон, з одночасним внесенням своїх пропозицій;
3) він підтримує ідею декларування статків антикорупційними організацій;
- при цьому, здається, розуміє неадекватність вимоги до гро.активістів подавати однакову з чиновниками декларацію.

Вирішення п.3, як на мене, може триватиме вічно, що означає дію чинної редакції".

закон корупція

Знак гривні
Знак гривні