ОНОВЛЕНО: Гуманітарним організаціям, які здійснювали евакуацію, наказали негайно залишити Алеппо. ООН збирається на екстренне засідання

ОНОВЛЕНО 17.29 год 16 грудня

Всесвітня організація з охорони здоров’я заявляє, що евакуація з утримуваних повстанцями районів сирійського Алеппо зупинилась, гуманітарним організаціям і автомобілям без пояснень наказали залишити район, - передає Радіо.Свобода

«Міжнародний комітет Червоного Хреста і Сирійський арабський Червоний Півмісяць, а також ВООЗ отримали інформацію залишити район зі «швидкими» й автобусами, причин цього нам не пояснили», – заявила представниця ВООЗ Елізабет Гоф зі східного Алеппо.

«Я припускаю, що повідомлення надійшло від росіян, які ведуть спостереження за територією», – сказала вона. «Тривожною частиною цього є те, що там, в оточених районах Алеппо, досі залишається значне число жінок і немовлят, дітей віком до 5 років, які мають бути евакуйовані».

Раніше 16 грудня евакуація цивільних і повстанців із утримуваної повстанцями частини сирійського Алеппо знову зупинилася – на тлі повідомлень про порушення перемир’я.

Сирійське державне телебачення повідомило, що повстанці порушили угоду про припинення вогню, намагаючись вивезти з собою полонених.

Водночас представники повстанців і проопозиційне Orient TV заявляють, що шиїтські бійці, які воюють на боці уряду Сирії, обстріляли колону автобусів, що залишали Алеппо.

Агенція Reuters також цитує свідка, який заявляє про щонайменше чотири вибухи в районі, звідки виїжджали автобуси.

Раніше державне телебачення повідомляло, що евакуація триває другий день. За повідомленням, 16 грудня чотири колони з повстанцями і цивільними відбули з утримуваної повстанцями території на сході Алеппо.

Евакуацію проводили в умовах дії угоди про перемир’я, досягнутої за посередництва Росії і Туреччини, після того, як сили президента Сирії Башара Асада і їхні союзники витіснили повстанців із більшості районів східного Алеппо. Цей наступ різко критикували ООН і західні уряди через численні жертви серед цивільного населення.

Повстанці контролювали східну частину Алеппо від 2012 року.

16 грудня Рада безпеки ООН збереться на екстрене засідання у зв’язку з ситуацією в Алеппо. На скликанні засідання наполягла Франція, яка вимагає відправити до Сирії групу міжнародних спостерігачів. Вони повинні простежити за евакуацією цивільних осіб і доставкою гуманітарної допомоги.

ОНОВЛЕНО 15.00 год 16 грудня

Близько 8 тис. людей вже були евакуйовані зі східної частини Алеппо в четвер, 15 грудня, та вранці сьогодні, 16 грудня, під контролем Міжнародного комітету Червоного Хреста та Сирійського Арабського Червоного Півмісяця.

Зараз евакуація призупинена, за повідомленнями сирійської влади, - передає Аль-Джазіра.

Причина, яку називає сирійська влада - "перешкоди". Вони повідомляють, що повстанці намагалися переправити в'язнів та важку зброю разом із ними і цим порушили угоду про евакуацію.

Кореспонденти Reuters були свідками як мінімум 4 вибухів на місці, звідки вирушали автобуси.

Згідно угоди про евакуацію, десятки тисяч цивільних та повстанців, в тому числі поранених, мають бути евакуйовані із східної частини Алеппо до регіону Ідлібу, контрольованого повстанцями. Таким чином даючи можливість проурядовим силам мати повний контроль над Алеппо.

У відеозверненні до сирійців диктатор Башар аль-Асад заявив, що те, що відбувається в Алеппо - це "історія в процесі творення" та порівняв падіння Алеппо із розвалом СРСР, зазначаючи, що воно матиме такі ж значущі історичні наслідки.

Журналісти повідомляють, що тисячі людей досі чекають на евакуацію та пробули надворі всю ніч, при тому що температура повітря була нижче нуля.

Нагадуємо, як відбувалася евакуація вчора:

"Одного дня ми повернемося" - такий надпис залишили евакуйовані на вікні автобуса.

16.20 год 15 грудня

Перший конвой - 20 автобусів із 1050 цивільними та 20 швидких із 150 пораненими прибув в Сармаду - місто в північно-західній частині Сирії.

Другий конвой запланований до відправлення пізніше сьогодні.

Туреччина заявляє, що в наступні 3 дні будуть евакуйовані 50 тис. людей, - передає The Gardian.

15.29 год 15 грудня

Міський голова Алеппо Brita Hagi Hasan повідомляє, що в місті є 800 поранених, які потребують негайної евакуації та 5 тис. з менш тяжкими пораненнями, які також мають бути евакуйовані.

"Загалом жертвами різанини в східному Алеппо стали 50 тис. цивільних", - заявив він, - передає The Gardian.

14.45 год 15 грудня

Репортери Reuters зняли сотні людей, в основному чоловіків, які готуються до евакуації:

Photograph: Abdalrhman Ismail/Reuters

Photograph: Abdalrhman Ismail/Reuters

14.30 год 15 грудня

На сході сирійського Алеппо відбувається евакуація поранених. Як повідомляють співробітники Міжнародного комітету Червоного хреста, в операції беруть участь 100 волонтерів і 10 санітарних машин.

Наразі планують евакуювати 200 поранених, дехто з яких перебуває в критичному стані, - передає Радіо.Свобода.

Як повідомляють сирійські правозахисники, що базуються в Лондоні, «швидкі» і автобуси приїхали з контрольованої урядом території і прибули на підконтрольну повстанцям частину Алеппо.

Новинна агенція Reuters з посиланням на представника рятувальних служб повідомила, що сирійські урядові сили вранці обстріляли колону з евакуйованими, яка готувалася виїжджати, поранивши щонайменше трьох людей.

Евакуація триватиме щонайменше три дні, спочатку евакуюють поранених, - передає The Gardian.

Сирійське телебачення показує фотографії як мінімум 10 швидких та довгі черги зелених автобусів

Представник Комітету Червоного Хреста Роберт Мардіні підтвердив інформацію про перших 26 евакуйованих поранених.

Державні сирійські ЗМІ повідомляють, що зі східних районів Алеппо мають евакуювати чотири тисячі повстанців і їхні родини.

Союзник Сирії, Росія заявила, що сирійська влада гарантувала безпеку повстанцям і їхнім родинам, яких евакуюють до північно-західного сирійського міста Ідліба.

Як заявило Міноборони Росії, російські солдати за допомогою безпілотників стежитиме за вивезенням людей на 20 автобусах і 10 «швидких» через гуманітарний коридор.

Повстанці і цивільні мали залишити східну частину Алеппо 14 грудня, але попередня домовленість про перемир’я, досягнута за посередництва Росії й Туреччини, провалилась.

Весь день 14 грудня в східній частині міста йшли запеклі бої – урядова армія відновила наступ на позиції повстанців після провалу попередньої домовленості про перемир’я.

Алеппо війна сирія

Знак гривні
Знак гривні