В Україні почали реформу медицини. Перший етап - створення електронного реєстру пацієнтів

В Україні запрацював сайт "Відкрите здоров'я" (openhealth.in.ua).

Це означає початок створення електронної системи охорони здоров’я у сфері медицини, - зазначають в Міністерстві охорони здоров'я. З допомогою сайту до реформ в медицині зможуть долучитися всі бажаючі.

Скіншот із сайту openhealth.in.ua

Кожен етап медичної реформи супроводжуватиметься впровадженням окремих компонентів електронної системи охорони здоров’я, процеси будуть синхронізовані, щоб суспільство якнайшвидше відчуло результати.

Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк за підсумками підписання меморандуму щодо співпраці у побудові в Україні прозорої та ефективної електронної системи охорони здоров’я між МОЗ України та представниками громадських організацій, медичний та ІТ бізнес, профільних експертів, науковців та представників державних органів.

Під час спілкування з пресою Павло Ковтонюк розповів, коли і хто першим запровадить e-health в Україні, що це дасть лікарю та пацієнту.

Що дасть впровадження електронної системи охорони здоров’я?

Наша кінцева мета, – щоб всі відносини в охороні здоров’я відбувались без паперу. Що це дасть лікарям? Це в рази спростить їм звітність і зменшить кількість заповнення паперів. Адже зараз вони вручну заповнюють десятки форм. В майбутньому в комп’ютер вводитимуть лише дані про конкретного пацієнта, всі форми звітності будуть генеруватися автоматично.

Скрін-шот із сайту openhealth.in.ua

Що це дасть лікарям?Лікар приділятиме більше уваги пацієнтам і для останніх буде багато додаткових сервісів. Через інтернет можна буде обрати лікаря, подивитись свою медичну картку, свої аналізи. На приватному ринку така практика вже є, а ми зробимо це доступним для кожного на рівні всієї держави.

Що це дасть державі? Для нас важливі прозорість і облік, ми будем бачити куди гроші йдуть, яку послугу вони сплачують, кого вони лікують. Ми будемо знати скільки кожна копійка створює здоров’я. На жаль, сьогодні ми виділяємо гроші на лікарні, а хто як кого пролікував – не відомо.

Гарним прикладом дії електронної звітності є досвід Одеси. Там зробили дуже просту річ - почали заповнювати онлайн перелік ліків, що є в лікарнях. Ефект був фантастичний. Вони просто винесли на світло статистику. Це стимулювало повністю змінити поведінку і дуже сильно знизити корупцію. Ліки, які зараз закуповує держава на паперах нібито десь є, але ніхто реально не знає де і скільки цих ліків, і пацієнт не може це перевірити. А тепер все це онлайн і можна побачити який препарат є, скільки штук його залишається в лікарні. Коли це буде все на рівні країни і не лише по ліках, а й по всіх медичних послугах, ми матимемо хороший ефект.

Коли запровадять e-health?

Ми будемо рухатись поетапно. Ми синхронізували громадську ініціативу по створенню e-health з планом наших реформ. І коли ми починаємо якийсь етап реформ, має бути рішення тільки для цього етапу, наступний етап реформи – наступне ІТ-рішення.

У нас починається реформа первинної ланки з того, що пацієнти будуть обирати лікаря, відповідно лікар формуватиме реєстр пацієнтів. Це буде перший електронний продукт, який ми очікуємо.

Друге – медична картка, третє (паралельно з медичною карткою) - реімбурсація, електронний рецепт. Далі – госпітальний сегмент. Тобто впровадження буде поступовим.

Хто і як буде фінансувати створення e-health?

Ми підписали меморандум про започаткування відкритої ініціативи, створили майданчик між громадськістю, ІТ-виробниками, міжнародними організаціями, всіх, хто хоче долучитись до розбудови e-health та охорони здоров’я. Це дасть можливість швидко рухатись.

Ми зробили відкриту платформу, щоб всі спільно могли докластись і фінансово, й інтелектуально. Вони роблять для нашої реформи продукт, але роблять його на абсолютно відкритій основі.

В майбутньому може бути створений фонд з наглядовою радою, крім того, у нас є Transparency International, яка буде дуже жорстко за цим дивитись. Тож, всі процеси прозорі, а всі бажаючі можуть долучатись до роботи.

Як відбуватиметься комп’ютеризація регіонів, який з них буде першим?

Хто буде готовий, той і почне. Ми не робимо преференцій чи то для Києва, чи для іншого міста, області. Ми чітко розділяємо 2 речі: є задачі держави, а є – місцевої влади. Місцева влада не повинна дублювати функції держави, розробляти реєстри тощо. Вона повинна зробити все для того, щоб в ці реєстри лікар міг внести прізвище пацієнта, тобто потрібно забезпечити лікаря ноутбуком чи планшетом. Це не такі великі кошти, в містах така можливість точно є. На форумі місцевого самоврядування запропонував місцевій владі 4 пріоритети, які вони мають закладати на наступний рік, де серед іншого і комп’ютеризація лікарів первинної ланки.

Чи зможе Україна впровадити електронну систему охорони здоров’я вже в 2016 р?

Ми можемо бути реально передовими в Європі, оскільки Україна має один з найвищих в світі потенціалів в ІТ секторі. Крім того, більшість країн почало впровадження електронної охорони здоров’я 10-15 років тому на технологіях того часу, а ми зараз починаємо на сучасних, можемо врахувати довід інших. Тому ми маємо шанс зразу все зробити правильно. Я в це вірю, бо в Україні величезний потенціал.

реформи медицина суспільство

Знак гривні
Знак гривні