Освітній фронт. Колишні сепаратисти на Херсонщині стали освітніми активістами

Після анексії Криму в 2014-ому році Херсонщина стала вразливим регіоном для російського впливу. ТЕКСТИ вже писали про спроби розхитування ситуації на Херсонщині з допомогою текартів та чуток про "Турецьку автономію".

Цього року з'явився іще один метод впливу - освіта, - передає газета "День".

Освітній фронт

У Херсоні протягом 2016 року освітнім напрямком активно займається нещодавно створена ГО «Громадська безпека і розвиток» (ГБР). Під час презентації організації в листопаді минулого року активісти заявили, що їхня мета – «показати приклад, скоординувати і взаємопідсилити звичайних людей, готових до боротьби з «системою» за вирішення конкретних, реально існуючих проблем».

Хто є хто

Очолив ГБР Олександр Гуляєв. До подій Революції Гідності він координував місцевий осередок організації «Український вибір» Віктора Медведчука, а також був очільником проросійського руху «Нова Слов’янська генерація».

До речі, ГО «Громадська безпека і розвиток» не створена як нова ГО, а взяла нову назву і була перереєстрована з тим же кодом ЄДРПОУ, змінивши назву з ГО «Нова Слов’янська генерація».

З відомих публічних виступів НСГ – промова очільника ГО Олександра Гуляєва на обласній ДТРК «Скіфія» із закликом радикально розібратися з протестувальниками на Майдані. Відеозвернення видалено з інтернету, але залишився текст заяви за підписом того ж таки Гуляєва.

В ній, зокрема, сказано: «Громадська організація «Нова Слов’янська генерація» вимагає від Президента України, Кабінету Міністрів, Верховної Ради України негайно розірвати дипломатичні відносини зі Сполученими Штатами Америки і Німеччиною, оголосити всіх співробітників посольств цих держав персонами «нон грата» в Україні..."

Скрін-шот із сайту організації

Після анексії Криму Гуляєв був серед запрошених на Ялтинську конференцію, в ході якої обговорювали «майбутнє Новоросії». Серед учасників були такі терористи як Олександр Бородай, Олександр Мозговий, Ігор Стрєлков.

Разом із Гуляєвим ГБР у Херсоні представляли Тетяна Томіліна і Геннадій Шнабський. За кілька місяців до цього Томіліну зі скандалом звільнили з посади директора ліцею при Херсонському держуніверситеті. Справа набула резонансу через відкриту підтримку Томіліною псевдореспублік «ДНР» і «ЛНР».

Колишній працівник УБОЗу Геннадій Шнабський також був помічений у поширенні сепаратистських матеріалів через соцмережі і відкриту підтримку політики Путіна. Незабаром усі згадані «громадські діячі» почистили свої акаунти у соцмережах і завзято почали працювати з темою поборів у школах.

Інспекції у школах

Гбрівці почали ходити по школах міста з вимогою показати, як використовуються кошти батьків, як харчуються і почуваються діти. Ними проведені кілька круглих столів, зустрічей з депутатами, в тому числі у стінах міської ради. Досі проводяться недільні школи для батьків. Актуальна тема знайшла підтримку деяких чиновників і представників батьківських комітетів. Після резонансу в ЗМІ і закликів деяких депутатів міська рада Херсона навіть прийняла тимчасову заборону на збір коштів у закладах освіти для додаткового вивчення ситуації.

Це - незаконно

Однак дії гбрівців і їх інспекції в школах – незаконні. Згідно з українським законодавством, громадським організаціям не можуть надаватися владні повноваження, окрім випадків, визначених окремими законами. ГО можуть залучатися до процесу формування і реалізації державної політики. Однак ГО не мають права інспектувати готовність навчальних закладів до навчального року.

Органами громадського управління є ради дошкільних навчальних закладів або піклувальні ради, які можуть розглядати, контролювати у тому числі й питання організації харчування дітей.

Окрім того, Міністерством освіти і науки рекомендовано посилити контроль за перебуванням на території навчальних закладів, особливо у приміщеннях, осіб, які не причетні до проведення навчально-виховного процесу (тобто будь-яких осіб).

Вихід у медіа

Протягом кількох попередніх місяців Гуляєв і команда проводять активну роботу з медіа. Так, у місцевій газеті «Гривна» чи не в кожному номері виходять матеріали про нові «дослідження» активістів ГБР у школах.

У газеті йдеться про нібито проведене ними дослідження психологічного стану старшокласників у кількох школах Херсона. «Почти 53% ребят – в риске суицида», «85% учеников не доверяют семье, стране, школе», «это – психологическая смерть» – такими лякливими тезами і заголовками переповнені тексти від ГБР.

Активна кампанія у херсонських школах не могла бути локальним проектом.

10 листопада Олександр Гуляєв презентував «Всеукраїнський батьківський рух».

Гуляєв заявив про низку цілей їхнього руху. Одна з них – створити наглядові ради при кожному управлінні освіти з числа батьків, які не входять до батьківських комітетів, з функціями контролю фінансово-господарської діяльності комунальних підприємств. Навіщо?

Гібридна війна в дії

«Діяльність таких організацій як ГБР є проявом тієї самої гібридної війни, про яку ми всі чули, але не бачили. Саме так вона і виглядає. Інформаційні виклики гібридної війни є доволі різними за своєю природою і мають як локальний/короткостроковий вимір, наприклад, інформаційна окупація окремих регіонів, поширення безпрецедентних обсягів дезінформації та пропаганди, так і більш абстрактний/довгостроковий вимір, як приміром зневіра серед громадян, – коментує «Дню» радник херсонського міського голови з інформаційної політики Катерина ГАНДЗЮК. – Сьогодні ГБР, за допомогою газети «Гривна» та інших ЗМІ, які поширюють їхні тези і меседжі, саме це і робить – переконує суспільство, що держава шкодить нам, що наші діти в небезпеці, що школа, як державна установа не виконує свою функцію.

Реакція влади

На запитання кореспондента «Дня» щодо діяльності ГБР начальник управління освіти Юрій Ніконов відповідав неохоче. На його думку, кожна ГО має право на життя, а ГБР в чомусь навіть допомагає управлінню, вказуючи на проблеми в освіті. Щодо минулого діячів з ГБР Юрій Ніконов нічого не знає.

«Мені, чесно кажучи, нічого вам відповісти. Яка позиція повинна бути в управління освіти до громадської організації? Вона має право на життя згідно з уставними умовами, – говорить Юрій НІКОНОВ. – Якщо вони діють в інтересах освіти, ми їх підтримаємо. А щодо ГБР я не знаю, що вам сказати. Вони направляють нам листи, ставлять певні вимоги. Ми на них реагуємо. Скажімо, були проблеми з одним садочком, ми знайшли можливість підтримати цей заклад. Десь вони праві в питаннях матеріально-технічної бази. А щодо Таврійського ліцею, вони перевищили повноваження. Анкетування було проведено з порушеннями. Ми не проти будь-якої ГО, якщо вони діють згідно з уставом і це приносить користь дітям і вчителям. Тому я ніяк до них не ставлюсь: ні позитивно, ні негативно».

Можливо, все ж управлінню освіти спільно з управлінням юстиції варто звернути увагу на те, хто їм вказує на проблеми в освіті?

Газета "День"

війна херсон росія

Знак гривні
Знак гривні