Черговий фейк Кисельова: Україна - найнебезпечніша країна для журналістів (РОЗБІР)

У неділю на російському телебаченні у програмі «Вести недели» із ведучим Дмитром Кисельовим вийшов сюжет, новинним приводом якого стала смерть російського журналіста Олександра Щетиніна в Україні. Кореспонденти Радіо Свобода проаналізували твердження, які стосувались України у цьому відео.

Ведучий Дмитро Кисельов розповів про «росіян, які поїхали в Україну за свободою самовираження, і там її і загубили». Також у сюжеті він розповів про те, чому росіянам, як він заявив, «хреново» в Україні й озвучив цілу низку тверджень про Україну.

Так, наприклад, на початку сюжету він припустив: «Я не про те, що Україна зараз для журналістів, напевно, найнебезпечніше місце у світі, а про те, що росіяни, які рушили туди за свободою самовираження, саме із відмовою від Росії цю саму свободу в Україні і втрачають».

У 2014 році Україну було дійсно названо однією з найнебезпечніших країн для роботи журналістів. Тоді - під час гарячої фази війни - в Україні загинуло 6 журналістів, що поставило країну на третє місце в антирейтингу «Репортерів без кордонів».

Однак, Кисельов каже про ситуацію «зараз». Згідно з рейтингом найнебезпечніших країн на сайті Комітету захисту журналістів за 2016 рік, Україна посідає 10-у із 12 сходинок.

Що ж до рейтингу у 2015 році – Україна посіла 16-у сходинку із 20.

А у щорічному рейтингу свободи слова міжнародної організації «Репортери без кордонів», оприлюдненому 20 квітня, Україна піднялася у порівнянні з попереднім роком на 22 позиції – зі 129-го на 107-е місце. Найгіршими у цьому рейтингу названі Сирія, Туркменістан, Північна Корея та Еритрея.

Власне, як ми бачимо за кольорами, в Україні позиція на рівні Італії, Греції тощо й однозначно краща, ніж у Росії, звісно:

У рейтингу організації Freedom House Україна перебуває серед частково вільних країн, стан свободи преси у ній оцінений у 53 пункти проти 58 пунктів минулого року (чим менша цифра, тим вільніші ЗМІ).

За даними цієї ж організації, анексований Росією Крим перебуває у топ-5 найнебезпечніших місць для журналістів. Крим отримав окрему графу і 94 бали, потрапивши, таким чином, до п’ятірки найнебезпечніших територій для журналістів у світі. Найгіршою, за цим рейтингом, є ситуація у Північній Кореї, а найкращою – у Норвегії.

Росію у документі називають «новатором сучасної державної пропаганди». Російська влада посилила контроль за приватною інформацією і активізувала зусилля з маніпуляції ЗМІ у «геополітично значущих» питаннях щодо політики з сусідніми державами – Україною, Молдовою, країнами Балтії та Центральної Азії.

Смертність в Україні

На 4-й хвилині 19-й секунді сюжету Кисельов каже про смертність в Україні: «Населення тане так швидко, як ніде на планеті». При цьому ведучий не посилається на конкретні джерела.

Дані дослідження Центрального розвідувального управління США (ЦРУ) The World Factbook вказують на те, що Україна є другою у світі за рівнем смертності на 1000 осіб населення станом на 2015 рік. Україна має показник у 14,46 смертей на 1000 осіб, що є другим найгіршим показником у світі після Лесото (14,88). Третьою у переліку, укладеному ЦРУ, є Болгарія із показником у 14,44 смертей на кожну тисячу населення. А Росія на 11-у місці за рівнем смертності з 225 країн світу.

У той самий час інші джерела вказують на те, що смертність в Україні і в Росії на однаковому рівні, нарівні з Болгарією, Латвією, Естонією та Сербією, про це писали на сайті Stopfake.org

кисельов росія пропаганда

Знак гривні
Знак гривні