Порошенко збрехав: ЄС таки має серйозні претензії до процедури обрання антикорупційного прокурора

Представництво Європейської комісії оприлюднило заяву посла Томбінського про проблеми у формуванні конкурсної комісії для призначення антикорупційного прокурора. Текст заяви поширений на Фейсбук-сторінці представництва.

Віталій Шабунін пише: Загалом це дуже серйозний дипломатичний скандал. Як думаєте, це Президент свідомо обманув Раду реформ (ключові державні посадавці) чи Шокін обманув Порошенка? Сюр якийсь, а не державна влада/

У своїй заяві Томбінський зазначив, що в суспільстві є недовіра до членів комісії від ГПУ.

"Експертна спільнота та представники громадянського суспільства висловили обгрунтовані занепокоєння (valid concerns) щодо призначення членів комісії, зроблених Генпрокуратурою", - заявив Томбінський, заявивши, що є "нагальна потреба забезпечити" повну довіру суспільства" до цього органу.

Джерела "Європейської правди" переконані, що причиною реакції представництва ЄС стали неправдиві висловлювання президента Порошенка та генпрокурора Шокіна, які пролунали в п’ятницю, 18 вересня, під час засідання Нацради реформ.

У відповідь на коментарі учасників засідання про сумнівний склад четвірки від ГПУ слово взяв президент.

Порошенко посилався на переговори генерального прокурора Віктора Шокіна та посла ЄС Яна Томбінського – мовляв, Томбінський не має зауважень чи застережень щодо четвірки. Виходячи з цього, президент заявив, що перепон проведенню конкурсу не існує.

Водночас, справжня позиція ЄС повністю протилежна до тієї, яку оголосив президент. Але оскільки європейський посол не був присутнім на засіданні, він не мав змоги заперечити президенту.

Тарас Шамайда пише:

Оскільки після заяви Томбінського немає сумнівів, що Порошенко збрехав на нацраді реформ, і це серйозний дипломатичний, а де-факто і корупційний скандал, президент має чимшвидше зробити три речі:
1. Публічно вибачитися за брехню і пояснити, хто винен у цій брехні - Шокін свідомо ввів в оману президента чи президент свідомо ввів в оману раду реформ.
2. Публічно дати оцінку чотирьом динозарвам, яких його протеже Шокін висунув в раду з формування антикорупційної прокуратури.
3. Публічно відповісти на заклики громадськості та представників ЄС до Шокіна, відкликавши свою одіозну четвірку і висунути натомість людей з нормальною репутацією (обрання парламентом 7 своїх членів показало, що за мінімального бажання зробити це нескладно).

Нагадаємо, критика суспільства стосується саме четвірки від Генпрокурора – до неї увійшли прокурори, щодо яких лунали підозри в незаконному збагаченні.

Окрім цього лунали звинувачення в тому, що президент матиме повний контроль над рішенням комісії (контролюючи 7 з 11 її членів) і конкурс перетвориться на формальність.

Відстність антикорупційної прокуратури заважає запустити роботу Національного антикорупційного бюро і створює одну з ключових перепон для впровадження безвізового режиму з ЄС.

Наразі невідомо, хто насправді був першоджерелом неправдивої інформації - Шокін чи сам Порошенко.

Згодом з'ясувалося, що Петро Порошенко на Нацраді реформ намагався завалити також закон про держслужбу, підтриманий ЄС.

єс скандал корупція порошенко прокуратура Європа

Знак гривні
Знак гривні