Наскільки зростуть тарифи восени (ІНФОГРАФІКА)

Навесні 2015 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), затвердила нові тарифи на електроенергію та газ для населення. Перші подорожчання відбулися майже відразу після прийняття відповідних рішень, на початку осені тарифи знову зміняться.

Огляд: Дмитро Король, Інсайдер

Програма подорожчання електроенергії, згідно з постановою НКРЕКП, складається з чотирьох етапів, останній з яких заплановано на березень 2017 року. За два роки тарифи зростуть на 245%.

Комісія мотивувала таке рішення тим, що населення оплачувало лише 20% фактичних витрат на виробництво, передачу та постачання електричної енергії. У зв'язку з цим роздрібні тарифи для бізнесу були завищені, внаслідок чого постійно збільшувалася кінцева вартість усіх товарів та послуг. Таким чином населення все одно оплачувало собівартість електроенергії через ціни на товари.

Перше подорожчання електрики відбулось у квітні. Найдешевший тариф зріс на 19% - до 36,6 коп./кВт-год.

Разом із підвищенням ціни змінились і пороги споживання: замість "до 150 кВт, від 150 до 800 кВт та понад 800 кВт" стало "100 кВт/год., від 100 до 600 кВт/год. і від 600 кВт/год.". Для жителів сільської місцевості мінімальний поріг споживання було встановлено на рівні 150 кВт/год. на місяць.

З 1 вересня при споживанні електроенергії в обсязі до 100 кВт/год. тариф зросте на 25% і становитиме 45,4 коп. за кВт-год. При споживанні від 100 до 600 кВт/год на місяць тариф збільшиться на 25% і становитиме 78 коп. за кВт-год. А при споживанні понад 600 кВт/год. електроенергія подорожчає на 5% - 1,48 грн/кВт-год.

За даними НКРЕКП, приблизно 60% населення споживає електроенергію в обсязі до 150 кВт-год./місяць.

На відміну від електроенергії, ціни на газ для населення восени залишаться тими ж, але зміняться пороги споживання. Вони відразу були закладені комісією при прийнятті рішення про збільшення тарифів і мають різні значення для періодів із травня по жовтень і з жовтня по травень.

Відповідно до рішення НКРЕКП, з 1 травня по 30 вересня ціна тисячі кубів газу для опалення будинків населенням, незалежно від обсягів споживання, становить 7188 грн, або до 7,2 грн за куб.

Разом із цим, з 1 жовтня до 1 травня буде діяти поріг споживання у 200 кубометрів. При споживанні менш ніж 200 куб м на місяць ціна тисячі кубометрів становитиме 3600 грн, або 3,6 грн за куб. Якщо цю норму буде перевищено, ціна залишиться старою – 7,2 тис. грн за тисячу кубів.

Аналогічний рівень тарифів встановлено і для приготування їжі та підігріву води. Для споживачів, у яких відсутні газові лічильники, куб газу також коштуватиме 7,2 грн. Зараз норма споживання без лічильника встановлена на рівні 6 кубометрів на місяць на людину. Таким чином, жителі квартир із газовими плитами будуть платити 43,2 грн на місяць за кожного мешканця.

До березневої постанови тарифи на газ для населення в Україні востаннє підвищували в травні 2014-го, майже на 60% - до 1,09 грн/куб. До цього вартість газу не змінювалася з серпня 2010 року. Мінімальний тариф становив 720 гривень за тисячу кубометрів. Передбачалося щорічне поступове зростання тарифів. Наприклад, у 2015-му мінімальний тариф за тисячу кубів газу повинен був становити 1650 грн, але уряд скасував цей графік підвищення цін.

газ комуналка жкг електрика

Знак гривні
Знак гривні