Хроніка боїв на Дебальцевському плацдармі
- 18 лютого. Вранці почали з'являтися дані про вихід ЗСУ з Дебальцевого. Про це повідомив комбат "Донбасу" Семен Семенченко на сторінці у мережі Facebook, трохи згодом інформацію підтвердили журналісти.
Пізніше вдень, виступаючи в аеропорту Бориспіль перед вильотом в зону АТО, президент Петро Порошенко підтвердив інформацію про вихід українських частин. Він заявив, що всі сили, окрім однієї роти, вийшли з Дебальцевського плацдарму. За словами Порошенка, підрозділи вийшли планово з технікою та озброєнням. Левова частина зараз вже знаходиться за мостами озер.
- 17 лютого. Український журналіст Андрій Цаплієнко повідомив, що у Дебальцевому бойовики захопили відділ міліції й залізничний вокзал. Інформацію частково підтвердили у МВС Донеччини - щодо руйнування будинку відділу міліції. Щоправда, в МВС зазначили, що однак правоохоронці, як і раніше, перебувають в місті для надання допомоги жителям, які залишилися.
Пізніше Генштаб підтвердив, що в самому Дебальцевому вже точаться вуличні бої.
- 16 лютого. Генштаб вранці надав офіційну інформацію по ситуації з 40-м батальйоном під Дебальцевим. Так, Генштаб заявив, що ситуація у районах дислокації 40-го батальйону є складною, але контрольованою українськими військовими. У відповідь на атаки бойовиків по позиціях батальйону була застосована артилерія. Танки бойовиків були змушені відступити. Отримавши відсіч, бойовики вирішили перейти до психологічного тиску на бійців, вимагають скласти зброю та здатись.
- 15 лютого. З'явилися повідомлення про те, що бойовики пред'явили 40-му батальйону в Дебальцевому ультиматум до 23:00 15 лютого. Цю інформацію пізніше підтвердили у Генштабі. Військові заявили, що єдине, що їх може врятувати – приїзд місії ОБСЄ на позиції батальйону. Місія зможе доповісти про реально ситуації керівництво країни і ЄС, і допомогти організувати евакуацію поранених і тіл убитих.
- 14 лютого. У штабі АТО зазначили, що українські військові впродовж доби не здали жодної позиції на Дебальцевському напрямку і продовжують відбивати постійні атаки ворога.
Ввечері Семен Семенченко повідомив, що ЗСУ взяли під контроль дорогу Артемівськ-Луганське-Лозове-Дебальцеве. "Тепер ні про який котел не може бути й мови", - написав він. Крім того, за словами Семенченко, терористи утримують трасу Дебальцеве-Артемівськ через Логвинове, де бойовики обладнали опорний пункт.
- 13 лютого. Міноборони виступає з заявою про те, що бойовики та російські військові отримали завдання до неділі захопити Дебальцеве, незважаючи на досягнуті в Мінську домовленості про припинення вогню з 00.00 15 лютого (про це повідомив заступник міністра оборони Петро Мехед). За Дебальцеве йдуть запеклі бої, за ранок 13 лютого місто атакували тричі.
- 12 лютого. Українські військові захопили селище Логвинове на трасі Дебальцеве-Артемівськ."Частини ЗСУ взяли штурмом селище Логвинове. Залишилися незначні осередки опору, які зараз придушуються. Бійці "Донбасу" проводять зачистку селища відповідної ділянки траси", - про це написав у Facebook народний депутат, комбат батальйону "Донбас" Семен Семенченко.
Пізніше Семенченко повідомив, що ситуація в районі Логвинове постійно змінюється, бої тривають. Зачистка Логвинового та околиць призупинена, ворог наніс контрудар із «застосуванням бронегрупи з 7 танків (надійшло підкріплення)». Сили АТО і противник маневрують.
Протистояння відбувається як поблизу Логвинового (траса Артемівськ-Дебальцеве), так і поблизу населеного пункту Нижнє Лозове (польова дорога Дебальцеве-Луганське).
- 11 лютого. Ситуація в районі населеного пункту Дебальцеве продовжує залишатися напруженою. За даними координатора групи "Інформаційний опір" Дмитра Тимчука, частина формувань супротивника відійшла у напрямку населеного пункту Нижнє Лозове, частина - відійшла на кілька кілометрів від траси Дебальцеве - Артемівськ в бік населеного пункту Новогригорівка, де зайняла проміжні позиції. Деблокуюча група українських військ просунулася вздовж дороги Е40-М03 до перехрестя "Дебальцевський хрест".
Тим не менш, зараз противник має можливість на ряді ділянок дороги Дебальцеве - Артемівськ обстрілювати транспорт, що проходить нею, і здійснювати нальоти силами диверсійно-розвідувальних груп.
Міністр оборони Степан Полторак заявив, що в Дебальцевому Донецької області "немає ніякого котла", це вигадка тих, хто хоче, щоб він був". "Є повідомлення, зв'язок і є взаємодія. Підкріплення підходить, там йде планова робота", - повідомив він.
Народний депутат, комбат батальйону "Донбас" Семен Семенченко підтвердив, що повної блокади Дебальцевського котла дійсно немає, є оперативне оточення Дебальцевого у вигляді блокованої противником траси Артемівськ-Дебальцеве. Також він додав, що вранці був зроблений черговий штурм Логвинового, терористи й досі там відсиджуються, підкріплення їм не надходить. Після перестрілки ЗСУ й Нацгвардія відійшли на "вихідні" позиції.
- 10 лютого. Штаб АТО повідомив, що терористи двічі обстріляли Дебальцеве з "Градів". Під вогонь артилерії також потрапили Чорнухине, Санжарівка, Малоорлівка, Луганське та Попасна.
- 9 лютого. Спроба терористів перекрити трасу Артемівськ-Дебальцеве провалюється. Про це написав у Facebook комбат "Донбасу" Семен Семенченко. Пішла зачистка району зосередження сил противника (танк, 2 БМП, піхота), що прорвалися, в районі Луганське-Дебальцеве. Подробиці бою не розголошувалися.
Ввечері того ж дня Семенченко повідомив, що бої в районі Логвинове на трасі Дебальцеве-Артемівськ тривають. Противник зумів підтягнути резерви. У обох сторін є втрати в бронетехніці, повідомив комбат.
За кілька хвилин після цього Семен Семенченко додав ще один статус, де закликав не панікувати: "Так, щоб усім було зрозуміло. Жодних котлів немає. Просто трохи "заклало ніс". Сил вистачає, питання лише в їх правильному використанні. Давайте краще трохи помовчимо".
- 8 лютого. Терористи найчастіше атакували українські сили на дебальцевському напрямку (інформація прес-центра АТО). За день, російські найманці 13 разів з «Градів» та артилерії обстріляли місто і околиці. Ранком, в ході зіткнення бійці Збройних Сил України знищили чотири ворожі танки.
Мешканці Дебальцевого у переважній більшості евакуюються на звільнені від бойовиків території.
- 7 лютого. Протягом дня бойовики шість разів нанесли удари по Дебальцевому (інформація штабу АТО).
- 6 лютого. Бойовики заявили, що бойові дії в районі Дебальцева припиняються до 17:00 п'ятниці для евакуації цивільних. Так, бойовики заявили, що місцеві жителі зможуть вибрати, куди саме виїжджати - до контрольованого Україною Артемівська або ж на території, контрольовані терористами. Інформацію про "зелений коридор" підтвердили і в українському МВС.
- Перша половина дня 5 лютого. Бойовики знову завдали артилерійських ударів по Дебальцевому, Мар'їнці, Красногорівці. 5 осіб в Дебальцевому загинули, двоє -від осколкових поранень, ще троє, за попередніми даними, померли від інсульту, не витримавши постійного бомбардування і болісних умов існування Про це повідомляє сайт МВС України.
- Ніч з 3 на 4 лютого. Під Дебальцевим бойовики намагалися захопити позиції українських військових, відбувся бій. Станом на 15.00 4 лютого, бойовики 23 рази відкривали вогонь по населених пунктах під Дебальцевим. Прес-центр АТО зауважує, що саме Дебальцеве обстрілюють у 4 рази активніше за інші напрямки.
- 3 лютого. Прес-центр АТО повідомив, що українські військові продовжують тримати позиції біля Дебальцевого, противник зазнає значних втрат. Оточення, за даними прес-центру, немає. Крім того, 3 лютого з Дебальцевого було евакуйовано 150 людей. Пізно ввечері 3 лютого полк "Азов" повідомив, що у Дебальцеве, незважаючи на те, що атака захлинулася, загроза не минула. До російсько-терористичних військ підходить підкріплення.
- 2 лютого. Стало відомо, що бойовики обстріляли будівлю міськради, в якій розміщується координаційний центр. Пізніше журналіст Юрій Бутусов повідомив, що станом на 12 годину 2 лютого бойові дії біля Дебальцевого вперше за 8 діб призупинені. В цей же час, згідно з офіційними даними, станом на понеділок з Дебальцевого та Авдіївки були евакуйовані 2,2 тис людей.
Речник АТО Андрій Лисенко заявив, що спроби проросійських бойовиків атакувати та знешкодити сили АТО у Дебальцевому провалилися. В той же час, за його словами, бойовики у Вуглегірську опинилися у пастці. Між тим, у Мережі почали ширитися чутки про нібито відступ військових з Дебальцевого. Так, зокрема про це заявив депутат від «Самопомочі» Тарас Пастух. Він розповсюдив інформацію, згідно з якою Національна гвардія залишила свої позиції під містом і відступила. Зі спростуванням таких заяв виступила сама Нацгвардія.
Загалом, за даними Центру військово-політичних досліджень, в районі Дебальцева діє близько 3,5 тисяч терористів, 35 танків, близько 90 бойових броньованих машин. Повідомлялося, що їх підтримують 60 стволів артилерії та близько 32 установок РСЗВ.
Крім того, терористи здійснити кілька спроб атакувати сили АТО з різних боків в цьому районі, зокрема, з боку Кіровська, Вуглегірська, Алчевськав, Первомайська. Втім, безрезультатно. Під час спроб штурму бойовики втратили 5 танків і 4 ББМ. Також повідомлялося, що бойовики продовжують отримувати підкріплення через Єнакієве, Макіївку, Алчевськ та Стаханов.
- 1 лютого. Бої продовжуються. Терористи так само частково зберігали контроль над Вуглегірськом, ситуацію ж у самому Дебальцевому контролювали українські військові.
"У районі Дебальцевого тривають постійні бої, але питання про оточення або перерізання основної комунікації - траси Артемівськ-Дебальцеве не стоїть, ця траса повністю перебуває під нашим контролем, і не тільки сама траса, а й населені пункти, через які проходить транспортування необхідних підкріплень для наших військових. Отже, ситуація повністю контрольована", - заявив заступник керівника ІАЦ РНБО Володимир Польовий.
Цього ж дня в результаті обстрілів поблизу будівлі міськвиконкому були поранені дев’ять мирних жителів, які планували виїхати з міста. Окрім цього, дорогою з Дебальцевого до Артемівська були обстріляні два автобуси з людьми, в якому були волонтери та представники облдержадміністрації. Поранення отримали два водія і дві дівчини. Також при обстрілі серйозно постраждав легковий автомобіль волонтерів. Поранених доставили до міськлікарні Артемівська.
- 31 січня. У Дебальцевому та навколишніх селищах зберігається напружена ситуація. Зокрема, терористи посилювали свою присутність під Вуглегірськом, який спромоглися частково захопити 29 січня.
Так, у район Єнакієвого та Вуглегірська російсько-терористичні війська перекидали підкріплення для своєї тактичної групи, яка вела бої як у самому Вуглегірську, так і на південь від нього. Також з’явилася інформація щодо проходження через Єнакієве до цього району конвою постачання (до 15 одиниць критого вантажного транспорту, в супроводі бронегрупи з 3 БМП-2), зафіксовано перекидання через Красний Луч у цей район чергової партії бронетехніки противника (8 танків і 14 одиниць БМП і БТР).
Інформаційний спротив повідомляв, що дії тактичної групи терористів, яка діє в районі Вуглегірська, підтримувала артилерійська група (25 од. стволової артилерії і 8 установок РСЗО).
Також підтримку здійснювали артилерійські підрозділи бойовиків, що діяли з околиць Макіївки і Єнакієвого.
В районі Чорнухиного і Новогригорівки також спостерігалася активізація сил терористів. У цьому районі діяла тактична група російсько-терористичних військ, що включала доукомплектовані підрозділи, які раніше брали участь у боях в районі Троїцького і Санжарівки (загалом до 350 осіб, 12 танків і майже 25 ББМ – головним чином БМП-2 і БТР-80). Ця тактична група діяла на вузькій ділянці вздовж траси Алчевськ-Дебальцеве. Їх підтримувала артилерія з позицій на південний захід від Брянки.
Також 31 січня спостерігалося зосередження російсько-терористичних військ ще на одній ділянці плацдарму - в районі Фащіївки та Нікішиного. У цьому районі діяло формування противника, що складалося в основному з так званих «козаків» (всього до 600 осіб, при декількох мінометних батареях і до 15 ББМ).
Того ж дня міністр оборони України Степан Полторак заявив, що терористи частково взяли Дебальцеве під свій контроль. Втім, згодом прес-служба Міноборони заявила, що Полторак говорив про Вуглегірськ. Дебальцеве ж, за словами прес-служби, контролювали українські військові. Проте, місто безперервно обстрілювали з артилерії.
За даними голови МВС Донецької області В’ячеслава Аброськіна, в результаті обстрілів станом на 31 січня загинули 12 мирних жителів.
Джерело: Український тиждень