Кіпрська структура Коломойського вимагатиме з України 5 млрд доларів

"Інвестори" напівдержавної "Укрнафти" миттєво відреагували на закон, що виводить компанію з-під повного впливу групи "Приват". Про це пише Дзеркало тижня.

У 20 млрд гривень уже обійшовся Україні патріотизм Коломойського

Така реакція трьох компаній - Littop Enterprises Limited, Dridgemont Ventures Limited і Bordo Management Limited, зареєстрованих в офшорній зоні Кіпр, які стверджують, що їм належить частина акцій ПАТ "Укрнафта", на спроби українського парламенту взяти під контроль управління і розподіл прибутку видобувних компаній, в яких державі належить 50% плюс одна акція. Фактично це реакція на прийнятий парламентом 14 січня законопроект №1310, згідно з яким внесена принципова поправка в закон про акціонерні товариства, яка дозволяє провести збори акціонерів при кворумі 50% плюс одна акція.

Цей документ хоча і не дозволяє однозначно міноритарному акціонерові "Укртнафти" групі "Приват" Коломойського, яка володіє близько 42% акцій, ще довгі роки керувати цією компанію за своїм розсудом, але однозначно обмежить таке право з 2016 р. Навіть у тому випадку, якщо на наступній сесії Верховної Ради, з лютого 2015 р., депутатам не вдасться внести правки, які дозволяють вже в цьому році провести збори акціонерів "Укрнафти" без присутності недержавних акціонерів цього ПАТ.

Раніше міноритарні акціонери тієї ж "Укрнафти" успішно блокували проведення зборів акціонерів, користуючись тим, що для його законного проведення необхідний кворум не менше 60% плюс одна акція.

У ПАТ "Укрнафта" державі належить 50% плюс одна акція, якими управляє державна НАК "Нафтогаз України", близько 42% - у групи "Приват" Ігоря Коломойського; близько 8%, як стверджують ці "інвестори" - Littop Enterprises Limited, Dridgemont Ventures Limited і Bordo Management Limited, належать трьом іноземним компаніям, зареєстрованим на Кіпрі.

Саме ці три кіпрські інвестори "Укрнафти" 31 грудня 2014 р. направили міністру енергетики та вугільної промисловості України Володимиру Демчишину письмове повідомлення (копією і переклад якого має у своєму розпорядженні редакція ZN.UA) про намір вирішити, за їх твердженням, багаторічний спір між ними, "інвесторами" та державою Україна і всіма її державними структурами".

Фактично багаторічна проблема державного управління активами, операційною діяльністю і розподілом прибутку добувної компаній "Укрнафта" пов'язана з такими вимогами держорганів до ПАТ:

- постачати весь природний газ, що видобувається "Укрнафтою", як і іншими держкомпаніями, в Україні для забезпечення потреб у газі населення за регульованим (встановлюваним) тарифом національним регулятором - НКРЕКП (насамперед - НКРЕ), який завжди встановлювався нижче граничної ціни газу, що встановлюється НКРЕ для промислових споживачів;

- розподілити та виплатити дивіденди (в бюджет України 2015 р. вже внесені як доходи дивіденди від діяльності "Укрнафти" у 2011-2013 рр. обсягом близько 2 млрд грн);

- вимогою Держфіскальної служби виплатити в бюджет України підвищені рентні платежі за видобуток природного газу та нафти за другу половину 2014 р., на суму близько 3 млрд грн.

Інвестори "вважають, що в даному випадку Україна здійснює свідомі дії, з одного боку, блокуючи можливість "Укрнафти" (УКН) розпоряджатися своїми ресурсами, а з іншого, - з допомогою підконтрольної Кабінету Міністрів України, Державної фіскальної служби застосовуючи до УКН додаткові санкції.

Таким чином, своїми діями стосовно інвестицій, як описано вище, Україна порушила кожне із згаданих вище зобов'язань за ДЕХ (Договору про Енергетичну Хартію. - примітка ZN.UA) і заподіяла інвесторам і УКН істотні збитки, які перевищують 5 мільярдів доларів США. Інвестори вимагають компенсації цих збитків, а також гарантії того, що Україна надалі буде виконувати свої зобов'язання у відповідності з законодавством України і ДЕХ".

Компанії-інвестори, запевняючи у своїх дружніх намірах і доступності для обговорення виниклої суперечки, пропонують "мирне вирішення конфлікту в ході зустрічі з представниками України". В іншому випадку, повідомляють кіпрські інвестори Демчишину, "якщо цей спір не може бути врегульований протягом трьох (3) місяців з дати цього листа, інвестори мають намір представити цей спір у міжнародний арбітраж".

Нагадаємо, що у процесі прийняття Держбюджету-2015 Верховній Раді не вдалося прийняти постанову, що передбачає денонсацію угоди з Кіпром про уникнення подвійного оподаткування. Таким чином, компанії, зареєстровані в офшорній зоні Кіпру, як і раніше, можуть не платити податки в Україні.

Кіпрські компанії копію цього листа направили президенту України Петру Порошенку, прем'єр-міністру Арсенію Яценюку, міністру юстиції Павлу Петренко, главі МЗС України Павлу Клімкіну, а також голові правління НАК "Нафтогаз України" Андрію Коболєву.

Кіпрські інвестори вже 5 січня 2015 р. порадили главі Міненерговугільпрому В.Данилишину не відкладати їх письмове повідомлення від 31 грудня та порадили звернутися до їх юридичного консультанта в Лондоні, завбачливо вказавши його юридичну адресу.

Документи тут

коломойський ляшко економіка бізнес конфлікт

Знак гривні
Знак гривні