Суперечливий закон про РНБО провалився - Опозиційний блок радів стоячи (ВІДЕО)

Верховна Рада не змогла прийняти новий закон про Раду національної безпеки та оборони та відправила його на повторне друге читання.

Голосування набрало лише 223 голоси. За повернення до розгляду цього документу проголосували стільки ж депутатів.

Суперечки були навіть усередині БПП - а найбільше радів Опозиційний блок:

За відправлення законопроекту на повторне друге читання проголосували 302 депутата.

Перед голосуванням багато депутатів з різних фракцій виступали проти цього закону, побоюючись, що він надасть РНБО надто широкі повноваження. Особливо їх турбувала норма про те, що рішення РНБО будуть вводитися в дію указом президента і будуть обов’язковими до виконання всіма органами виконавчої влади.

Також документ передбачав суттєве розширення повноважень органу в різних сферах.

Депутат від Радикальної партії Юрій Шухевич назвав це державним переворотом.

Голова комітету з нацбезпеки та оборони Сергій Пашинський не виключає, що закон про РНБО знову внесуть на розгляд сесійної зали до кінця поточного тижня.

Світлана Заліщук (БПП) пояснює, чому не голосувала за:

Сьогодні раді не вистачило 3 голоси для ухвалення суперечливого закону про посилення функцій РНБО. З Блоку Порошенка не проголосувало 17 людей (серед них Пинзеник, Томенко, Чумак), у тому числі я. Хочу пояснити позицію.

1. Я підтримую і дуже поважаю рішення президента призначити Турчинова на посаду секретаря РНБО. З двох причин: це зшиває коаліцію, єдність якої дуже потрібна. Також вважаю, що Турчинов якраз той менеджер, який перетворить раду безпеки зі спілки відпрацьованих політиків на реальний координаційний орган. Про це вже говорила публічно в день призначення на каналі Espresso.

2. Однозачно вважаю, що сьогодні безпека та оборона країни – це надпріоритет. І тому має відбутися збільшення на ці потреби держвидатків до 5%, які вже закладені в бюджеті. А РНБО повинне перетворитися на дієвий орган.

3. Водночас більшість політиків ухвалило рішення підтримати непростий закон у 2 читанні, навіть не читаючи поправок до нього, бо з’явилися вони лише учора увечері на сайті комітету, коли фракції ВЖЕ проголосували за рішення підтримати проект.

4. Головне управління парламенту за підписом А. Нижника рекомендувало переглянути законопроект через низку суперечливих норм (і привести їх у відповідність до Конституції). Тобто йдеться не просто про різне бачення питань, а саме про відповідність Конституції. З усієї повагою до пана Олександра, не можу погодитися з перекроюванням повноважень під одну людину. Саме так зараз відбувається. Спочатку було домовлено про призначення Турчинова, під нього було написано закон.

5. Мене особливо непокоїть норма нового закону, відповідно до якого на РНБО покладається ще й КООРДИНАЦІЯ І КОНТРОЛЬ органів виконавчої влади у сферах протидії корупції. Наскільки ці нові повноваження РНБО відповідають цілям створити незалежне антикорупційне бюро та нацагенство з запобігання корупції? Вважаю, що ця конкретна норма має бути прибрана з закону.

6. Будемо готувати правки для комітету для повторного другого читання.

7. Наостанок. Деякі мої колеги з моєї ж фракції публічно сказали, що “будуть карати неофітів” за неголосування. Не знаю, наскільки Чумака, Пинзеника й Томенка можна назвати неофітами. Але вважаю, що карати треба за бездумне голосування.

Юрій Бутусов, головний редактор "Цензора" і активний учасник політичного процесу, висловлює протилежну думку:

Объясняю для о смысле и значении закона о расширении прав и полномочий СНБО.

Главная проблема управления боевыми действиями в Украине - полное отсутствие координации в силовых структурах и отсутствие Ставки Верховного Главнокомандующего. Президент Порошенко не хочет брать на себя ответственность за войну, и путает боевые действия с дипломатией. Это привело ко многим трагическим событиям. И вот наконец-то, президент понял, что он ничего не понимает в ходе войны, и принял вполне адекватное решение - передать функции управления обороной подчиненной ему структуре - СНБО. И назначить туда здравомыслящего человека, которого можно в чем угодно обвинять, но которого уж явно нельзя заподозрить в склонности к узурпации власти. Порошенко - законно избранный президент, и это самое оптимальное решение в текущем раскладе. Это надо не Порошенко - это надо для дела, потому что у нас полный бардак и хаос на фронте и в зоне АТО. Пусть будет хотя бы такая координация и хотя бы такой единый центр управления Минобороны и МВД, чем никакая. Неужели это сложно понять? Для осознания этой несложной истины "молодым" политикам стоило бы хотя бы прочесть эти правки. А если непонятно - прийти на заседание комитета по обороне, где по словам Aндрей Tетерук решение о поддержке законопроекта было принято ЕДИНОГЛАСНО. За поддержку законопроекта проголосовал и Семен Семенченко от "Самопомощи" и Сергей Мельничук от Радикальной партии. Представителей "Батькивщины" на комитете не было вообще. Если есть претензии - то на комитете их было самое место и время высказать. Вы - коалиция! Вы сами за эту коалицию подписались. И это ваша ОБЩАЯ ответственность работать не в зале, а на этапе подготовки законопроектов. И если вы несогласны с чем-то, то надо было скандал устроить еще на заседании комитета, и дать соответствующие инструкции своим представителям. или самим прийти на комитет.

Дорогие и любимые наши "молодые" политики. Вас уважают за молодость, но выбрали вас не по дате рождения. А потому, что люди ждут от вас молодой энергии, незашоренности, принципиальности, и конечно же, энергии и профессионализма.

Во время войны каждое ваше решение - голосовать или не голосовать очень дорого стоит. Поэтому если вы принимаете решение - пожалуйста, подумайте об ответственности. Статусы в "Фейсбуке" не являются показателем компетентности. Вы политики, а не блогеры, и вы должны не давать оценочные суждения пост-фактум, а работать над законами.
Какая альтернатива не принятию закона о СНБО? Я не услышал ни одной. Есть какие-то абстрактные разговоры про "неконституционность". Но разве это аргумент? Если вы примете закон, значит это станет законным. Приведите аргументы. Ведь координации и управления войной как не было так и нет.

В комментариях статуса Виктора тарана депутат Блока Порошенко Сергій Лещенко привел такие аргументы против голосования за закон:
"Цим законом ще не створене Антикорупційне бюро загонялося під Турчинова - представника політичної сили, про корупційні зв'язки якої пишуть самі ж журналісти".

Я прокомментировал так: "Сергей, хочу тебе напомнить, что СНБО подчиняется президенту, президент является главой СНБО, и таким образом, Антикоррупционное бюро загоняется под президента. Среди депутатов БПП в Раду прошло много известных коррупционеров - Ищенко, Палатный, Павелко, например, но главное, там есть такие принципиальные люди как ты, и я надеюсь, что ты как депутат БПП, сможешь проконтролировать подчиненный Порошенко СНБО. Или с этим какие-то проблемы?"

Я бы еще добавил - главой Национального антикоррупционного бюро станет независимая фигура. Кто сможет оказать давление на этого человека?

Вся ответственность за срыв голосования по закону полностью ложится на фракции "Самопомич", "Батькивщина", Радикальную партию, группы депутатов Блока Порошенко и группы независимых депутатов.
Думаю, провал голосования должен привести к изменению формата работы в рамках всей коалиции. Это был какой-то позор под аплодисменты Вилкула и всего Оппоблока, который сегодня праздновал победу - вместе с "молодыми" политиками. Определитесь, на чьей вы стороне.

Андрій Тетерук, Народний фронт:

Під час вивчення положень цього проекту закону на засіданні Комітету національної безпеки і оборони були проведені ретельні обговорення кожної поправки, яка вносилась до цього закону депутатами від Самопомочі та Батьківщини. Вони створили цілий перелік безглуздих поправок, обертаючи це в туман слів "за що стояв Майдан" і "Турчинов гарний, але прийде поганий і нам капець". При цьому абсолютно не розуміючи важливість початку роботи РНБОУ в критичний для України час. Я ще раз наголошую, що тим, кому цікаво, може особисто вивчити цей проект і засвідчити, що жодна норма Конституції України не порушена. Є ганебна ситуація, коли кулуарно за допомогою інтриги пані Тимошенко створює пану Турчинову шахматну позицію "шах".
По-друге, боляче було дивитися, коли в створенні ситуації, що наші військовослужбовці на війні ще на деякий час залишаються нескоординованими, рукоплескали представники опозиційного блоку, радикали та самопоміч.

держава рнбо оборона армія

Знак гривні
Знак гривні