Прокуратура: першопочаток трагедії в Іловайську - дезертирство Прикарпаття

Про це на брифінгу в Укрінформі у вівторок заявив головний військовий прокурор - заступник генпрокурора України Анатолій Матіос.

"Вони (батальйон "Прикарпаття") вчинили злочин, тому що стали першопричиною масового ефекту доміно в зоні Іловайська", - сказав Матіос, додавши, що вони стояли під Амвросіївкою.

Головний військовий прокурор зазначив, що батальйон "Прикарпаття" з 326 військовослужбовців прибув до місця несення служби в травні.

"Служили-служили і зробили те, що зробили, - залишили місце несення служби, оголили фланг і поїхали через всю Україну зі штатною зброєю на шкільних автобусах", - нагадав Матіос.

Він зауважив, що 5-й батальйон територіальної оборони тричі не виконав наказ командування.

Зокрема, констатував Матіос, після першого обстрілу, до якого бійці батальйону не були готові, бо не сподівалися, що по них стрілятимуть з Росії за 40 км, "просто знялися і пішли".

Ординарець командувача сектору наздогнав їх і дав письмовий наказ зупинитися або почати виконувати хоча б комендантську функцію на цьому рубежі. Однак бійці пішли далі.

Також зупиняли їх і віддавали наказ в Дніпропетровську, однак бійці батальйону його теж не виконали, зазначив він.

"Сідаємо в вертоліт - командувач Сухопутними військами, я, мій перший заступник - летимо в Кіровоград, Знам'янку. Посадили в поле вертоліт, йдемо до них. Вони перекрили дорогу - мені соромно це говорити, квантунська армія: хтось п'яний, босі, озброєні до зубів, з бойовим комплектом гранат на поясі, направили РПГ на вертоліт, і старший лейтенант Прочук, якому ми оголосили підозру, віддав команду стріляти", - розповів головний військовий прокурор.

За словами Матіоса, командувач Сухопутними військами наказав тоді батальйону "Прикарпаття" прибути в найближчу військову частину, здати зброю, пройти медичне обстеження, помитися, переодягнутися. отримати квитки на поїзд і централізовано відбути додому. Однак вони й тут зробили по-своєму і поїхали додому колоною зі шкільних автобусів з вибитими шибками, 17 "Уралів" і сім "віджатих" автомобілів без номерних знаків або зі знаками Донецької області, зазначив головний військовий прокурор.

"Можливо, я занадто емоційно говорю. Але органи місцевого самоврядування Івано-Франківської області роблять з них героїв. Я не хочу сказати, що там всі є дезертирами, завжди є поводир і завжди є ті, що йде за поводирем", - зауважив він.

Матіос констатував, що батальйон мав "великі проблеми" ще під час формування Івано-франківським військкомісаром. Обурення військового прокурора, зокрема, викликав той факт, що для транспортування бійців батальйону військовий комісар використав шкільні автобуси.

Крім того, на переконання Матіоса, при визначенні командира батальйону івано-франківський військовий комісар повинен був "встигнути зрозуміти, що ця людина любить алкоголь" і не може командувати такою кількістю людей.

Джерело: Цензор

Комбат "Прикарпаття" Віталій Комар

армія скандал івано-франківщина

Знак гривні
Знак гривні