Обєктивний курс 11,5-11,9 гривень за долар. Текст виступу голови НБУ Гонтаревої в Раді

На жаль, останніми тижнями склалася нестабільна ситуація на валютному ринку. Цьому є об’єктивні та суб’єктивні причини. Головні об’єктивні причини: воєнні дії на Сході країни. Панічні настрої суб’єктів ринку, які щоденно підкріплюються заявами різних політичних партій щодо високої вірогідності початку повномасштабної війни з Росією.

По-друге, це реальний бізнес-interruption, який склався за розбалансуванням економічних показників, щодо інфляції, падіння ВВП, а також очікування жорстоких санкцій, як з боку Росії, так і з боку України.

НБУ продав на ринку $150 млн за останні сім днів

Суб’єктивні фактори – цілком панічні настрої серед населення та представників бізнесу. Вони пов’язані з об’єктивними факторами, які я вже навела. Всі повинні пам’ятати, що Україна в квітні цього року, перед прийняттям програми stand-by МВФ, погодилася на дотримання гнучкого валютного курсу та переходу до режиму інфляційного таргетування. Гнучкий валютний курс не означає вільне падіння – тому НБУ вже тричі за останні сім днів виходив на ринок з інтервенціями щодо продажу валюти та щодо підтримки стабільності валютного ринку.

НБУ проводив інтервенції не по фіксованому курсу, а за ринковим курсом та згладжував панічну поведінку учасників ринку.

Жодних економічних чинників для курсу 13,0-13,5 – не існує

НБУ продав на ринку $150 млн за останні сім днів та планує надалі брати активну участь на валютному ринку.

Згідно програми stand-by МВФ Україна повинна додержувати мінімальний рівень золотовалютних резервів країни. Ми повинні виконувати це зобов’язання, щоб отримати наступний транш кредиту від МВФ. Це не тільки погоджена вимога МВФ – це вимога всього світу.

Ми маємо постійний зв’язок з МВФ. Жодних економічних чинників для курсу 13,0-13,5 – не існує. Це тільки панічні настрої. Всі розуміють, що курс дуже відійшов від свого збалансованого рівня.

Беручи до уваги воєнні дії, збалансований курс на сьогодні залишився на рівні 11,5-11,9 гривень за долар. При курсі 11,7 грн/долар, який ми спостерігали у липні дефіцит поточного рахунку майже вирівнявся. Беручи до уваги надходження, заплановані тільки в цьому місяці – це $500 млн від Світового банку та $1,45 млрд – наступний транш МВФ, наш платіжний баланс буде профіцитним у цьому місяці.

Збалансований курс на сьогодні залишився на рівні 11,5-11,9 гривень за долар

НБУ не збирається відсторонюватися від ринку та буде робите все можливе, щоб стабілізувати курс на його збалансованому рівні, який я вам вже навела.

Якщо тільки ринкові механізми, які сьогодні використовує НБУ, не спрацюють – ми запропонуємо ринку доволі жорсткі адміністративні заходи на час дії АТО.

Я, як голова НБУ, щиро підтримую ринкові кроки. Зараз ми обговорюємо в МВФ інструментарій адміністративних заходів і знаходимо з боку МВФ конструктивну підтримку.

НБУ стабілізує систему вже найближчим часом

Всім, хто вдається до панічних настроїв, хочу сказати, що всі, хто скуповує валюту по завищеному курсу, або на тіньовому ринку скоро будуть про це жалкувати.

НБУ стабілізує систему вже найближчим часом. Сподіваюся, нам вдасться це зробити ринковими інструментами.

Джерело: Hubs

Голова НБУ Валерія Гонтарева

паніка курс економіка банки нбу

Знак гривні
Знак гривні