Чи запрацює Угода про асоціацію з ЄС? Пять завдань, які потрібно виконати до листопада

Ключові завдання цього року стосуються виключно Зони Вільної Торгівлі (ЗВТ) з Європейським Союзом. Оскільки з листопада 2014 має запрацювати ЗВТ між Україною та ЄС. До листопада українська митниця має бути максимально готовою до роботи в нових умовах. Завдання не є новими для України. Щоб їх виконати потрібна проста політична воля, за допомогою якої будуть ламатися старі корупційні схеми.

Ось перелік ключових завдань:

Перше. Підготовка української митниці до роботи в режимі поглибленої ЗВТ з ЄС.БЮ Адаптація Європейського митного кодексу, безоплатна видача митницею сертифікатів походження EUR1; спрощені процедури митного контролю для "добросовісних експортерів"; ризик контроль – коли перевірка проводиться вибірково, а не всіх і всього – ось той короткий перелік нових змін які мають працювати на митниці вже з листопада.

Друге. Запровадження європейських підходів у сфері безпечності харчових продуктів. Потрібно прийняти європейський закон про безпечність харчових продуктів. Без нього майже ніхто з українського ринку харчових продуктів не зможе потрапити на ринок ЄС.

Третє. Приведення національної системи сертифікації та стандартизації у відповідність з європейськими нормами. В Україні сертифікується все – навіть колір і розмір фарфорових чайників. В ЄС стандарти є довільними. Україна дуже повільно просувається в цьому процесі, повільно адаптує європейські стандарти. Поки цього не буде зроблено – вітчизняні промислові товари теж не зможуть потрапити на ринок ЄС.

Четверте. Формування в Україні прозорих правил конкурентної діяльності для місцевих і зарубіжних компаній. В Україні Антимонопольний комітет використовує дивну практику накладення штрафів – не зрозумілі ані розміри, ані принцип їх накладення.

До прикладу, й досі триває суд щодо українських рітейлерів, на яких ще за часів януковича АМК хочів накласти мільярдні штрафи – ніхто не розуміє звідки взялись такі величезні суми. І така практика в Україні не поодинока. ЄС вимагає від України прозорої і чіткої процедури через ухвалення спеціального нормативного акту, який визначить процедуру накладення штрафів.

П'яте. Створення та ефективна робота органу, відповідального за координацію виконання Угоди. Всі країни, які підписували Угоди про асоціацію створювали спеціальні інституції для контролю за виконанням угоди. Україна теж має створити такий орган – без нього виконання Угоди буде просто не можливим.

Угода про асоціацію – не "манна небесна". Аби угода працювала і приносила користь українцям, державні структури мусять змінюватися.

Ці 5 завдань, це ті першочергові напрямки, де Україна має продемонструвати прогрес шляхом прийняття необхідного законодавства, нових кадрових рішень, ліквідації непотрібних державних структур.
Уряд і міністерства мають працювати у цих напрямках, бо красиві політичні гасла не допоможуть, до прикладу, молоку і текстилю відповідати європейським стандартам.

Любов Акуленко, Радослава Чекмишева, для УП

єс реформи асоціація

Знак гривні
Знак гривні