Сім інструментів, щоб зупинити падіння гривні. Коли ми почуємо план дій від голови НБУ Кубіва?
Гривня стрімко летить у низ, а голова НБУ зберіває мовчанку і вже цим провокує паніку на ринку. Це наштовхує на погані думки. Або Степан Кубів не знає, що робити, або він хоче заробити на паніці. Адже у більшорсті випадків коли гривня стрімко падала і народ біг до обмінників, через деякий час національна валюта дещо зміцнювалася.
Зрозуміло, що золовалютні резерви обмежені і тримати курс інтервенціями зараз не можливо. Але голова НБУ мав бит пояснити громаді яку політику веде його установа і чого нам усім очікувати.
На всякий випадок нагадуємо інструменти, якими б НБУ міг скористатися для того аби вплинути на курс.
Адміністративні:
- контроль мети купівлі валюти на Міжбанку (перевірка контрактів, заборона купівлі на інвестиційні та інші "не обов'язкові" цілі);
- обмеження купівлі валюти одного банку лімітом (чи сумою продажу, як у 1998р.);
- фіксація курсу нижче за ринковий і заборона купівлі за курсом, що відхиляється від офіційного більше, ніж, наприклад, на 3-5%
- введення 100% обов'язкового продажу валюти;
- збільшення терміну між перерахуванням гривні та купівлею валюти клієнтам (було 6, зараз зменшено до 3).
Чи використовувати ці важелі питання дискусійне, економіка втомилася від втручання держави. Але НБУ повинен виробити і озвучити свою політику та оголосити про неї. Наприклад, заявити: ми принципово не застосовуємо адміністративні важелі. Це буде чесно і дасть громадянам та бізнесу розуміння ситуації.
Банківське регулювання
- збільшення відсотку обов'язкового резервування ("нічного коррахунку")
- припинення рефінансування банків.
Дуже хотілося б знати які з цих інструментів планує використати Кубів.