Уряд хоче витратити 800 млн грн на створення мегабази даних про всіх громадян

Кабінет Міністрів України затвердив план заходів щодо впровадження біометричних паспортів, яким передбачається 793,3 млн. гривень на створення Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР). Громадські організації застерігають: створення такого реєстру є величезною загрозою з точки зору захисту персональних даних. Крім того, біометричні паспорти можна запровадити і без цього реєстру.

Про це йдеться у відкритому зверненні до керівництва держави та профільних органів від п’яти громадських організацій – Центру політико-правових реформ, Центру Громадянських Свобод, Центру інформації про права людини, Українського незалежного центру політичних досліджень та Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

У ЄДДР зберігатимуться персональні дані про всіх громадян, в тому числі: відцифрований образ обличчя і підпису особи, інформація про місце реєстрації, про сімейний стан, відомості про батьків, реквізити документів, виданих особі, додаткові біометричні дані, та інформація з відомчих інформаційних систем, до яких належать усі бази даних в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

«Хоча цей закон ухвалювався як крок для виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України (в частині запровадження біометричних паспортів для виїзду за кордон), цілком очевидно, що об’єднання усіх відомчих баз даних та обсяг персональних даних, який планується до збирання і зберігання є абсолютно неспівмірним з потребами видачі паспортних документів», - сказано у тексті звернення.

Громадські організації нагадують, що створення ЄДДР призведе до масового порушення права громадян на приватність. Внаслідок цього кожна особа зможе звернутися за захистом до судових інстанцій, в тому числі до Європейського суду з прав людини.

«З високою ймовірністю можна прогнозувати визнання протиправним створення в Україні ЄДДР. Відтак державні кошти, виділені на створення ЄДДР, будуть змарновані, а обов’язки відшкодування компенсаційних витрат за судовими рішеннями ляжуть додатковим тагярем на державний бюджет», - йдеться у тексті листа.

Громадські організації закликають не виділяти кошти на створення цієї мега-бази даних у державному бюджеті на 2014 рік.

Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» набрав чинності 6 грудня 2012 року. Цей закон передбачає створення централізованої бази даних під назвою «Єдиний державний демографічний реєстр».

загроза інформація безпека приватність закон

Знак гривні
Знак гривні