Влада оговтується від Врадіївки: бунтарів покарають, журналістів затримують

Влада оговтується від врадіївських заворушень: бунтарям «шиють» справу, а журналістів затримують за «втручання у приватне життя» міліціонерів.

На варті приватного життя колег

У Врадіївці Миколаївської області міліціонери затримали кореспондента 1+1, журналіста програми "Гроші" Дениса Данька та його оператора Сергія Кіркіжа.

Також разом з ними були затримані журналіст і оператор каналу ТВі та журналіст LB.ua, повідомляє ТСН.

За словами Данька, вони хотіли поспілкуватись з колишнім очільником райвідділку Врадіївки Віталія Синицького. Прийшли до будинку Синицьких. Постукали у хвіртку. Ніхто не відчинив. Вона виявилась незамкненою, і журналісти зайшли у двір.

Журналіст програми «гроші» Денис Данько у райвідділку

Підійшли до будинку і постукали у двері. Їм відчинила дружина Синицького і сказала, що коментарів не дає. Тоді журналісти розвернулись і вийшли.

А ти часом до двору під'їхали міліціонери. І попросили проїхати з ними до відділку. Там у журналістів взяли свідчення. Їм інкримінують втручання у приватне життя, відкрито кримінальне провадження.

Після дачі свідчень журналістів відпустили. А правоохоронці їм пояснили, що не затримували їх, а лише "запросили" до відділку.

Читайте також: Міліція з народом? На Миколаївщині двоє правоохоронців зґвалтували та жорстоко побили жінку.

Бунтарів покарають

МВС відкрило кримінальне провадження за фактом заворушень і штурму райвідділу міліції у селищі Врадіївка Миколаївської області. Про це повідомив заступник начальника Управління зв'язків із громадськістю (УЗГ) МВС України Іван Бабаєв.

"Відкрито кримінальне провадження за ч. 4 ст. 296 (хуліганство, здійснене групою осіб) та за ч. 1 ст. 194 (умисне знищення або пошкодження майна) Кримінального кодексу України", - сказав він.

Бабаєв додав, що досудове розслідування проводить ГУ МВС у Миколаївській області, але під контролем Головного слідчого управління МВС України, передає ZN.ua.

Нагадаємо: 26 червня троє чоловіків затягли в свою машину, жорстоко побили і зґвалтували 29-річну мешканку Врадіївки Ірину Крашкову. Жінка упізнала гвалтівників і дала проти них свідчення. Дві людини - лейтенант міліції Дмитро Поліщук і місцевий таксист Рябиненко - були затримані. Третій, старший лейтенант міліції Євген Дрижак, залишився на волі, пославшись на наявність алібі: номінально він був на чергуванні.

При цьому постраждала запевнила, що помилитися не могла, бо добре знає: "Я впевнена на 100%, що це був саме він (Євген Дрижак), тому що він першим мене зґвалтував, бив і обзивав всякими словами"

Звірячий злочин викликав обурення мешканців Врадіївки. У ніч на 2 липня обурений натовп штурмував райвідділ міліції, правоохоронці захищалися сльозогінним газом і, за деякими даними, стріляли у повітря. Є постраждалі. Стихійний мітинг продовжився і вдень 2 липня.

Розслідування резонансної справи взяв під особистий контроль президент Віктор Янукович. Вже звільнені начальник Врадіївського райвідділу міліції Віталій Синицький, голова УМВС Миколаївській області Валентин Парсенюк і прокурор Врадіївського району Сергій Мочалко.

Завдяки резонансу, який викликала справа, 2 липня старший лейтенант міліції Євген Дрижак був затриманий, а 3 липня - заарештований.

Медіа-профспілка наголошує, що склад злочину за ч.1 ст.182 КК України становить, за якою звинувачують журналістів, становить саме незаконне збирання, зберігання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди. Однак, намагаючись взяти коментар у колишнього начальника Врадіївського райвідділу міліції Віталія Синицького, журналісти діяли у повній відповідності до чинного законодавства. Пан Синицький є публічною особою, і його діяльність на посаді начальника райвідділу міліції, яка призвела до масових акцій протесту місцевих жителів, заворушень та навіть силового штурму міліцейського відділку, становить великий суспільний інтерес.

А на журналістів покладений обов’язок поширювати інформацію та ідеї з усіх питань, що становлять суспільний інтерес. ( тлумачення ст.10 Європейської конвенції в Постанові Європейського суду по справі «Коломбані та інші проти Франції).

Національне законодавство, зокрема, Конституція України (ст.34), і ЗУ «Про інформацію» ( ст.ст.21,29) передбачає що інформація яка свідчить про порушення прав людини, або є суспільно значимою має право бути поширена, навіть якщо вона є конфіденційною.

Намагання взяти коментар у дружини Віталія Синицького, а також спілкування журналістів із сусідами, не може вважатись незаконним втручанням у приватне життя. Оскільки кореспонденти діяли у повній відповідності до Конституції та Законів України, чинних міжнародних договорів.

НМПУ вважає, що слідчий, який порушив проти журналістів кримінальне провадження, та прокурор, який здійснює процесуальне керівництво за цим провадженням, вчинили посадовий злочин – зловживання владою або службовим становищем ( ч.3 ст.364 КК України). І вони повинні бути притягнути до кримінальної відповідальності за ч.3 ст.364 КК України (зловживання владою вчинене співробітником правоохоронного органу) та ч.2 ст.171 КК України (переслідування журналіста за виконання професійного обов’язку, за критику, вчинене посадовою особою).

Незалежна медіа-профспілка звернеться до Генерального прокурора України і зверне його увагу, що це вже другий випадок кримінального переслідування журналістів за їх професійну діяльність. У листопаді 2012 р. прокуратура Криму порушила кримінальне провадження за ч.1 ст.182 КК України (порушення недоторканості приватного життя) проти автора критичної публікації «Общежитие как пристанище для крымских VIPов. История Павла БУРЛАКОВА» (http://an.crimea.ua/page/articles/24506/) Ганни Андрієвської та редактора інтернет-видання «АН-Крым» Заїра Акадирова. На звернення НМПУ щодо незаконності порушення кримінальної справи Генеральна прокуратура України відреагувала самоусуненням від контролю над законністю слідчих дій. Це свідчить або про професійну непридатність співробітників ГПУ, або про їхню політичну заангажованість, спрямовану на залякування незалежних журналістів та намагання впровадити в Україні цензуру.

резонанс скандал протест кримінал врадіївка спротив

Знак гривні
Знак гривні