Путч чи апробована технологія (+демотиватори)

Сьогоднішній демарш парламентської більшості, яка провела засідання на Банковій політики і журналісти одразу обізвали путчем, тобто державним переворотом. Усі кинулися порівнювати керівництво більшості з членами сумнозвісного ДКНС (ГКЧП).

Однак для новітньої історії України у цій події немає нічого нового. Аналогічне виїдне засідання проводилося українськими парламентарями ще у 2000 році. 21 січня понад 240 народних депутатів засідали в Українському домі. І тоді дії парламентарів були сприйняті суспільством схвально.

Тоді парламентська криза була спричинена указом президента Леоніда Кучми про проведення всеукраїнського референдуму, на якому, зокрема, передбачалося порушити питання про скорочення чисельності депутатів, створення двопалатного парламенту, скасування депутатської недоторканності.

Проти проведення референдуму виступали ліві партії, зокрема Компартія, Соцпартія та Прогресивна соціалістична партія України, фракції яких в той же час проводили альтернативне засідання в будівлі парламенту.

Парламентська більшість, яка об’єднала понад 240 народних депутатів, на засіданні в Українському домі відкликала керівництво Верховної Ради - спікера Олександра Ткаченка та першого віце-спікера Адама Мартинюка та ухвалила рішення про обрання спікером Івана Плюща. Ініціатором проведення цього засідання виступив тодішній віце-спікер парламенту Віктор Медведчук, який потім обійняв посаду першого віце-спікера.

Також на засіданнях в Українському домі парламентська більшість ухвалила низку законів, зокрема, про скасування щорічного святкування 7 і 8 листопада річниці жовтневої соціалістичної революції, а також затвердила Володимира Стельмаха на посаді голови Нацбанку.

Президент Леонід Кучма тоді підписав ці закони. 8 лютого 2000 року більшість розблокувала президію Верховної Ради та відновила засідання в сесійній залі.

Міністерство юстиції визнало легітимними рішення більшості Верховної Ради, однак ліві не визнавали цих рішень і не брали участі в роботі парламенту, і на початку лютого фракція комуністів Верховної Ради направила до Конституційного суду подання з проханням надати оцінку рішенням більшості щодо їхньої конституційності.

У липні КС припинив провадження у справі про визнання неконституційними актів, ухвалених на засіданні в Українському домі, аргументуючи своє рішення тим, що це питання перебуває поза його компетенцією. Голова КС Віктор Скомороха заявив, що, ухвалюючи це рішення, КС виходив з того, що в цій справі "переважають політичні питання". Водночас у рішенні КС зазначалося, що "стосовно тверджень представників суб'єктів конституційних подань про скоєння деякими народними депутатами злочинів, то оцінювати їх мають правоохоронні органи, а ухвалювати рішення по суті у разі підтвердження - лише суди загальної юрисдикції".

Генеральна прокуратура також відмовилася порушувати кримінальну справу, заявивши, що питання внутрішньої організації роботи парламенту не є предметом її компетенції.

Але в тій ситуації, на відміну від нинішньої, регламент Верховної Ради не мав сили закону, його було ухвалено постановою парламенту.

Щодо криків з приводу путчу пропонуємо вашій увазі декілька демотиваторів, а також фото радянських путчистів.

Сьогоднішнє засідання парламентської більшості

Засідання ДКНС (ГКЧП).

демотиватори верховна рада парламент

Знак гривні
Знак гривні