Фрагменти

Зниклого під час окупації українського хлопця виявили у лавах армії РФ (ФОТО)

Українець Олександр Мустяце, який після повномасштабного вторгнення РФ дитиною опинився в окупації на Херсонщині, долучився до російського війська.

Олександр Мустяце. Фото: backtoukraine/Threads
Олександр Мустяце. Фото: backtoukraine/Threads

Про це повідомив засновник організації Save Ukraine Микола Кулеба.

"Українську дитину, яка вважалася зниклою безвісти та перебувала в національному реєстрі «Діти війни», ідентифікували як солдата російської армії", — зазначив він.

мустяце

Що відбувається з українськими дітьми в окупації

За даними команди Back to Ukraine, Олександр Мустяце з Херсонської області, який офіційно вважався зниклим безвісти з початку російської окупації, з’явився в соціальних мережах у російській військовій формі із символом «Z». Він позував із російським прапором і ділився фотографіями з позицій, де воював проти України.

Микола Кулеба зауважив, що історія Олександра показує, що відбувається з українськими дітьми, які роками залишаються під російською окупацією,

"У Save Ukraine ми спілкуємося з дітьми та родинами, які вирвалися з окупованих територій, майже щодня. Їхні історії розкривають системний процес, який починається задовго до військової служби.

Дітей залучають до мілітаризованої освіти в дитячих садках і школах, заохочують вступати до «Юнармії», навчають поводитися зі зброєю та неодноразово повторюють, що Україна — їхній ворог, а військова служба Росії — їхній обов'язок.

Коли це стає єдиною реальністю, яку дитина знає роками, пропаганда перестає сприйматися як пропаганда. Вона стає ідентичністю", — наголосив Кулеба.

мустяце

Глобальна російська стратегія

У Back to Ukraine звернули увагу, що в одному з дописів Олександр опублікував наслідки штурму на автівці, яку показував раніше.

"Машина зрешечена кулями, весь кузов у пробоїнах. На іншому Олександр уже в бандажі. Можливо, після поранення", — розповіли в ініціативі.

Оскільки сторінка хлопця була неактивна з 16 листопада 2025 року, у Back to Ukraine припускали, що Мустяце міг уже загинути.

Однак згодом вони знайшли його нову актуальну сторінку: акаунт на ім'я «Александр Фаменок». На фотографіях цієї людини був зображений військовий у камуфляжі та балаклаві. Команда Back to Ukraine припустила, що насправді це Мустяце, порівнявши брови, очі та надбрівні дуги з його фотографіями.

Коли «Александру Фаменку» написали в особисті повідомлення, звернувшись на ім’я та по батькові Мустяце, той відгукнувся. У нього попросили прокоментувати його участь у війні на боці росії.

«Так я ж за свою сторону завжди. Росія завжди в моєму серці була», — сказав він у відповідь.

Попри спроби продовжити розмову, на наступні запитання Мустяце не відповідав.

«На наш погляд, навіть ці два речення — не просто особиста позиція. Це наслідок глобальної російської стратегії інформаційного та освітнього впливу на українських дітей, молодь і населення тимчасово окупованих територій. Коли людина, народжена в Україні, щиро вважає росію “своєю стороною”, це не випадковість, а результат системної роботи впродовж років», — кажуть у Back to Ukraine.

ТОТ армія РФ діти війни окуповані території російська пропаганда херсонщина ідентичність