Фрагменти
26 небойових смертей у «Скелі»: що приховує найбільший штурмовий полк ЗСУ, — розслідування «Бабеля»
У січні 2026 року до лікарні Кропивницького з тяжкими травмами звернувся 35-річний Олександр Семенов. Чоловік заявив про жорстокі знущання та втечу з 425 окремого штурмового полку «Скеля». На відео, яке зробили місцеві лікарі, Семенов сказав, що став свідком щонайменше девʼяти суїцидів у підрозділі. За кілька днів чоловік помер. Офіційним діагнозом лікарі назвали пневмонію, проте ця трагедія стала поштовхом для масштабного журналістського розслідування.
Про це йдеться у великому матеріалі видання «Бабель».
Журналісти підняли завісу над процесами, що відбуваються всередині «Скелі», фокусуючись на системних проблемах, які зазвичай залишаються непублічними.
Десятки смертей до відправки на фронт
За останні пів року в навчальних центрах цього підрозділу журналісти нарахували 26 смертельних випадків, більшість із яких сталися в перший місяць перебування новобранців у частині.
Офіційні медичні висновки майже всюди вказують на природні причини, зокрема на важкі форми пневмонії, проте свідчення очевидців вказують на те, що за цими діагнозами можуть стояти жорстокі умови утримання мобілізованих, неналежний догляд та суворі методи ізоляції.
Розподільчий «курятник»
Полк, який напряму підпорядковується вищому командуванню і має серйозні бойові заслуги, дедалі частіше опиняється в центрі скандалів через умови утримання людей ще до відправки на фронт.
Базуючись на розмовах із понад 30 свідками — рідними мобілізованих та військовослужбовцями, які втекли або продовжують службу, — видання описує ізольовану від зовнішнього світу систему підготовки.
Як пише «Бабель», першою локацією для мобілізованих стає розподільчий пункт, який у підрозділі неофіційно називають «курятником». Це колишнє закинуте сільгосппідприємство без вікон на околиці села, де одночасно утримують понад тисячу людей. За свідченнями очевидців, після прибуття людей наголо роздягають, обшукують і змушують присідати під наглядом озброєного конвою. Пересування відбувається виключно групами під дулами автоматів.
«В убиральню, в їдальню — всюди з озброєним конвоєм. Наче військовополонені», — описують умови утримання очевидці.
Замінований периметр
У розслідуванні зазначається, що значну частину новобранців становлять люди із залежностями, у яких уже в розподільнику починається важка наркотична «ломка». Бунтівних або тих, хто марить, ізолюють у тісні карцери або жорстоко б'ють.
Колишні мобілізовані також розповіли, що периметр навколо наметових містечок і бліндажів навчальних центрів повністю замінований, а на огороджувальних стрічках висять попереджувальні таблички. Очевидці згадують випадки, коли втікачі підривалися на мінах, після чого керівництво полігону влаштовувало показові залякування перед строєм, стріляючи з пістолетів у землю біля поранених.
Водночас представники полку у відповідь на запити журналістів заперечують використання зброї проти втікачів, а щодо мін заявляють, що не варто перевіряти ногами написи про небезпеку.
Як зазначається у розслідуванні, ефективність армії залежить не лише від зброї, а й від збереження життів бійців у тилу, тому виявлені факти потребують чіткої правової оцінки та уваги з боку Офісу військового омбудсмана.
Докладніше матеріал читайте за посиланням.