Допомога США впала майже до нуля: хто став ключовим донором України у 2025 році, — дослідження
У 2025 році світовий розподіл військової допомоги Україні докорінно змінився: Європа збільшила її на 67%, фактично замінивши підтримку від США, яка обвалилася на 99%.
Про це свідчать дані Ukraine Support Tracker та аналітичний документ Kiel Policy Brief Кільського інституту світової економіки.
Як зазначається, підтримка США у 2025 році скоротилася на 99% порівняно із середніми показниками 2022–2024 років. Якщо в попередні роки Сполучені Штати щороку виділяли в середньому 17,3 млрд євро військової допомоги та 13,3 млрд євро фінансової і гуманітарної підтримки (у реальному вираженні), то у 2025 році було зафіксовано лише один військовий пакет на 0,4 млрд євро і жодних нових фінансових чи гуманітарних зобов’язань.
Водночас суттєво зросла підтримка з боку Європи: військова допомога збільшилася на 67 відсотків, а фінансова та гуманітарна — на 59 відсотків порівняно із середньорічними показниками за 2022–2024 роки. Однак через повне припинення допомоги з боку США загальний обсяг військової допомоги Україні у 2025 році був на 13 відсотків нижчим за середньорічний рівень 2022–2024 років.
Скорочення фінансової та гуманітарної допомоги було меншим — близько 5 відсотків порівняно з попередніми трьома роками, причому загальні обсяги залишалися вищими за рівні, зафіксовані у 2022 та 2023 роках (усі показники з урахуванням інфляції).
ЄС став головним фінансовим донором
За загальним зростанням європейської підтримки стоять кілька структурних змін. Основна частина додаткової фінансової та гуманітарної допомоги тепер надається через інституції ЄС та їхні механізми. Частка фінансової та гуманітарної допомоги на рівні ЄС зросла приблизно з 50 відсотків у 2022 році до майже 90 відсотків у 2025 році (35,1 млрд євро).
«Новий кредит на 90 млрд євро, погоджений наприкінці 2025 року, є частиною загальної тенденції. Зростаючі бюджетні потреби України тепер значною мірою фінансуються через кредити та гранти на рівні ЄС», — зазначає Крістоф Требеш, керівник Ukraine Support Tracker.
«Це зростаюче покладання на багатосторонню допомогу на рівні ЄС означає, що підтримка України розподіляється більш справедливо між країнами ЄС, а саме відповідно до частки кожної країни у ВВП блоку. Однак така модель спостерігається лише у сфері фінансової допомоги, тоді як військова допомога й надалі потребує двосторонніх внесків окремих держав-членів, і ми бачимо значно менше розподілу тягаря саме там», — додає він.
Військова допомога зосереджується у невеликій кількості країн
Зростання європейської військової допомоги дедалі більше концентрується у кількох країнах, особливо в Західній та Північній Європі. Допомога із Західної Європи відновилася після спаду у 2023 році та досягла 62 відсотків від загального обсягу європейської військової допомоги у 2025 році. Це відновлення було зумовлене насамперед найбільшими економіками регіону: лише Німеччина та Велика Британія забезпечили близько двох третин військової допомоги Західної Європи у 2022–2025 роках. Північна Європа стала другим ключовим донорським регіоном: її частка зросла з 18 відсотків у 2022 році до 36 відсотків у 2023 році та залишалася високою надалі.
Натомість Східна та Південна Європа поступово скорочували свої внески у 2022–2025 роках: у Східній Європі частка знизилася з 17 відсотків у 2022 році до лише 2 відсотків у 2025 році; у Південній Європі вона впала за той самий період із 7 до 3 відсотків.
«Зростання європейської військової допомоги у 2025 році демонструє посилення диспропорцій, коли кілька країн беруть на себе дедалі більший тягар», — каже Требеш.
«У 2025 році Північна Європа забезпечила близько третини всієї військової допомоги Європи, хоча її частка у ВВП серед 31 європейського донора, охопленого Tracker, становить лише 8 відсотків. Західна Європа робила внески приблизно відповідно до свого економічного розміру, тоді як Південна Європа залишається невеликим донором, попри те що її частка у ВВП становить 19 відсотків», — пояснює дослідник.